Reklama

Temat tygodnia

Maryjo, Królowo Polski!

Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, do polskiej Kany, na Jasną Górę, z sercami przepełnionymi wdzięcznością. Jesteśmy wdzięczni Tobie, Matko nasza, za to, że codziennie w Apelu Jasnogórskim możemy się spotykać z Tobą, że możemy Ci mówić zwłaszcza o naszych troskach, obawach i niepokojach, że do Księgi Apelowej możemy wpisywać nasze prośby i modlitwy, napełniając niejako przygotowane stągwie wodą, jak to czynili słudzy weselni, by ta nalana przez ludzi woda była przemieniana przez Jezusa Chrystusa. Ty, Maryjo, powiedziałaś wtedy: „Cokolwiek Syn mój wam powie, to czyńcie” (J 2, 5n).
Dzisiaj także słyszymy ten Twój głos na Jasnej Górze: Czyńcie, co Syn mój wam powie. Te słowa docierają do nas z Jasnej Góry każdego wieczoru i są przypomnieniem samego Boga, którego Ty, Matko, w sposób szczególny reprezentujesz w swoim cudownym Jasnogórskim Wizerunku.
Chcemy Cię dziś prosić, Matko, by media - współczesne narzędzia międzyludzkiej komunikacji - dostrzegały polską rodzinę i warunki życia zwykłych ludzi; by mówiły prawdę o Polsce i Polakach; by polskie programy radiowe i telewizyjne oraz teksty prasowe sprzyjały wszystkim ludziom, także tym starym, chorym i cierpiącym, by sprzyjały dzieciom i młodzieży. Przecież to jest najważniejsze zadanie społeczne: służyć ludziom, służyć społeczeństwu. Zwłaszcza, że funkcjonują one za nasze pieniądze. Niestety, tylko katolickie media pokazują prawdziwe obrazy życia polskich diecezji, pracę Kościoła, przekazują nauczanie Ojca Świętego.
Chcemy Cię prosić, Maryjo, o budzenie świadomości w naszym narodzie, wśród polskiego duchowieństwa, bo potrzebne są wyjątkowe, mocne łącza, które w jednym momencie będą wiązać Polaków w kraju i na całym świecie. Tylko dzięki nim możemy czuć się jednym narodem.
Przyjmij, Królowo Polski, nasze prośby o prawdę w naszym życiu społecznym i o nasz honor narodowy. Tak bardzo chcielibyśmy, by Polakom mogło się wreszcie lepiej żyć w kraju: by mogli tutaj, na miejscu, znaleźć pracę, by nie rozdzielały się rodziny, by z domów nie wyjeżdżali ojcowie i matki w poszukiwaniu pracy i chleba. To bardzo ważne sprawy, stanowiące o tym, jaka będzie Polska, jaki będzie jutrzejszy dzień dla młodego pokolenia i polskiej rodziny.
Prosimy Cię, Matko, o pomoc, by naród nasz nie ulegał demontażowi moralności, życia gospodarczego, publicznego, politycznego.
Ale też w polskiej Kanie pragniemy dziękować Ci, Matko nasza, za Twoją wierną, wielokrotną pomoc. Przede wszystkim składamy dzięki za to, że ukazujesz nam Jezusa i przypominasz, że trzeba czynić to, co On powie, że trzeba być wiernym Jego nauczaniu. Karty Ewangelii zawierają naprawdę wiele słów, zwłaszcza zaś te o miłości Boga i bliźniego.
Mamy najlepszą wolę ożywiać naszą pobożność i żyć świadomością, że Bóg jest z nami, a wiara stanowi główną siłę naszego życia. „Bez Boga ani do proga” - mówi stare polskie przysłowie. Bez wiary życie stałoby się bardzo trudne. Dziękujemy Ci dziś za to wszystko, Matko...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymki z diec. sandomierskiej i zielonogórsko-gorzowskiej już na Jasnej Górze

O pokój dla Ukrainy i świata, w duchu pokuty także za grzechy przeciwko życiu i o nowe powołania kapłańskie i zakonne dotarły na Jasną Górę przed południem dwie piesze pielgrzymki z diec. sandomierskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Jako pierwsi weszli dziś pątnicy z Ziemi Sandomierskiej. - Była radość ze wspólnoty, był duch pokuty, adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie w drodze, dużo spowiedzi - podsumowali pielgrzymi, a przyszło ich 850. Towarzyszyło im hasło: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi zatęsknili…

2022-08-13 14:52

Ks. Marian Kostrzewa

Festiwal młodych to odpowiedź Kościoła na prośbę Maryi, aby ludzie nawracali się i modlili się o pokój.

Festiwal młodych to odpowiedź Kościoła na prośbę Maryi, aby ludzie nawracali się i modlili się o pokój.

    Minęło kilka dni od naszego przyjazdu z Międzynarodowego Festiwalu Młodych w Medjugorje (Bośnia i Hercegowina). Pył opadł, więc czas na krótkie podsumowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję