Reklama

18 nowych robotników na Pańskich żniwach

Sobota 21 maja to najważniejszy dzień w życiu dla osiemnastu młodych mężczyzn, wtedy to w katedrze świdnickiej z rąk bp. Ignacego Deca otrzymają święcenia kapłańskie

Niedziela świdnicka 21/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystus wskazał swoim uczniom na konieczność modlitwy o nowe powołania, aby nigdy nie zabrakło robotników na żniwie Pańskim. Ufamy, że nasze seminarium jest miejscem, gdzie powołani mogą kształtować się na prawdziwych kapłanów Chrystusa.
„Na mocy ustanowienia Bożego, przez sakrament kapłaństwa niektórzy spośród wiernych, naznaczeni w nim niezatartym charakterem, są ustanawiani świętymi szafarzami; są oni mianowicie konsekrowani i przeznaczeni, ażeby - każdy odpowiednio do swojego stopnia, wypełniając w osobie Chrystusa-Głowy zadania nauczania, uświęcania i kierowania - byli pasterzami Ludu Bożego” - czytamy w prawie kanonicznym. „Do święceń należy dopuszczać jedynie tych, którzy - według roztropnej oceny własnego biskupa albo kompetentnego przełożonego wyższego - po rozważeniu wszystkich okoliczności, mają nieskażoną wiarę, kierują się prawidłową intencją, posiadają wymaganą wiedzę, cieszą się dobrą opinią, mają nienaganne obyczaje, wypróbowane cnoty, jak również inne przymioty fizyczne i psychiczne odpowiadające przyjmowanemu święceniu”.
W tym roku diecezja świdnicka ma powód do radości - święcenia kapłańskie otrzyma aż osiemnastu diakonów, którzy ukończyli szósty rok nauki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej. Pochodzą z terenu całej diecezji: od biskupiej Świdnicy, poprzez Wałbrzych aż po Stronie Śląskie. Pochodzą też z innych diecezji: bielsko-żywieckiej i wrocławskiej. To najliczniejszy rocznik w naszym seminarium.
Czas seminaryjnej formacji to sześcioletni okres pracy, mający na celu przygotowanie młodego człowieka do odpowiedzialnej i rzetelnej pracy duszpasterskiej. Odbywa się ona w czterech obszarach, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Podstawą wszystkich wysiłków pracy nad sobą jest naturalnie formacja duchowa, która zmierza do ukształtowania w kandydacie do kapłaństwa tożsamości sługi Chrystusa. Alumni przez codzienną modlitwę, lekturę duchową, medytację Słowa Bożego, a przede wszystkim Eucharystię starają się jak najpełniej uformować swoje serce na wzór Mistrza. Ważnym elementem formacji duchowej są także cotygodniowe nabożeństwa pokutne połączone z celebracją sakramentu pokuty oraz dni skupienia i rekolekcje.
Wraz z kształtowaniem sumień ma miejsce także kształtowanie umysłów - to główny wymiar formacji intelektualnej. Alumni są studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Pierwsze dwa lata studiów koncentrują się wokół kursu filozofii, natomiast pozostałe cztery to intensywne studia teologiczne, w czasie których odbywają się wykłady teologii dogmatycznej, egzegezy Pisma Świętego, teologii moralnej, liturgiki, katechetyki oraz wielu innych dyscyplin szczegółowych. Studia wieńczy uzyskanie tytułu magistra teologii. Cała działalność formacyjna swą bazę znajduje w kształtowaniu u alumna prawdziwego i pełnego człowieczeństwa. Formacja ludzka jest więc bardzo istotną częścią wychowania - zakłada wiele wysiłków zmierzających do zbudowania fundamentu dla odpowiedzialnego kapłaństwa. Alumni pracują fizycznie, uczą się odpowiedzialności, wzajemnego poszanowania i umiejętności współpracy. Podejmują wiele inicjatyw - tworzą drużynę piłkarską, teatr seminaryjny, wydają własne pismo. Naturalnie wszystkie te wysiłki podejmowane są w perspektywie przyszłej pracy duszpasterskiej. Formacja pastoralna związana jest z przygotowaniem bezpośrednim alumna do pracy wśród wiernych diecezji, dlatego też klerycy odbywają praktyki duszpasterskie, katechetyczne, biorą udział w pielgrzymkach i spotkaniach wielu grup, uczestniczą w spotkaniach z niepełnosprawnymi.
Całość sześcioletniej formacji przebiega w duchu pragnienia jak najlepszego przygotowania się do pełnienia posługi kapłańskiej. Wszystko po to, aby móc być nie tylko dobrym nauczycielem ale przede wszystkim wiernym świadkiem wśród powierzonego sobie ludu.
- Każdy rok jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowa jest ta grupa, kończąca formację seminaryjną - mówi ks. Tadeusz Chlipała, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.
- Każde powołanie jest piękne, wartościowe i potrzebne, jeżeli jest przeżywane w komunii z Bogiem: zarówno powołanie do kapłaństwa i życia konsekrowanego, jak również powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie, czy wreszcie powołanie do życia w samotności. - Każde powołanie będzie owocne, jeżeli będzie całkowicie zawierzone Sercu Jezusowemu przez Serce Maryi - podkreśla bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji. - Dlatego jako biskup świdnicki zatroskany o życie moich drogich diecezjan, zwłaszcza o przyszłość naszej młodzieży, proszę wszystkich o modlitwę w intencji świętości każdego ludzkiego życia i powołania. Proszę, by ta modlitwa była ubogacona przykładnym postępowaniem i świadectwem miłości do Boga, Kościoła, Ojczyzny i wszystkich ludzi na wzór bł. Jana Pawła II. Biskup podkreśla, że pochylając się nad tajemnicą kapłaństwa, bardziej odkrywamy niezwykłą godność prezbiterów w Kościele oraz uświadamiamy sobie, iż z woli Bożej są oni niezbędni w życiu i misji Kościoła.
- Dlatego proszę szczególnie o modlitwę za wszystkich powołanych do służby kapłańskiej i zakonnej. Proszę o modlitwę za kleryków, przełożonych i profesorów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Proszę o modlitwę za przygotowujących się do życia zakonnego. Proszę także o ufną modlitwę wypraszającą nowe i święte powołania, aby wielu młodych ludzi nie lękało się poświęcić swojego życia dla Chrystusa. Módlmy się wspólnie o gorliwość, świętość i radość dla wszystkich osób powołanych.

Reklama

W tym roku święcenia kapłańskie otrzymają:

dk. Sebastian Bardas, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

dk. Łukasz Czaniecki, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Reklama

dk. Grzegorz Fabiński, parafia pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie

dk. Damian Fleszer, parafia pw. św. Stanisława Kostki we Wrocławiu (archidiecezja wrocławska)

dk. Paweł Głąb, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim

dk. Piotr Gołuch, parafia pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie

dk. Jakub Górski, parafia pw. św. Katarzyny w Ożarach

dk. Tomasz Gwizdek, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu

dk. Krzysztof Iskra, parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Świebodzicach

dk. Robert Krupa, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu

dk. Tomasz Krupnik, parafia pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie

dk. Grzegorz Mędrala, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy

dk. Sebastian Oliszewski, parafia pw. św. Michała Archanioła w Słupicach

dk. Przemysław Pojasek, parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jaworzynie Śląskiej

dk. Andrzej Raczycki, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim

dk. Paweł Schanne, parafia pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach

dk. Marcin Zawada, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu (diecezja bielsko-żywiecka)

dk. Tomasz Zięba, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję