Reklama

Zapalmy światło nadziei

Boże Narodzenie to czas doświadczania miłości Boga i bliźniego. Jej szczególnym wyrazem jest wrażliwość na potrzeby ubogich i podejmowanie dzieł miłosierdzia. W tym duchu, w sposób szczególny w Wigilię i święta Bożego Narodzenia, ludzie dobrej woli pamiętają o tych, którzy nie mają rodziny, spędzają Święta samotnie lub nie mają suto zastawionego stołu podczas wieczerzy wigilijnej.
Caritas Diecezji Toruńskiej przez cały rok towarzyszy ludziom cierpiącym z powodu ubóstwa, samotności, wypadków, klęsk żywiołowych, choroby, bezrobocia, a Adwent i uroczystość Narodzenia Pańskiego są okresem szczególnej aktywności wolontariuszy i osób zaangażowanych w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W 2000 r. akcja ta nabrała charakteru ekumenicznego, gdyż do jej organizacji włączyli się Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dochód z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest przekazywany na pomoc dla tych, którym już w pierwszym etapie życia przyszło stanąć wobec trudnej i bolesnej rzeczywistości - dzieciom cierpiącym z powodu ubóstwa, niedożywienia, choroby, przemocy, braku miłości, bezrobocia rodziców czy innych losowych sytuacji. Realizacją wigilijnego dzieła, czyli dystrybucją świec i wykorzystaniem pozyskanych środków, zajmują się diecezjalne Caritas, które, będąc najlepiej zorientowane w skali problemów istniejących na danym terenie, działają skuteczniej. Jednak wigilijne dzieło pomocy to nie tylko rozprowadzanie świec, lecz także kształtowanie postaw i próba uwrażliwienia ludzi na potrzeby tych, którzy sami nie mogą poradzić sobie z problemami, oraz znak chrześcijańskiej nadziei, wyobraźni miłosierdzia, solidarności i odpowiedzialności za drugich.
Tegoroczna akcja - już 17. - przebiega pod hasłem: „Zapalmy dzieciom światło nadziei” i jest wyrazem pomocy najmłodszym, tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi w Polsce. W diecezji toruńskiej są dostępne 2 świece: ofiara za małą wynosi 6 zł, a dużą - 15 zł. Dochód będzie przeznaczony na zorganizowanie akcji kolonijnej dla najuboższych dzieci.
W czasie przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia chętnie dzielimy się z bardziej potrzebującymi od nas. Wystarczy wymienić np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Szlachetną Paczkę i akcję Caritas Polska i Programu 1 (SMS o treści „Pomagam” na nr 72 052 lub telefon: 704-207-401). Pieniądze z tej ostatniej akcji są przeznaczone na zakup potraw na świąteczny stół dla poszkodowanych przez powódź z Sandomierza i okolic. Ponadto w parafiach, miejscach pracy lub marketach były zbierane m.in. artykuły żywnościowe, środki czystości, z których przygotowywano paczki, przekazane potem osobom przeżywającym trudności.
Dzięki otwartości serc wielu osób i instytucji ludzie potrzebujący w święta Bożego Narodzenia doświadczają radości i choć na moment zapominają o swojej trudnej codzienności. Nasze działanie może zapalić światło nadziei...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję