Reklama

Oleszyckie wątki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybliżamy się do dnia, kiedy będziemy mogli czcić błogosławionego Jana Pawła II. W 6. rocznicę przejścia Ojca Świętego do domu Ojca mieszkańcy Oleszyc pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Józefa Dudka modlili się o owocne przeżycie beatyfikacji i rychłą kanonizację. Młodzież przypomniała wydarzenia z życia Jana Pawła II i Jego drogę do świętości, a schola z siostrą katechetką i organistą ubarwiła je śpiewem. Ks. Tomasz Kielar poprowadził Apel Jasnogórski, wykorzystując nagrania archiwalne homilii Papieża.
Karol Wojtyła jeszcze jako biskup nominat 21 września 1958 r. podążał z Krakowa przez Oleszyce do Lubaczowa na 25-lecie sakry biskupiej Eugeniusza Baziaka, metropolity lwowskiego i administratora apostolskiego archidiecezji w Lubaczowie. Po raz drugi abp Karol Wojtyła, metropolita krakowski, tę trasę pokonał 22 października 1966 r., by uczestniczyć w obchodach milenijnych i przewodniczyć 23 października pontyfikalnej Sumie na ołtarzu polowym przed prokatedrą lubaczowską oraz „wygłosić Słowo Boże w archidiecezji, której Kraków tyle zawdzięcza, z którą jest tak silnie związany”. Jeszcze raz 11 lipca 1971 r. kard. Karol Wojtyła z Prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim i 22 biskupami przejeżdżał przez Oleszyce podążając za Panią Jasnogórską, która opuszczając diecezję przemyską w Jarosławiu, w tryumfalnym pochodzie szła przez Oleszyce, by nawiedzić archidiecezją w Lubaczowie. Tu też kard. Wojtyła przewodniczył pontyfikalnej Sumie. Przejeżdżał przez Oleszyce także 17 sierpnia 1973 r. jadąc do Lubaczowa na pogrzeb bp. Jana Nowickiego, by odprawić Mszę św. za jego duszę, poprowadzić z 22 biskupami i ok. 120 księżmi kondukt żałobny na miejscowy cmentarz.
Na prośbę metropolity lwowskiego abp. Mariana Jaworskiego Ojciec Święty Jan Paweł II wyraził zgodę, by Szkoła Podstawowa w Oleszycach otrzymała - jako pierwsza na Podkarpaciu - jego imię. Uroczystość nadania imienia odbyła się 31 maja 1991 r. Mszy św. dziękczynnej za to wyróżnienie przewodniczył abp Marian Jaworski, w uroczystości uczestniczył także kapelan Arcybiskupa ks. Mieczysław Mokrzycki, obecny Metropolita lwowski. Mają Oleszyce swój wkład w przygotowanie wizyty Ojca Świętego w Lubaczowie. Ołtarz polowy na błoniach zbudowany został pod kierownictwem oleszyckiego proboszcza ks. Michała Goniaka i rodaka Oleszyc proboszcza z Krowicy - ks. Stanisława Deca. W 15. rocznicę pontyfikatu Papieża w Oleszycach na placu przykościelnym stanął pomnik Jana Pawła II wg projektu profesora ASP w Warszawie, rzeźbiarza Gustawa Kazimierza Zemły. Mszę św. odprawił i poświęcił pomnik bp Jan Śrutwa, w asyście przemyskiego abp. Ignacego Tokarczuka. Godzi się przypomnieć i ten fakt, że absolwent Zespołu Szkół w Oleszycach Mieczysław Mokrzycki został kapłanem, który po odbyciu studiów w Rzymie i zdobyciu doktoratu był przez 9 lat osobistym sekretarzem Ojca Świętego i świadkiem Jego odchodzenia do Domu Ojca 6 lat temu.
Można wymieniać jeszcze inne wątki łączności Oleszyc ze Stolicą Apostolską. Zdzisław Paszyński w „Życiu Przemyskim”, w numerze 26 z 29 czerwca 1983 r. pisał: „Kiedy w roku 1870 wojska Wiktora Emanuela zajęły Rzym, kładąc kres Państwu Kościelnemu i kiedy niepewny stał się los jego władcy - Polka, Anna z Działyńskich Potocka skierowała do Piusa IX list ofiarując mu swój dom na schronienie. «Podobnie jak książę apostołów znalazł gościnę w domu rzymianina Pudensa, tak jego następca Pius IX może znaleźć schronienie w zameczku wzniesionym przez zwycięzcę spod Wiednia Jana III Sobieskiego w Oleszycach pod Lubaczowem na terenie archidiecezji lwowskiej» - pisała Anna Potocka w swym liście do papieża. Na to zaproszenie, w imieniu papieża Piusa IX, odpowiedział jego „sekretarz do listów łacińskich”. W piśmie tym znalazły się słowa uznania dla Anny Działyńskiej-Potockiej i dla polskiego ludu „błyszczącego przywiązaniem i miłością do Stolicy Apostolskie i Ojca Świętego”. Nie wspomniano jednakże ani słowem o możliwości udania się papieża w podróż. Podkreślić należy, że wówczas zwierzchnicy Kościoła nie tylko nie opuszczali granic Włoch, lecz nie przekraczali nawet murów Watykanu”.
Już wtedy właściciele Oleszyc przewidywali możliwość papieskich podróży po świecie oraz wizyty w Polsce. Te oczekiwania spełniły się po latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Teresa od Jezusa

François Gerard PD

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Teresy od Jezusa. Poniżej przedstawiamy tekst na każdy dzień nowenny, zaczerpnięty z modlitewnika „Nowenna do św. Teresy od Jezusa – o łaskę o mądrej miłości” opracowanego przez o. Krzysztofa Piskorza OCD. Do odmawiania między 6 a 14 października lub w dowolnym terminie.

Miłosierdzie i nędza. To zestawienie słów skupia w sobie całą doktrynę św. Teresy, która widziała się zanurzoną w rzeczywistość wskazywaną przez te dwa słowa. Jej życie krążyło pomiędzy tymi dwoma biegunami i Teresa jest przekonana, że dzieje się tak w życiu wszystkich ludzi. Dlatego przez wstawiennictwo tej, która była i jest wielką nauczycielką modlitwy i życia duchowego, chcemy z ufnością prosić Boga o łaski potrzebne do życia prawdziwie chrześcijańskiego, opartego na zaufaniu Temu, który swoim miłosierdziem czyni nas świętymi.
CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg nagrodzi nas za wierność?

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 24-25

[ TEMATY ]

wiara

Credo

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Jak przypomina nam Katechizm Kościoła Katolickiego, „Credo chrześcijańskie – wyznanie naszej wiary w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego oraz w Jego stwórcze, zbawcze i uświęcające działanie – osiąga punkt kulminacyjny w głoszeniu zmartwychwstania umarłych na końcu czasów oraz życia wiecznego” (n. 988). Warto więc pomyśleć o naszym życiu i czekającej nagrodzie, którą – jak ufamy – otrzymamy. Będzie to nagroda nie za nasze dobre czyny, lecz za wierność, ciągle odnawianą, w naszej relacji z Bogiem. Kiedy Pan Bóg umieścił człowieka w raju, a ten odrzucił Jego projekt miłości, mógł On sprawić, aby Adam i Ewa nie mieli potomstwa. W ten sposób cały problem zostałby rozwiązany. Żyliby spokojnie i długo, a potem umarli i zniknęli w tej śmierci. Bóg jednak, z motywu nam nieznanego, nie chciał tak postąpić. Chciał, aby ludzie rozmnażali się i zaludniali ziemię, a po śmierci mogli wejść do wiecznej wspólnoty z Nim – do nieba. To pragnienie Boga nie oznaczało sytuacji przymusowej, lecz zakładało współdziałanie człowieka na mocy wolnej woli. Tak, aby człowiek, jeśli zechce, mógł uczynić użytek z łaski, którą Bóg nam daje, by iść do nieba. W tym darze wolnej woli jednego pewnie nigdy w tym życiu nie zrozumiemy: że Bóg stworzył nas wolnymi do tego stopnia, iż możemy również wybrać piekło. Nie wolno jednak zapomnieć, co podkreśla katechizm, że „Bóg nie przeznacza nikogo do piekła; dokonuje się to przez dobrowolne odwrócenie się od Boga (grzech śmiertelny) i trwanie w nim aż do końca życia” (KKK 1037). Jak miłosierny ojciec z przypowieści pozwala nam, abyśmy z całkowitą wolnością wybrali taką drogę, jaką chcemy.
CZYTAJ DALEJ

DME w szachach - Polki na czele z kompletem zwycięstw i coraz większą przewagą

2025-10-10 20:12

[ TEMATY ]

szachy

Polki

Gruzja

Mistrzostwa Europy

Materiały prasowe Biura Prasowego Międzynarodowej Federacji Szachowej

Alina Kaszlińska

Alina Kaszlińska

Polki pokonały ekipę Gruzji 3:1, odnosząc szóste zwycięstwo z rzędu w drużynowych mistrzostwach Europy w szachach w Batumi. Na trzy rundy przed zakończeniem imprezy prowadzą z przewagą już trzech punktów nad konkurentkami. Biało-czerwoni natomiast pokonali Szwecję 3,5:0,5.

Niepokonana kobieca reprezentacja Polski, rozstawiona w turnieju z „dwójką”, powiększyła przewagę nad pozostałymi ekipami i jest coraz bliżej zdobycia złotego medalu. Jedyny w historii mistrzowski tytuł szachistki znad Wisły zdobyły 20 lat temu w Goeteborgu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję