Reklama

Maksymilianowska wspólnota

Pabianice położone są nad rzeką Dobrzynką, na krańcu Wyżyny Łódzkiej. Administracyjnie miasto wchodzi w skład województwa łódzkiego i leży na terenie łódzkiej metropolii, 17 km od Łodzi. Liczy ok. 75 tys. mieszkańców. Z tym miejscem wiąże się droga wielkiego orędownika Bożej Miłości i patrona naszych trudnych czasów św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tutaj św. Maksymilian Maria Kolbe przez 10 lat mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem. Tutaj przeżył swoje pierwsze powołanie do męczeństwa i świętości. I tutaj powrócił po latach, w znaku świątyni i parafii, jemu oddanej pod opiekę

Niedziela łódzka 17/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea powołania parafii i budowy świątyni św. Maksymiliana w Pabianicach powstała w latach 70. i wyzwoliła wśród mieszkańców wyjątkowe zaangażowanie i entuzjazm. Parafia została erygowana 6 lipca 1981 r., a na jej pierwszego proboszcza powołany został ks. Ryszard Olszewski. Budowa świątyni - pomnika dla pabianickiego świętego - stała się w pełni realna, a przyświecało jej hasło o. Maksymiliana: „Tylko miłość jest twórcza”.

Początki parafii

Nawet stan wojenny nie wstrzymał rozpoczętych prac, a wśród nich zawieszenia 60 kg dzwonu, który odtąd towarzyszył rozwijającej się parafii. 1 września 1982 r. rozpoczęły się wstępne prace, a kamień węgielny został wmurowany 31 maja 1992 r. 2 maja 1993 r. kościół został poświęcony, a 14 sierpnia z Niepokalanowa sprowadzono relikwie św. Maksymiliana, niejako zapoczątkowując jego przybycie na stałe do miasta swej młodości.
Świątynia ma także szczególny związek z Piotrem naszych czasów. Jan Paweł II podczas kanonizacji o. Maksymiliana poświęcił makietę kościoła na trud jej wznoszenia, zaś 13 maja 1981 r. został przez Ojca Świętego poświęcony jej kamień węgielny. W tym samym dniu dokonano zamachu na Jana Pawła II. Wobec zbieżności tych faktów, wznoszona świątynia dla zakonnika-męczennika z Pabianic stała się wotum dziękczynnym za ocalenie życia Papieża-Polaka.
Konsekracja kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego została dokonana 25 września 1994 r. W telegramie na tę uroczystość Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: „Jakże bardzo potrzeba, aby bogactwo duchowe świętego Maksymiliana było ciągle rozważane i pogłębiane. Tylko na fundamencie prawdy, którą jest Bóg, można budować przyszłość narodów i społeczeństw i lepiej rozwiązywać najbardziej złożone problemy”. Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa, z udziałem prezydenta RP Lecha Wałęsy, Episkopatu, duchowieństwa, premiera, marszałka Sejmu i Senatu RP, rektorów wyższych uczelni i licznych dostojnych gości z zagranicy i kraju oraz ocalonego przez o. Maksymiliana Franciszka Gajowniczka. W uroczystości uczestniczyły tysiące ludzi, wśród nich całe rodziny, budowniczowie i licznie pracujący przy wznoszeniu świątyni mieszkańcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystości w Sanktuarium

Dzięki inicjatywie proboszcza parafii, do kalendarza uroczystości w archidiecezji łódzkiej weszła na stałe Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin, odbywająca się każdego roku w maksymilianowskiej parafii w drugą niedzielę października. Podczas IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin, 17 października 1999 r., miała miejsce uroczystość instalacji obrazu o. Maksymiliana. Dzieło włoskiego artysty przedstawiające Świętego zostało odsłonięte w październiku 1971 r., podczas beatyfikacji o. Maksymiliana w Rzymie. Obraz przekazany został później do Niepokalanowa, a stamtąd przybył do Pabianic i został umieszczony w głównym ołtarzu.
W nowym Tysiącleciu - 7 października 2001 r., dzięki inicjatywie parafii św. Maksymiliana i pabianickiego społeczeństwa na placu kościelnym został odsłonięty pomnik Jana Pawła II, jako dar i wyraz wdzięczności społeczeństwa Pabianic Ojcu Świętemu, od 1999 r. Honorowemu Obywatelowi Pabianic. Dekret Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego z dnia 31 grudnia 2001 r. ustanowił kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego Sanktuarium, a proboszcza parafii, ks. prał. Ryszarda Olszewskiego - kustoszem i opiekunem tego szczególnego miejsca.
Organizowane w maksymilianowskim sanktuarium uroczystości kościelne i państwowe, patriotyczne rocznice i jubileusze nie tylko wyzwalały aktywność parafian, ale również wielkie zaangażowanie mieszkańców całego miasta i okolic. Powstała więc myśl, aby pabianicki Święty - patron trudnych czasów i przełomu tysiącleci, objął patronat nad miastem swojego dzieciństwa.
Myśl podchwycona przez parafian i mieszkańców uzyskała jednomyślne poparcie władz i Rady Miejskiej, a także Kurii Łódzkiej, ze szczególnym wsparciem abp. Władysława Ziółka, ordynariusza archidiecezji. Po pozyskaniu opinii Episkopatu Polski wszystkie wymagane dokumenty zostały przesłane do Rzymu. 7 lipca 2004 r., na mocy władzy udzielonej przez Papieża Jana Pawła II, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła oczekiwaną wieść, że św. Maksymilian Maria Kolbe staje się patronem miasta Pabianice.
Decyzja ta została ogłoszona w rocznicę konsekracji świątyni i w Dniu Papieskim oraz podczas tradycyjnej Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin - 10 października 2004 r. Na zakończenie uroczystości Ojciec Święty Jan Paweł II podczas modlitwy na Anioł Pański z Watykanu za pośrednictwem teletransmisji przekazał pozdrowienia dla mieszkańców Pabianic, przyjęte przez zgromadzonych z ogromnym wzruszeniem i entuzjazmem.
18 czerwca 2006 r. parafia przeżywała kulminację uroczystości związanych z 25-leciem swego istnienia. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Obecni byli biskupi pomocniczy Adam Lepa i Ireneusz Pękalski, kapłani pochodzący z parafii oraz wszyscy, którzy na przestrzeni 25 lat przyczynili się do rozwoju świątyni i parafialnej wspólnoty.

Teraźniejszość, plany i zamierzenia

W tym roku w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego odbyła się wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził bp Adam Lepa. U jej początku miało miejsce spotkanie Księdza Biskupa z zespołami działającymi przy parafii. Na spotkaniu zaprezentowały się: liturgiczna służba ołtarza, schola dziecięca, teatrzyk z Oratorium, oaza młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, zespół młodzieżowy „Kerygmat”, zespół młodzieżowy „Arka”, Duszpasterstwo Akademickie „Arka”, oaza rodzin, krąg biblijny, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Rycerstwo Niepokalanej, Żywa Róża, Apostolstwo Miłosierdzia Bożego, Biuro i Rodzina Radia Maryja, Towarzystwo Przyjaciół WSD w Łodzi i Chór Maksymilian.
W czasie wizytacji ks. prał. Ryszard Olszewski - proboszcz i kustosz sanktuarium złożył sprawozdanie z minionych lat działalności parafii, obejmujące płaszczyzny: duchowo-moralną i materialną wspólnoty. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem minionego pięciolecia było Nawiedzenie parafii przez Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, które odbyło się w listopadzie 2009 r. To niezwykłe wydarzenie przyniosło skutki w postaci ożywienia pobożności maryjnej, co wyraża się w liczniejszym uczestnictwie w nabożeństwach pierwszych sobót miesiąca, nabożeństwach ku czci Matki Bożej Fatimskiej czy w nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ciągle jeszcze trwa tzw. Małe Nawiedzenie w poszczególnych domach parafii. Obraz przyjmuje bardzo wiele rodzin. Wotum wdzięczności wspólnoty za dar Nawiedzenia i zarazem widocznym znakiem czci i kultu Matki Najświętszej stał się Ołtarz Matki Bożej Fatimskiej, który wzniesiony został i poświęcony w rocznicę Nawiedzenia, w 2010 r.
Ważną misją, jaką w ramach pracy duszpasterskiej podejmują kapłani pracujący w parafii, jest posługa kapelana w Pabianickim Centrum Medycznym i Domach Pomocy Społecznej, nadto w każdy pierwszy piątek miesiąca kapłani z posługą duszpasterską odwiedzają blisko 100 chorych.
W okresie minionego pięciolecia udało się w dziedzinie materialnej poczynić wiele, a jeszcze więcej zaplanować. Pięknym osiągnięciem są nowe dębowe ławy w liczbie 80. Odbył się też generalny remont dachu na kościele, budynku parafialnym i plebanii. Udało się wykończyć i oddać do użytku aulę, która została dobudowana do plebanii, służy ona również jako sala konferencyjna podczas różnych dekanalnych, ale i obejmujących szersze grono spotkań.
Dokonano rewitalizacji zieleni wokół kościoła i pozostałych budynków parafialnych oraz koniecznej konserwacji instalacji grzewczej obiektów parafialnych. Natomiast w puli już zaplanowanych inwestycji pierwsze miejsce zajmuje termomodernizacja budynku kościoła połączona z koniecznym już wykonaniem elewacji zewnętrznej.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję