Reklama

Kościół

Bp Kazimierz Górny doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego bp Kazimierz Górny, senior diecezji rzeszowskiej, otrzymał doktorat honoris causa największej rzeszowskiej uczelni. Uroczysta sesja odbyła się 13 października 2020 r. w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

[ TEMATY ]

Rzeszów

bp Kazimierz Górny

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny

Posiedzenie Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego poprzedziła Msza św. w kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski i 24 księży.

Homilię wygłosił ks. Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie i sekretarz biskupa seniora. W pierwszej części kaznodzieja przedstawił sylwetkę św. Jadwigi Królowej, patronki Uniwersytetu Rzeszowskiego i parafii akademickiej przy al. T. Rejtana, gdzie odbywała się uroczystość. W drugiej części ks. Story zwrócił uwagę na elementy wspólne biografii św. Jadwigi i bp. Kazimierza. Wymieniając nauczycieli życia i wiary bp. Górnego, obok św. Jadwigi Królowej, ks. Story wskazał na św. Jana Pawła II. „To u tego świętego mógł podziwiać, że szacunkiem należy darzyć każdego człowieka, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy posiadanych poglądów; że w każdym człowieku są olbrzymie połacie dobra, tylko należy je umiejętnie wydobyć z ukrycia i zainspirować do dzielenia się nim” – mówił kanclerz Kurii Diecezjalnej.

Reklama

Po Mszy św. prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, otworzył w kościele uroczystą sesję Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego. W słowach wprowadzenia rektor zwrócił uwagę na ważną rolę jaką bp Kazimierz Górny odegrał w powstaniu uczelni. „Uniwersytet Rzeszowski nie zaistniałby, gdyby nie pomoc i determinacja bp Kazimierza Górnego. Wręczenie doktoratu honorowego, najwyższego wyróżnienia akademickiego, jest dowodem naszej najwyższej wdzięczności, szacunku i dowodem pamięci” – mówił rektor. Prof. Czopek zwrócił uwagę, że choć doktorat przyznaje Uniwersytet Rzeszowski, to samą ideę wyróżnienia bp. Górnego popierają pozostałe uczelnie Rzeszowa.

O dokonaniach bp. Górnego na rzecz powstania uniwersytetu mówił również prof. dr hab. Paweł Grata, który przedstawił sylwetkę nowego doktora honoris causa. „Ksiądz biskup stanął na czele Fundacji Rozwoju Ośrodka Akademickiego w Rzeszowie co wyraźnie zintensyfikowało działania na rzecz powołania uniwersytetu w mieście. Nie do przecenienia była rola rzeszowskiego ordynariusza, który spotykał się, przekonywał, mediował, zachęcał” – podkreślił prof. Grata.

Laudację wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Ożóg. Mówca oparł swoje przemówienie o siedem sentencji i zdań, na podstawie których opisywał działania i cechy charakteru bp Kazimierza. Pierwsze z nich to: „Ojczyzna – z niej się wyłaniam, w niej się zakorzeniam”, kolejne: „Omnia Tibi”, „Duc in altum”, „Nil est in homine bona mente melius”, „Non nobis Domine, non nobis, sed nomini Tuo da gloriam!”, „Frustra vivit, qui nemini prodest” oraz „Amor Dei usque contemptum sui”. Przy pierwszej sentencji, gdy mówił o ojczyźnie, prof. Ożóg nawiązał do Lubnia, rodzinnej miejscowości bp. Górnego. „Biskup Kazimierz to autentyczny góral, który myśli zdroworozsądkowo, ale także ma poczucie humoru i radość, bo trudno być ponurakiem w pięknej, górskiej scenerii” – mówił profesor.

Reklama

Z kolei bp Kazimierz Górny w okolicznościowym wykładzie wiele miejsca poświęcił wdzięczności. „W obecnym świecie dominuje postawa braku wdzięczności, postawa roszczeniowa. Człowiek stawia siebie na pierwszym miejscu i nie umie albo nie chce dostrzec dobrodziejstw otrzymanych od Boga. Jest ich wiele, np. powołanie do życia, to, że jesteśmy ludźmi, osobami stworzonymi na obraz i podobieństwo Boże, powołani do wiary i udziału w życiu Trójcy Przenajświętszej” – mówił hierarcha.

Na zakończenie sesji głos zabrali m.in.: bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, Maria Kurowska, posłanka na Sejm RP, Mieczysław Janowski, były prezydent Rzeszowa, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej, i Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień. Odczytano również listy gratulacyjne, m.in. od Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, Ewy Leniart, wojewody podkarpackiej, i Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.

Biskup Górny jest siedemnastą osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Rzeszowski tytułem doktora honoris causa. Wśród wyróżnionych dotychczas są m.in.: Jan Paweł II, Józef Szajna, abp Ignacy Tokarczuk i Wiesław Myśliwski.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. 29 czerwca 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II - jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.

2020-10-14 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukochał Boga, Kościół i Ojczyznę

Niedziela rzeszowska 45/2020, str. IV

[ TEMATY ]

doktor honoris causa

bp Kazimierz Górny

Ks. Łukasz Hendzel

Uroczysty moment wręczenia doktoratu honoris causa

Uroczysty moment wręczenia doktoratu honoris causa

Decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego 13 października 2020 r. bp Kazimierz Górny otrzymał doktorat honoris causa największej rzeszowskiej uczelni, przy poparciu wszystkich uczelni rzeszowskich. Biskup Górny jest siedemnastą osobą wyróżnioną przez Uniwersytet Rzeszowski najwyższym tytułem. Wśród wyróżnionych dotychczas są m.in.: Jan Paweł II i abp Ignacy Tokarczuk.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. 29 czerwca 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa Omnia Tibi. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 r. do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej. Aktualnie jako biskup senior w miarę możliwości służy pomocą w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję