Reklama

Rowerem po ziemi włoskiej na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II

Niedziela przemyska 23/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby uczcić naszego Wielkiego Rodaka i oddać cześć nowemu Błogosławionemu, z którym razem wkraczaliśmy w nasze dorosłe życie, 14 lutego br. zrodził się pomysł wyjazdu rowerowego do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne. Na wspólnym spotkaniu ustalono szczegóły, a od następnego dnia rozpoczęto przygotowania. Postanowiliśmy przejechać rowerem przez Włochy, około 420 km. Wraz z Janem Szylarem, prezesem POAK w Łańcucie i pomysłodawcą pielgrzymki, uczestniczyli w niej: Joanna Gwizdak z Łańcuta, z parafii pw. św. Józefa - Łańcut Podzwierzyniec oraz Agnieszka i Grzegorz Żylińscy, ks. Adam Świsterski i Józef Drozd - wszyscy z Kosiny.
25 kwietnia, po spakowaniu bagaży i rowerów, cała szóstka wyruszyła samochodem w kierunku Rzymu, przez Słowację, Węgry i Słowenię. Po całonocnej podróży, miejscami w strugach deszczu, pielgrzymi dotarli do Włoch kilkadziesiąt kilometrów za Wenecją. Tam, po przebraniu się w stroje rowerowe, przesiedli się na jednoślady. Pierwszy zaplanowany etap miał długość około 140 km i biegł wzdłuż wschodniego wybrzeża Włoch do miejscowości wypoczynkowej Fano nad Adriatykiem. Etap dość długi, ale w miarę płaski i przez to łatwy. Pogoda też sprzyjała. Było chłodno i bez deszczu. Na miejscu rozpoczęto poszukiwania noclegu i udało się go znaleźć przy samej plaży. Pracująca tam Polka, pani Krystyna z Chrzanowa, pomogła załatwić wszystkie formalności związane z zakwaterowaniem. Po Mszy św. odprawionej przez ks. Adama pielgrzymi udali się na spacer po plaży, a później na spoczynek.
Na trzeci dzień zaplanowano drogę z Fano do Gubbio (ok. 80 km) w terenie górzystym. Rowery spisywały się świetnie. Trasa okazała się bardzo wymagająca, szczególnie trudny był podjazd kilka kilometrów przed Gubbio. Nocleg zapewniły nam siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, które w Gubbio mają swój dom, w którym nie tylko mogliśmy zanocować, ale także w kaplicy wspólnie uczestniczyć we Mszy św., którą odprawił ks. Adam Świsterski. Jakież było zdziwienie sióstr, które oczekiwały na przyjazd młodzieży na rowerach, gdy zamiast tego zjawili się pielgrzymi znacznie starsi (40-52 lata). Wyjątek stanowił ks. Adam - jedyny młodzieżowiec w grupie. Po południu pielgrzymi zwiedzili miasto datowane na IV wiek. Piękne średniowieczne kamienice zauroczyły wszystkich, a widok na miasto ze wzgórza Rocca, gdzie wznosi się bazylika św. Ubalda, był wyjątkowy.
Czwarty dzień, 28 kwietnia, rozpoczęliśmy poranną Mszą św. w kaplicy, a potem śniadanie, pakowanie bagaży i w drogę. Etap krótki, bo tylko 60 km, ale wyjątkowo trudny technicznie. Strome podjazdy i niebezpieczne zjazdy (nachylenie nawet 15%) dały się mocno we znaki kolarzom. Celem tego etapu był Asyż, miasto szczególnie znane pielgrzymom, związane z życiem i działalnością św. Franciszka. Po rozbiciu namiotów i rozpakowaniu auta na komfortowym kempingu pod Asyżem wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta i jego zabytków a po nim na spoczynek. Chociaż cały dzień świeciło pięknie słońce noc była wyjątkowo chłodna i nikt nie przygotował się na tak ciężkie warunki.
Piątego dnia, lekko przemarznięci pielgrzymi ruszyli w drogę do Castel Sant’ Elia, miejscowości położonej około 50 km na północ od Rzymu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Santa Maria Degli Angeli, gdzie zwiedziliśmy piękną Bazylikę Matki Bożej Anielskiej, zbudowaną na polecenie papieża Piusa V w latach 1569-1679. Następna część etapu to walka z Apeninami. Trudne i długie podjazdy były bardzo męczące. Trzeba było robić krótkie przerwy, by troszkę odetchnąć, ale nie można było się poddać, kiedy do celu zostało tak niewiele. I znowu, dzięki opiece Bożej, bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Castel Sant’ Elia, miasteczka z pięknie położonym klasztorem Ojców Michalitów. Właśnie w ogrodzie oliwnym tego klasztoru pozwolono nam spędzić trzy kolejne noce, dzięki gościnności o. Piotra Burka (który pochodzi z Sokołowa Małopolskiego) i jego polskich współbraci. Do dyspozycji była także kaplica, gdzie ks. Adam codziennie odprawiał Mszę św. Castel Sant’ Elia to miejsce warte odwiedzin ze względów historycznych, a także ze względu na niezwykłe widoki na wąwóz z naturalnych tarasów, sanktuarium oraz korytarze, groty i kapliczki w nim ukryte. W 2003 r. bł. Papież Jan Paweł II odwiedził to miejsce i spędził tu kilka dni.
Sobota była dniem przeznaczonym na zwiedzanie Rzymu. Po Mszy św. zapakowano rowery na bagażniki i samochodem ruszono do Wiecznego Miasta. Wszyscy założyli na siebie specjalnie na tę okazję przygotowane koszulki. Z przodu na lewej piersi znalazło się logo Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Sportowo-Turystycznego Gminy Łańcut „SPORTUR” (którego członkami są wszyscy rowerzyści z Kosiny). Na Placu św. Piotra karabinierom nie spodobały się rowery i kazano je niezwłocznie usunąć poza barierki. Niewiele pomogły próby negocjacji, że to tylko na czas wykonania pamiątkowych fotografii. Gdy jednak dziennikarze zauważyli grupę jednakowo ubranych ludzi z rowerami, sytuacja się zmieniła. Udzielaniu wywiadów nie było końca, a dzięki uprzejmości jednego z młodych, polskich księży, który władał doskonale językiem włoskim, rozmowy z mediami stały się zdecydowanie łatwiejsze. W tym dniu pielgrzymi zobaczyli Bazyliki Laterańską i Santa Maria Maggiore i wiele innych zabytków Rzymu.
W niedzielę z samego rana wszyscy udali się samochodem do Rzymu, by wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych. Nie udało się nam dostać nawet w pobliże Placu św. Piotra z uwagi na niewyobrażalny tłok. Mszę św. w języku polskim wysłuchaliśmy w radiu. Na twarzach uczestników dostrzec można było głębokie wzruszenie, bo przywieźli na rowerach wielki bagaż przeróżnych intencji, próśb i podziękowań.
W poniedziałek, ósmego dnia, pobudka o trzeciej w nocy i około czwartej wyjazd w drogę powrotną. Po drodze zwiedzaliśmy Wenecję i nocą, ze Wzgórza Gellerta, obejrzeliśmy panoramę Budapesztu. Na Słowacji zatrzymaliśmy się nad sztucznym jeziorem Szirawa, w pobliżu Michalowiec, gdzie została odprawiona Msza św.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nam w jakikolwiek sposób pomogły w przygotowaniu Pielgrzymki, a szczególnie Siostrom ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości z Krakowa i Gubbio, Ojcom Michalitom z Castel Sant’ Elia, pani Krystynie z Chrzanowa oraz naszym rodzinom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję