Reklama

Podkarpackie per ły

Podczas wakacyjnej wędrówki warto zajrzeć do Trzcinicy - urokliwej miejscowości Podkarpacia, nieopodal Jasła, mogącej poszczycić się niezwykle bogatą przeszłością. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, iż jest to jedna z najstarszych osad kultury basenu Morza Śródziemnego. Tutaj także wzniesiono w pierwszych wiekach państwa polskiego gród słowiański

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U św. Doroty

Wzmianki o Trzcinicy - królewskiej wsi przynależnej do ziemi bieckiej, a zwłaszcza o istniejącym tutaj drewnianym kościele wzniesionym przed 1558 r., a konsekrowanym w 1646 r. - znajdziemy w „Liber beneficiorum” ks. Jana Długosza. Jego fundatorami byli wielki kanclerz koronny Jan Ocieski i jego małżonka Zofia z Marszowic. Wyposażenie kościoła, m.in. dwa boczne ołtarze i ambonę, ufundowali księstwo Stanisław i Anna Jabłonowscy, których doczesne prochy spoczywają w kościelnej krypcie. Dziś ten zabytek w skali europejskiej nazywany jest perłą Podkarpacia. Ma wszelkie cechy charakterystyczne dla sakralnych budowli średniowiecznych i reprezentuje najstarszy wariant konstrukcyjny w obrębie drewnianych świątyń zrębowych. Zachwyca ołtarz główny z niezwykłym przedstawieniem - alegorią Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, nad którym znajduje się obraz św. Doroty - patronki parafii.
Od całkowitego unicestwienia w ostatniej chwili ten unikalny zabytek drewnianej architektury sakralnej ocaliły podjęte z inicjatyw ks. kan. Stanisława Bałuckiego prace konserwatorskie. W trakcie tych prac odkryto pierwotną polichromię, a najstarszymi malowidłami okazały się zacheusze (krzyże konsekracyjne) i kasetonowa, florystyczna dekoracja stropu (z poł. XVI wieku).
Dziś, po wieloletniej restauracji, smukła sylwetka jodłowej świątyni zachwyca pełnym blaskiem i jest dumą mieszkańców Trzcinicy, a zwiedzających z pięknem i historią miejsca zapoznaje proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego i św. Doroty. Oto kontakt dla zwiedzających: parafia.trzcinica@onet.eu; tel. (13) 442-90-80.

Dwa oblicza

W czerwcu br. w zabytkowym kościele pw. św. Doroty Mszą św. sprawowaną przez bp. Jana Niemca z diecezji kamieniecko-podolskiej inaugurowano w Trzcinicy działalność Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”. Tutaj bowiem odkryto jedną z pierwszych osad obronnych ludności z początków epoki brązu (ponad 4 tys. lat przed Chr.) oraz pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony (1650-1350 przed Chr.) - stąd nazwa skansenu.
W średniowieczu teren ten zasiedlili Słowianie, wznosząc gród otoczony wałami obronnymi. Dziś zostało po nich wiele zabytków, a miejsce to nazwano Wałami Królewskimi. Jak zauważył marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapeta, dzięki tym odkryciom już wkrótce Trzcinica znajdzie się w przewodnikach Polski. To, co do niedawna było w sferze marzeń, stało się faktem - podkreślał Jan Gancarski, dyrektor Karpackiego Muzeum w Krośnie oraz pomysłodawca, realizator projektu i twórca Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”. Skansen obejmuje obszar zwany Wałami Królewskimi, wokół którego od stuleci krążą legendy. O jego wyjątkowości pisała już w 1812 r. „Gazeta Lwowska”, podając, że w Trzcinicy odkryto 3 metalowe bożyszcza pogańskie mające 2-3 cale wysokości. Figurki te znalazły się w gabinecie osobliwości księżnej Jabłonowskiej w Petersburgu i ostatecznie spłonęły w czasie I wojny. Wały Królewskie zawsze inspirowały do poszukiwań. W 1894 r. pierwsze wykopaliska przeprowadził tu ks. Józef Dybaś, proboszcz Trzcinicy. W 1950 r. badał to grodzisko szef Karpackiej Ekspedycji Archeologicznej prof. Andrzej Żaki, a w latach 1958 i 1962 Antoni Kunysz. Jednak sławę Trzcinicy i rewelacyjne wyniki naukowe przyniosły dopiero badania prowadzone przez zespół archeologów pod kierownictwem Jana Gancarskiego w latach 1991-98 i 2005-09. Gancarski odkrył tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu, liczącą ponad 4 tys. lat, oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.
- Nawet poważni badacze archeologiczni nie wierzyli, że tutaj może sięgać kultura Otomani-Füzesabony - mówił szczęśliwy z owoców wieloletniej żmudnej pracy Jan Gancarski. - Ja postanowiłem to sprawdzić! Okazało się, że wśród zabytków dotychczas odkrytych w Trzcinicy wiele jest podobnych do tych, które odkryłem w jasielskim „Gródku” w 1991r. Postanowiłem zweryfikować te hipotezy wykopaliskowe, a rezultaty przeszły moje oczekiwania, udało się bowiem stwierdzić, że mamy do czynienia z ogromnymi osadami grupy pleszowskiej i kultury Otomani-Füzesabony.

Dotknij przeszłości

„Karpacka Troja” w Trzcinicy stanowi oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i jest niepowtarzalnym w skali europejskiej skansenem archeologicznym. Położony na blisko ośmiohektarowym terenie obiekt, w pobliżu starorzecza rzeki Ropy, dysponuje bogatą ofertą dla turystów. Nowoczesny pawilon skansenu zapewnia zwiedzającym wiele atrakcji. Turyści mogą zobaczyć tutaj ekspozycję przybliżającą historię tego miejsca, rekonstrukcje scen z życia osadników, której wysokiej klasy strona plastyczna zasługuje na szczególne uznanie. Wystawa pokazuje także 160 tys. odkrytych zabytków dawnej sztuki i rzemiosł. Pawilon dysponuje również salą konferencyjną i salą multimedialną, gdzie można obejrzeć film dokumentalny „Trzcinica - Karpacka Troja” w reżyserii Zdzisława Cozaca.
Skansen zadbał także o najmłodszych, jak mówił jego kierownik Dawid Iwaniec. Do dyspozycji najmłodszych jest Salka Małego Odkrywcy. Dzieci mogą skorzystać z oferty ścieżki edukacyjnej, mogą też posmakować potraw epoki, zapoznać się z ówczesnym rzemiosłem. Wcielić się w woja sprzed wieków, zasiąść przy gancarskim kole czy warsztacie tkackim. Z pewnością oblegana będzie linia telefonu „w przeszłość”, gdzie milusińscy będą mogli wysłuchać bajki, która pozwoli im zapoznać się z życiem człowieka w epoce brązu.
W parku archeologicznym można podziwiać rekonstrukcję obiektów: wioskę ludności kultury Otomani-Füzesabony z epoki brązu z częścią wyposażenia wnętrz oraz wioskę Słowian z VIII i IX stulecia (sześć chat słowiańskich i sześć otomańskich). Dzięki platformie można dostać się do grodziska z rekonstrukcją w pierwotnym miejscu fragmentów obwałowań, bram, miejsca ukrycia skarbu, tutaj znajdują się też domy z początku epoki brązu i wczesnego średniowiecza. A jak zapowiadają gospodarze miejsca, wkrótce będzie odkopane źródełko św. Wojciecha.
Prace budowlane skansenu prowadziło Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego w Jaśle, które pod kierownictwem Ryszarda Żygłowicza w czasie dwóch lat wykonało rekonstrukcje według technologii pierwotnej. Wykonane przez jasielskich budowlańców, zgodnie z technologią stosowaną w pradziejach, chaty przetrwały nawet nawałnice powodzi 2010 r., która opóźniła otwarcie skansenu o cały rok. Na realizację przedsięwzięcia pozyskano m.in. granta z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach projektu Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy - atrakcją turystyczną regionu. Stąd podczas inauguracji obecna była przedstawicielka ambasady Norwegii w Polsce Sidsel Bleken.
Skansen to najnowocześniejsza placówka muzealna na miarę XXI wieku, stanowi najciekawszą atrakcję turystyczną zarówno w kraju, jak i w regionie. Zapraszamy na stronę skansenu www.karpackatroja.pl, nr tel. (13) 440-50-40, 785-911-074.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję