Pierwsze tygodnie wiosny, kiedy w szkołach trwa okres wytężonej nauki, otwierają przed uczniami szansę na inne lekcje - rekolekcje. To słowo nieodłącznie wiąże się z Wielkim Postem, bo daje okazję do nawrócenia. Przyzwyczailiśmy się już, że oprócz rekolekcji parafialnych, dzieci i młodzież przeżywają jeszcze rekolekcje szkolne. Czy jednak to przyzwyczajenie nie idzie w złą stronę? Zamiast wyczekiwać tych niezwykłych lekcji, dających szansę nie tylko do zasłuchania się w Słowie Bożym, ale także do pewnego odpoczynku, często nazywanego „duchowym liftingiem”, uczniowie wielokrotnie wyczekują po prostu dni wolnych od nauki, a rodzice ulegają namowom dzieci, które swoje zdanie argumentują tym, że „tam przecież nic ważnego ani ciekawego się nie dzieje…”. Tymczasem katecheci, często wspólnie z nauczycielami i zaproszonym rekolekcjonistą, przygotowują na ten czas prawdziwą ucztę ewangelizacyjną.
Spośród wielu parafii, jedna z najwcześniej rozpoczynających rekolekcje parafialne i szkolne w diecezji rzeszowskiej jest Zaczernie. Tutejsi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum już od Środy Popielcowej odpowiadali na miłość Jezusa, gromadząc się w szkole i w kościele na przygotowanych spotkaniach. Oprócz konferencji i wspólnej modlitwy, w tym też Eucharystii, Drogi Krzyżowej i adoracji Najświętszego Sakramentu, połączone były one z różnymi znakami liturgicznymi, jak popiół czy świece. Uczniowie poznawali tajemnicę Światła - Chrystusa, ale owe poznanie zaczynali od tego, jak tworzy się to ziemskie, symboliczne źródło światła, czyli świece. Czekając na zbliżającą się beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II, uczestnicy rekolekcji przeżywali spotkanie z Ojcem Świętym, tworzyli albumy rodzinne Karola Wojtyły, wsłuchiwali się w jego słowo, zmierzyli się także ze sprawdzianem wiedzy o tym wielkim Polaku. Otwierając się zaś na nauczanie i posługę Papieża mieli także okazję spotkać się z tymi, którzy do kapłaństwa dopiero się przygotowują, bowiem w drugi dzień rekolekcji odbyły się spotkania i koncerty zespołu kleryków WSD w Rzeszowie o nazwie „Grupa z Quilismą”. Sposobem na odkrywanie siebie było także wspólne dla grup wiekowych oglądanie filmów i dyskusja nad postawami bohaterów.
Te różnorodne metody ewangelizacji prowadziły do jednego - do sakramentu pokuty i pojednania. Każdy z uczestników rekolekcji miał okazję do skorzystania ze spowiedzi w trzecim dniu. Kolejne dwa, wpisane już w uroczystości parafialne, to karmienie się Słowem i Eucharystią podczas wspólnych Mszy św. Młody człowiek ma w sobie ogromną siłę wrażliwości. Nauczony, aby doceniać w życiu to, co często trudne, ale piękne, będzie poszukiwał Źródła, Światłości, Radości. A przez rekolekcje może sobie uświadomić, że tym wszystkim jest Bóg.
Rekolekcje podobne jak te w Zaczerniu, odpowiednie dla grup wiekowych i typów szkół, zaplanowane przez katechetów, którym zależy na dobru podopiecznych, odbywają się także w Twojej szkole, w szkole, do której uczęszczają Twoje dzieci. Warto pozwolić, by w młodym człowieku wzrastało kiedyś to dobre ziarno, zasiane może podczas tego Wielkiego Postu?
Pomóż w rozwoju naszego portalu