Reklama

Wiadomości

Wyniki wyborów na Litwie nie były dużym zaskoczeniem

Wyniki wyborów na Litwie nie były dużym zaskoczeniem.Mało dynamiczną kampanię wyborczą zdominowały tematy społeczno-ekonomiczne: kwestie edukacji, reformy opieki zdrowotnej oraz skutków pandemii – ocenia politolog dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.

[ TEMATY ]

KUL

Lublin

Adobe Stock

Politolog KUL zaznacza, że mimo zwycięstwa Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) w I turze, nie jest pewne czy to ta partia będzie tworzyła koalicję.

„Podczas poprzednich wyborów do Seimasu w 2016 r. konserwatyści zdobyli najwięcej głosów, ale w II turze w wyborach większościowych to Chłopi uzyskali większość, co ostatecznie przełożyło się na ich sukces. Wydaje się, że bez względu na to kto ostatecznie utworzy rząd, na Litwie będzie kontynuowany dotychczasowy kurs w polityce zagranicznej (relacje z USA i UE, współpraca z Polską) oraz wewnętrznej: koncentracji na tematach społeczno-ekonomicznych i walce ze skutkami pandemii” – powiedziała dr Kuczyńska-Zonik.

Reklama

Dodała, że wyniki wyborów nie były dużym zaskoczeniem, gdyż sondaże z września wskazywały duże poparcie dla obu partii, które zdobyły największą liczbę głosów, z lekką przewagą Chłopów i Zielonych (wg badań „Vilmorus“ LVŽS i TS-LKD uzyskałyby po 15 proc.; wg „Baltijos tirimai” – odpowiednio 23 proc. i 18 proc.).

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) uzyskała 4,8 proc., i nie przekroczyła progu wyborczego, co oznacza spadek poparcia w stosunku do poprzednich wyborów (obecnie partia posiada 8 mandatów w Seimasie).

„W parlamencie będą mogli ją reprezentować jedynie kandydaci, którzy wygrali w okręgach jednomandatowych (przewiduje się, że ugrupowanie może zdobyć 2-5 miejsc). Wydaje się, że na niskie noty wpłynęły krytyczne komentarze członków partii w stosunku do działań rządu litewskiego wobec Białorusi (w tym wypowiedź Zbigniewa Jedzińskiego broniącego Łukaszenkę)” – zaznacza ekspertka.

Reklama

Dr Kuczyńska-Zonik podkreśla, że zgodnie z litewską konstytucją jednoizbowy parlament na Litwie (Seimas) składa się z 141 członków. 70 osób wybieranych jest w wyborach proporcjonalnych w jednym okręgu ogólnokrajowym z list partyjnych, natomiast 71 – w okręgach jednomandatowych zgodnie z zasadą większościową.

W przypadku wyborów proporcjonalnych obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy dla partii i 7-proc. dla koalicji partii. Z kolei w jednomandatowych okręgach wyborczych wymagane jest uzyskanie ponad 50 proc. głosów – w przeciwnym wypadku organizuje się drugą turę, w której bierze udział dwóch kandydatów o największej liczbie głosów zdobytych w pierwszej turze.

I tura wyborów parlamentarnych na Litwie odbyła się 11 października (II tura będzie 25 października). Największe poparcie w wyborach proporcjonalnych uzyskali konserwatywny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) – 24 proc. i centrolewicowy Litewski Związek Chłopów i Zielonych (LVŽS) – 17,5 proc.; następnie Partia Pracy (DP) – 9,5 proc., Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) – 9,3 proc., Partia Wolności (LP) – 9 proc. oraz Ruch Liberalny Republiki Litewskiej (LRLS) – 6,8 proc.

W większości okręgów jednomandatowych wymagana będzie druga tura. Frekwencja wyniosła 47 proc. i jest niższa niż w poprzednich wyborach o 3 proc.

2020-10-13 16:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL: powstało Akademickie Bractwo Najświętszego Sakramentu

[ TEMATY ]

KUL

Najświętszy Sakrament

Karol Porwich/Niedziela

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zostało zawiązane Akademickie Bractwo Najświętszego Sakramentu, którego najważniejszym celem jest nieustająca modlitwa poprzez adorację Najświętszego Sakramentu. Informację przekazał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas niedzielnej Mszy św. transmitowanej przez TV Polonia z kościoła akademickiego KUL.

W homilii rektor KUL wskazał dwa podstawowe cele powstania Bractwa. - Pierwszy z nich polega na tym, by tworzyć wspólnotę z Jezusem, dzięki której można odkrywać sens Prawdy, jaką niesie Ewangelia dla współczesnego świata i odwagę jej głoszenia. Dla odkrywania Prawdy potrzebne jest wyciszenie - między innymi po to, aby urzeczywistniać najważniejsze zadanie Uniwersytetu, jakie zostało zadeklarowane w statucie KUL. Zadaniem Uniwersytetu jest poszukiwanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych w harmonii między nauką i wiarą - zaznaczył ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję