Reklama

Radiowa niedziela obrońców życia

Bractwo Małych Stópek” kroczących w „Marszu dla Życia?”. Skrzydlata inwazja „aniołów” pod parasolami dorosłych - jakie jeszcze pomysły na obronę życia ma ks. Tomasz? „Głos za życiem” - tak moglibyśmy określić minioną radiową niedzielę Radia PLUS Gryfice. Zależało nam, aby wszyscy mogli posłuchać o wielkiej akcji obrony życia. Akcji, o której opowiadał podczas Eucharystii ks. Tomasz Kancelarczyk, asystent kościelny katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie. Ks. Tomasz zaczął od tego, że wszyscy jesteśmy za życiem, ale tylko do momentu, do którego nie musimy jasno określić, co to znaczy „za”, dopóki nie wymaga to od nas konkretnej postawy obrony życia nienarodzonych. Ksiądz Tomasz zachęcał do wzięcia czynnego udziału w walce o życie. Działania w sferze obrony życia podzielił na trzy płaszczyzny: duchową, społeczną i osobistą. Sfera duchowa to przede wszystkim modlitwa oraz duchowa adopcja. Działanie, które ma doprowadzić do tego, żeby dziecko urodziło się zdrowe, w kochającej rodzinie. To nic innego, jak wzięcie w duchową opiekę dziecka poczętego. Przez dziewięć miesięcy odmawiamy jedną dziesiątkę Różańca oraz modlitwę duchowej adopcji, aby po tym okresie cieszyć się, że dzięki naszym modlitwom (a często także postom i innym umartwieniom) narodziło się dzieciątko. Warto dodać, że w tym roku w naszej archidiecezji duchową adopcję podjęło ok. 3 tys. osób, które najczęściej rozpoczynały swoje dzieło 25 marca. Zakończenie nastąpi po dziewięciu miesiącach, czyli w Boże Narodzenie. Różaniec na ręku, który nosi ks. Tomasz, ma nie tylko przypominać o potrzebie modlitwy, ale jest narzędziem modlitwy. Różańce tego typu powstają ze starych, zniszczonych różańców, które młodzież przerabia na nowe modlitewne dziesiątki.
Sfera społeczna to przede wszystkim „Marsz dla Życia”. Tegoroczny zgromadził ok. 8 tys. osób i tym samym stał się największym marszem w Polsce. Przyszłoroczny odbędzie się 8 maja o godz. 13 pod hasłem: „Dzieci - nasze anioły!”. Zapraszamy pod pomnik Jana Pawła II w Szczecinie dzieci ze skrzydełkami anielskimi. Dorosłych prosimy, aby przyszli z parasolami - jako symbolem obrony/ochrony życia. Obecność na Marszu to deklaracja - jestem za życiem, dlatego każdy uczestnik dostanie znaczek „stópek”. Inne działania społeczne to wystawy, prelekcje, konferencje, internetowe protesty oraz tzw. Bractwo Małych Stópek, czyli wspólnota uznawania wartości życia od poczęcia. Małe stópki to znaczek 9-milimetrowych stóp dziecka w 11. tygodniu od poczęcia. Każdy, kto chciałby przynależeć do takiego Bractwa, może wysłać e-maila (nawet pustego) pod adresem: bmsszczecin@gmail.com. Trzecia sfera działania obrońców życia - osobista - dotyczy naszego świadectwa. To mówienie o tym, że uznajemy życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Znaczek „stópek” to też wymiar świadectwa. Nie ma granicy wieku, od której możemy uczestniczyć w obronie życia. Duchową adopcję mogą podejmować nawet dzieci.
Ks. Tomasz Kancelarczyk przez całą niedzielę podczas Mszy św. składał świadectwo. Opowiadał historie ludzi, którzy stawali i stają w obronie najsłabszych - nienarodzonych. Znalazł także czas, aby przyjść do Radia i opowiedzieć o tym szczegółowo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję