Reklama

Paschalne Triduum w konkatedrze

W duchu wzajemnej modlitwy i miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku liturgicznym jest to najbardziej oczekiwany, a jednocześnie najbardziej pracowity tydzień, w szczególności dla kapłanów i służby liturgicznej ołtarza. Już Niedziela Palmowa, mimo iż upamiętnia tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, wprowadza nas w wielką tajemnicę miłości i posłuszeństwa Syna względem Ojca. Triduum Paschalne to uroczystości, które przypominają istotę chrześcijaństwa. Takich obchodów Wielkiego Tygodnia w bydgoskim sanktuarium jeszcze nie było. A wszystko za sprawą Czcigodnych Pasterzy, którzy przewodniczyli poszczególnym uroczystościom.

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek pochylamy się nad ogromną tajemnicą postawy Chrystusa, uzewnętrznioną w służebnym obmyciu nóg Apostołom i związanymi z tym słowami: "To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem". Uroczystą Pamiątkę ustanowienia Eucharystii, w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, sprawowali wszyscy kapłani konkatedry pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Maruszewskiego. Przypomniał on, że "w czasie Wielkiego Czwartku Pan Jezus ustanowił Eucharystię - Najświętszy Sakrament - oraz kapłanów, aby na Jego pamiątkę sprawowali ofiarę Nowego Przymierza. Wielkoczwartkowe wydarzenia są także przykładem wypełnienia największego przykazania, do którego i my jesteśmy zobowiązani" .

W homilii ks. Wenancjusz Zmuda przypomniał m.in. znaczenie i symbolikę Paschy, czyli przejścia z niewoli do wolności. "Bóg wzywa nas, abyśmy nie tylko adorowali Go, ale także karmili się Jego ciałem" - kontynuował ks. Wenancjusz. Podkreślił, że każda Eucharystia jest zaproszeniem do stołu Pańskiego. Przytaczając słowa uroczystej Modlitwy Eucharystycznej, zwrócił uwagę, że grzech i zło chcą zniszczyć relacje jedności między kapłanami i wiernymi, a lekarstwem jest wzajemna modlitwa, "aby nie zgasło wołanie o nawracanie". Wygłoszona homilia była świadectwem jego kapłaństwa oraz wyznaniem wiary w Kościół wierzących, dla których Msza św. jest źródłem życia i czasem spotykania się ze Zbawicielem. Ks. Wenancjusz Zmuda otwarcie nazwał swoim pierwszym seminarium dom rodzinny: "To rodzina przekazała mi wiarę i miłość do Kościoła. Jest wiele różnych wydarzeń, które utwierdzają mnie, że warto być księdzem. Dziękuję Bogu, że mogę sprawować Eucharystię" .

Wielki Piątek

Pamiątce Męki i Śmierci Jezusa przewodniczył bp Stanisław Gądecki, który dzień wcześniej został wyniesiony przez Ojca Świętego do godności arcybiskupa archidiecezji poznańskiej. Sprawowana Liturgia podkreśla raczej chwałę Odkupienia przez tajemnicę Krzyża i przelanie za nas wszystkich krwi, aniżeli poniżenie przez mękę. "Kiedy w Wielki Piątek wsłuchujemy się w słowa Ewangelii św. Jana, przybliżające nam Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa i Jego złożenie do grobu, przed naszymi oczyma słania się Krzyż Chrystusowy jako zaprzeczenie wszelkich reguł tego świata - zauważył abp Stanisław Gądecki. - Jest on jednocześnie źródłem Zbawienia, które nigdy się nie wyczerpuje i które zawsze jest dostępne dla każdego człowieka". Kontynuując, Ksiądz Arcybiskup słowami św. Pawła mówił o Krzyżu Chrystusowym jako o krzyżu zgorszenia i skandalu. Skandalu, bowiem Żydzi czekali na znak, cud - czyli wyraz mocy Bożej - a tymczasem krzyż pojawia się jako zaprzeczenie tej mocy, czyli coś zupełnie innego niż pragnie współczesny świat i jego ekonomia. Tajemnica niemocy towarzyszyła Chrystusowi we wszystkich Jego dziedzinach życia. "To prawo mocy, siły i przemocy szczególnie wyraźne jest w polityce, gdzie nie tyle patrzy się na wszystko, co dotyczy prawdy i wolności czy samego dobra, co na pokonanie przeciwnika i na pokazanie, że jest gorszy od nas, że my jesteśmy znacznie lepsi i możemy wszystko, jeśli tylko uprzemy się - zauważył Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus przez całą swoją mękę pokazuje zupełnie odwrotną drogę. Pokazuje tajemnicę bezsiły, która dla samego procesu zbawczego jest nieunikniona". Kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że przy każdej nawet najmniejszej okazji człowiek jest kuszony do zejścia z krzyża, aby nie poddać się temu, co wymagające, a taką z pewnością jest Chrystusowa nauka.

Korzystając z obecności Księdza Arcybiskupa, przekornie zapytaliśmy, dlaczego Wielki Piątek - kiedy w sposób szczególny upamiętnia się śmierć Chrystusa, a także jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia - jest dniem smutnym. "Jest zupełnie odwrotnie. Ten dzień wygląda w liturgii bardzo smutno w zewnętrznych śpiewach wyrażających m.in. boleść z powodu śmierci Zbawiciela. Jest to jednak główny dzień chrześcijaństwa w takim sensie, że to, co najważniejsze, właśnie dzisiaj się dokonało, a Eucharystia i wszystko inne są już tylko owocami Chrystusowego dzieła, jakim był Krzyż".

Wielka Sobota

Przepięknej uroczystości Nocy Paschalnej przewodniczył abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński. Zauważył on, że ta noc była błogosławiona, "jedyna, która była godna poznać godzinę Zmartwychwstania. Przepiękne obrzędy, których jesteśmy świadkami, uświadamiają nam, że jesteśmy pośrodku największej tajemnicy chrześcijaństwa". Dodał także, że wszystkie znaki i symbole - światło, ogień, woda, Słowo Boże, uczta eucharystyczna - przypominają nam, że ta tajemnica jest także naszym udziałem, że my jesteśmy jej uczestnikami i "aktorami" .

W wygłoszonym słowie mówił, że obrzędy Wielkiej Nocy nawiązują bardzo wyraźnie do starożytności chrześcijańskiej, która była tym momentem, w którym chrześcijanin stawał się nowym człowiekiem, kiedy wstępował w wody baptysterium jako grzesznik, wstawał z niej jako święty. Ksiądz Arcybiskup przypominał i omówił wielkie noce związane m.in. ze stworzeniem świata, paradoksem nakazania złożenia Izaaka - jedynego syna Abrahama w ofierze, zwycięskimi walkami Jakuba z aniołami, które pokazują tragiczną wielkość człowieka, który może Bogu powiedzieć "nie", ocaleniem Izraela, gdy przechodził przez Morze Czerwone. "Wszystko to było przygotowaniem tego wydarzenia, którego dzisiaj jesteśmy świadkami. Bez stworzonego światła świat nadal jest chaosem i ciemnością, a człowiek wykrzyknikiem i znakiem zapytania dla samego siebie. Teraz ta sama noc uwalnia nas, wszystkich wierzących w Chrystusa, od zepsucia pogańskiego, od mroków grzechu, przywraca do łaski - mówił abp Henryk Muszyński. - Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie, obmywa z przewinień, upadłym przywraca niewinność, smutnym - radość, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody. Ta noc staje się światłem na drodze życia dla każdego z nas. Otrzymaliśmy Boską naturę. Staliśmy się cząstką Jezusa Chrystusa. "Przeżycie wspaniałej liturgii Wielkiej Soboty ma dopomóc w odkryciu łaski chrztu św. jako często zapomnianego skarbu. Pierwszych chrześcijan można było poznać po stylu i sposobie życia, odbiegającym od otoczenia. Każdy mógł zobaczyć, że to są ludzie przemienieni, ludzie zbawieni. Patrząc na nich, inni się nawracali, bo ich miara miłości była większa niż zwykle spotykana u ludzi".

Arcypasterz zakończył homilię życzeniami, które są aktualne każdego dnia: "Niech radosne Alleluja rozbrzmiewa nie tylko na naszych ustach, ale także w naszych sercach, byśmy tak jak niewiasty spotkawszy Chrystusa dzielili się swoją radością, świadcząc naszym życiem, że spotkaliśmy Pana, a wraz z Nim spotkaliśmy Zbawienie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Nagroda św. Jana Pawła II

Centrum Pokoju i Sprawiedliwości

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

W porannej audiencji uczestniczyła też ambasador Hanna Suchocka, należąca do 13-osobowej międzynarodowej kapituły przyznającej to prestiżowe wyróżnienie oraz ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Jak wyjaśniają organizatorzy temat tegorocznej edycji zwraca uwagę na potrzebę misjonarzy. Są oni nie tylko głosicielami Ewangelii, ale pełnią wiele innych ważnych ról społecznych. Ich rola w budowaniu lepszego świata i budzeniu nadziei jest bezcenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję