Reklama

Temat tygodnia

Maryjo, Królowo Polski!

Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, do polskiej Kany, na Jasną Górę, z sercami przepełnionymi wdzięcznością. Jesteśmy wdzięczni Tobie, Matko nasza, za to, że codziennie w Apelu Jasnogórskim możemy się spotykać z Tobą, że możemy Ci mówić zwłaszcza o naszych troskach, obawach i niepokojach, że do Księgi Apelowej możemy wpisywać nasze prośby i modlitwy, napełniając niejako przygotowane stągwie wodą, jak to czynili słudzy weselni, by ta nalana przez ludzi woda była przemieniana przez Jezusa Chrystusa. Ty, Maryjo, powiedziałaś wtedy: „Cokolwiek Syn mój wam powie, to czyńcie” (J 2, 5n).
Dzisiaj także słyszymy ten Twój głos na Jasnej Górze: Czyńcie, co Syn mój wam powie. Te słowa docierają do nas z Jasnej Góry każdego wieczoru i są przypomnieniem samego Boga, którego Ty, Matko, w sposób szczególny reprezentujesz w swoim cudownym Jasnogórskim Wizerunku.
Chcemy Cię dziś prosić, Matko, by media - współczesne narzędzia międzyludzkiej komunikacji - dostrzegały polską rodzinę i warunki życia zwykłych ludzi; by mówiły prawdę o Polsce i Polakach; by polskie programy radiowe i telewizyjne oraz teksty prasowe sprzyjały wszystkim ludziom, także tym starym, chorym i cierpiącym, by sprzyjały dzieciom i młodzieży. Przecież to jest najważniejsze zadanie społeczne: służyć ludziom, służyć społeczeństwu. Zwłaszcza, że funkcjonują one za nasze pieniądze. Niestety, tylko katolickie media pokazują prawdziwe obrazy życia polskich diecezji, pracę Kościoła, przekazują nauczanie Ojca Świętego.
Chcemy Cię prosić, Maryjo, o budzenie świadomości w naszym narodzie, wśród polskiego duchowieństwa, bo potrzebne są wyjątkowe, mocne łącza, które w jednym momencie będą wiązać Polaków w kraju i na całym świecie. Tylko dzięki nim możemy czuć się jednym narodem.
Przyjmij, Królowo Polski, nasze prośby o prawdę w naszym życiu społecznym i o nasz honor narodowy. Tak bardzo chcielibyśmy, by Polakom mogło się wreszcie lepiej żyć w kraju: by mogli tutaj, na miejscu, znaleźć pracę, by nie rozdzielały się rodziny, by z domów nie wyjeżdżali ojcowie i matki w poszukiwaniu pracy i chleba. To bardzo ważne sprawy, stanowiące o tym, jaka będzie Polska, jaki będzie jutrzejszy dzień dla młodego pokolenia i polskiej rodziny.
Prosimy Cię, Matko, o pomoc, by naród nasz nie ulegał demontażowi moralności, życia gospodarczego, publicznego, politycznego.
Ale też w polskiej Kanie pragniemy dziękować Ci, Matko nasza, za Twoją wierną, wielokrotną pomoc. Przede wszystkim składamy dzięki za to, że ukazujesz nam Jezusa i przypominasz, że trzeba czynić to, co On powie, że trzeba być wiernym Jego nauczaniu. Karty Ewangelii zawierają naprawdę wiele słów, zwłaszcza zaś te o miłości Boga i bliźniego.
Mamy najlepszą wolę ożywiać naszą pobożność i żyć świadomością, że Bóg jest z nami, a wiara stanowi główną siłę naszego życia. „Bez Boga ani do proga” - mówi stare polskie przysłowie. Bez wiary życie stałoby się bardzo trudne. Dziękujemy Ci dziś za to wszystko, Matko...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Pochodząca ze Śląska psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. Prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach, jest biegłą sądową w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Spowiedź czy psychoterapia?

Coraz wyraźniej widoczne są dzisiaj tendencje do dłuższych i „głębszych” spowiedzi. To zresztą dzisiaj swego rodzaju moda. Ludzie wychodzą poza sztampę i chętnie spowiadają się poza Mszą św., co widać choćby po kolejkach, jakie ustawiają się do konfesjonałów w kościołach, w których są całodzienne dyżury. Ale nawet taka spowiedź nie jest formą ani namiastką terapii. Podobnie jak wyznawanie grzechów u stałego spowiednika.

Dzisiaj istnieje coraz większe zapotrzebowanie na łączenie duchowości i psychologii. Ale czym innym jest spowiedź, a czym innym psychoterapia.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nauczanie jest uczynkiem miłosierdzia względem duszy

2022-09-30 14:41

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Edukacja ofiaruje sens życia i wydobywa z ludzi to co najlepsze” – napisał Papież w przekazanym przemówieniu do Bractwa Wspólnot św. Tomasza z Akwinu (FASTA) obchodzącego 60-lecie istnienia. To międzynarodowe stowarzyszenie wiernych na prawie papieskim zostało powołane do życia przez brata Aníbala Fosbery’ego w 1962 roku jako wyraz wielkiego pragnienia aktualizacji wskazań Soboru Watykańskiego II, szczególnie poprzez uświadomienie praw i powinności świeckich w zakresie misji ewangelizacyjnej.

Ojciec Święty zaznaczył, że Bractwo podjęło przesłanie Soboru poprzez realizację różnych projektów w dziedzinie ewangelizacji kultury, młodych oraz rodzin, tworząc różne instytucje edukacyjne, takie jak szkoły i uniwersytety w wielu częściach świata. Kontekst historyczny, w którym działał św. Tomasz z Akwinu niósł wiele wyzwań, szczególnie związanych z odkryciem pism greckiego filozofa Arystotelesa. Św. Tomasz wykazał, iż duża część tych tekstów może współbrzmieć z treścią Objawienia chrześcijańskiego. Podkreślał, że istnieje naturalna harmonia pomiędzy wiarą i rozumem, co także dzisiaj pozostaje istotne w przezwyciężaniu fundamentalizmów, fanatyzmów i ideologii oraz otwiera szeroką przestrzeń dotarcia z Dobrą Nowiną do różnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję