Reklama

Nowy kustosz w Kalwarii

Stanowisko kustosza maryjno-pasyjnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej objął pochodzący z Rybarzowic o. Gracjan Kubica. „Urodziłem się 11 maja 1965 r. w Bielsku-Białej. Moi rodzice to Stanisława i Jerzy Kubica. Mam dwoje rodzeństwa: młodszego o rok brata, Jerzego i młodszą o 12 lat siostrę, Magdalenę. Swoje dzieciństwo i młodość spędziłem w rodzinnej wiosce Rybarzowice” - tak brzmią pierwsze zdania curiculum vitae nowego kustosza kalwaryjskiego sanktuarium. W swoim życiorysie o. Gracjan przywołuje jeszcze kilka wątków łączących go z rodzinnymi stronami. Edukację rozpoczął od 4. roku życia, uczęszczając do Publicznego Przedszkola w Rybarzowicach. Następnie do 1980 r. kontynuował naukę w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w swojej rodzinnej miejscowości. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bielsku-Białej, gdzie w 1985 r. otrzymał tytuł technika i złożył egzamin dojrzałości. „Ten okres mojego życia to również wzmożony czas poszukiwań i różnych pomysłów na siebie; m.in. należałem do Ruchu Światło Życie w naszej parafii, w którym to ruchu od 1981 r. pełniłem funkcję animatora. Czas szkoły średniej, to również czas realizacji swoich pasji. Przez 5 lat tańczyłem w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca Rybarzowice i równolegle w Bielskiej Szkole Tańca szlifowałem taniec towarzyski” - pisze zakonnik. Najważniejszą w życiu decyzję wstąpienia do Zakonu Bernardynów podjął o. Gracjan w 1985 r. Wieczyste śluby zakonne złożył w 1990 r., a 2 lata później przyjął święcenia kapłańskie. Przez lata swej zakonnej posługi pełnił m.in. funkcję wicedyrektora bernardyńskiego liceum w Łodzi, ojca duchownego w postulacie bonifratrów, gwardiana klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim, czy definitora w Zarządzie Prowincji Ojców Bernardynów.
Nominację na stanowisko gwardiana i kustosza w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Gracjan otrzymał 18 czerwca. Zastąpił na tym stanowisku o. Damiana Andrzeja Muskusa, który decyzją papieża Benedykta XVI mianowany został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: okupanci rosyjscy zniszczyli już popnad 460 obiektów kultralnych, w tym 162 świątynie

2022-08-13 17:19

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Dotychczas okupanci rosyjscy zniszczyli lub poważnie uszkodzili na Ukrainie 464 obiekty dziedzictwa kulturalnego i duchowego tego kraju – oznajmiło 11 sierpnia tamtejsze Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej. W tej liczbie są 139 budynki o przeznaczeniu kulturalnym i 162 obiekty kultu religijnego. Rosyjskie zbrodnie wojenne przeciw dobrom materialnym odnotowano w 14 regionach Ukrainy i w Kijowie, najwięcej w obwodach charkowskim i donieckim.

Z danych Ministerstwa wynika, iż wojska agresora zniszczyły i poważnie uszkodziły 23 zabytki o znaczeniu ogólnonarodowym, 109 lokalnych, 108 obiektów cennej zabudowy historycznej i 7 obiektów najnowszego dziedzictwa kulturalnego. Ponadto wśród zrujnowanych i poszkodowanych budynków są 162 świątynie różnych wyznań i religii, najwięcej prawosławnych, 51 zabytków upamiętniających jakieś wydarzenia oraz 44 biblioteki, 34 muzea i rezerwaty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję