Reklama

Jeśli poród to tylko w Sosnowcu

W Sosnowcu miesięcznie przychodzi na świat ok. 200 dzieci. Tyle też porodów jest w stanie przyjąć oddane do użytku Sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem przy ul. Zegadłowicza. W dniu 15 grudnia uroczystego poświęcenia placówki dokonał ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak. Uroczystość, której kulminacyjnym momentem było przecięcie wstęgi, swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz,świata medycznego oraz duchowni

Prace nad wybudowaniem aktualnie najnowocześniejszej porodówki w regionie trwały ponad półtora roku. W ostatnich tygodniach nowy wykonawca, firma Milimex Sp. z o.o. z Siemianowic Śląskich mocno przyspieszyła roboty. Wszystko po to, aby jeszcze w tym roku oddziały mogły przyjąć pierwsze pacjentki i ich pociechy. Budowa Centrum wymagała wydatkowania blisko 13 mln zł, ale władze miasta zapewniają, że inwestycja warta była każdych pieniędzy. Placówka ma standard, którego pozazdrościć mogą nawet najwyższej klasy prywatne kliniki. Dyrektor szpitala Zbigniew Swoboda wskazuje, że do tej pory oddziały ginekologiczno-położnicze mieściły się w trzech obiektach, z których żaden nie spełniał nowoczesnych wymogów.

Z Bożym błogosławieństwem

„Z wielką radością przyjąłem zaproszenie, aby dokonać poświęcenia, czyli wezwać pomocy i opieki Boga nad tymi, którzy tutaj będą pracować i szukać tu profesjonalnej opieki. Zbliżamy się do świąt Bożego Narodzenia. Bóg przyszedł na świat jako maleńkie dziecko, noworodek. Matka Boża została otoczona opieką, miłością św. Józefa, a potem wielu ludzi. Tym wymowniejszy jest ten czas i ta uroczystość. Matka po porodzie przyjmuje przede wszystkim nowo narodzone dziecko, które nosiła pod swoim sercem, ale i odwiedziny bliskich. Dlatego bardzo się cieszę, że właśnie w tym czasie oczekiwania na przyjście Jezusa, maleńkiej Miłości, możemy poświęcić tę placówkę, która, jak już podkreślano, jest najwspanialsza, najnowocześniejsza w regionie. Daj Boże, by matki znalazły tu fachową opiekę i pomoc, by zostały otoczone miłością ze strony najbliższych” - mówił w swoim słowie Biskup Ordynariusz.

Europejskie standardy

Reklama

Inkubatory w cenach dobrej klasy samochodów, łóżka sterowane pilotem, a przede wszystkim komfortowe warunki dla przyszłych mam i dzieci. Taki poziom oferuje sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem, którego budowa zakończyła się w Szpitalu Miejskim przy ul. Zegadłowicza. Na pierwszym piętrze budynku i części parteru zlokalizowano poszczególne sektory Centrum. Obok ginekologii jest położnictwo, obszar porodowy, obszar patologii ciąży i septyczny oraz oddział chirurgii jednego dnia. Nowi mieszkańcy Sosnowca i regionu przychodzić będą na świat na oddziale ginekologiczno-położniczym, który prezentuje prawdziwie europejski standard. Pacjentki do dyspozycji mają pojedyncze sale porodowe, możliwe są porody rodzinne, a także porody w wodzie. Nowością jest także stosowane na życzenie bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe. Po porodzie na przyszłe mamy czekają przytulne 1 i 2-osobowe pokoje z łazienkami. W każdym przygotowano komfortowe wyposażenie. Łóżka są w pełni zautomatyzowane, co stanowi o komforcie pacjentki, jak i personelu, który się nią opiekuje. Łącznie takich łóżek jest w placówce 80, w tym te przystosowane do intensywnego nadzoru. Na dzieci czeka 40 miejsc. Równie nowoczesne jest wyposażenie gabinetów zabiegowych. Najwyższej klasy zautomatyzowane fotele ginekologiczne, na których można wykonywać wszelkiego rodzaju zabiegi ginekologiczne, a nawet w razie nagłych stanów operować pacjentki. Na oddziale noworodków i wcześniaków, w specjalnie monitorowanych salach znajduje się 16 supernowoczesnych inkubatorów. Do modeli typu tzw. zamkniętego trafią wcześniaki z niską masą urodzeniową ciała i noworodki chore. Z kolei inkubatory otwarte służą do monitorowania wszystkich funkcji życiowych w pierwszych chwilach po porodzie. Nad zdrowiem pacjentek i dzieci czuwać będzie ponad setka specjalnie dobranego personelu, w tym 55 położnych i 25 pielęgniarek, które towarzyszyć będą pacjentom od momentu narodzin do chwili wyjścia ze szpitala.

Traktem porodowym

„Łączna powierzchnia oddanego do użytku Centrum sięga 3500 tys. m kw. Oddziały zbudowane są na planie litery „k”. „Aktualnie znajdujemy się w poprzecznym łączniku litery «k»” - tymi słowami rozpoczął wycieczkę po nowym bloku dyrektor szpitala, Zbigniew Swoboda, zachęcając wszystkich zwiedzających do obchodu „traktem porodowym”. I tak bp Grzegorz Kaszak, a wraz z nim wszyscy uczestnicy otwarcia przyglądali się bacznie kolejnym oddziałom, które już za kilka dni przyjmą pierwsze pacjentki. Przewodnikiem była lek. med. Ewa Płachta, ordynator oddziału noworodków i wcześniaków. Na uwagę zasługują dwa kluczowe obszary - porodowy i noworodkowy, które mają podwójne korytarze - wewnętrzny i zewnętrzny. „Jest to spełnienie standardów epidemiologicznych, a wszystko po to, by nie krzyżowały się drogi nowo narodzonego dziecka z odwiedzającymi” - wyjaśnia dyr. Swoboda.

W przyszłość z dobrą tradycją

„W zgodzie potrafimy dokonać rzeczy nadzwyczajnych. To co się tu dokonało jest efektem tej zgody: władz miasta i pracowników szpitala. To pokazuje, że jednak można zrobić coś dobrego dla pacjentek i myślę, że w pełni powinny być z tego zadowolone. Ta inwestycja powinna być przykładem i motywacją na dalsze etapy modernizacji naszej placówki” - dodał dyrektor.
Podczas uroczystości otwarcia Centrum głos zabrał także prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, dr Jacek Kozakiewicz, który podkreślił, że otwarcie Centrum to szczególnie radosna chwila, bo dobrze wykształceni lekarze uzyskują nowe przestrzenie dla swojej działalności, będą pracować w dobrej infrastrukturze. Zwrócił się także do pionierów w zakresie ginekologii, pediatrii i neonatologii, którzy zbudowali dobrą tradycję. „Ufam, że dr Maciej Ornowski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego będzie ją umacniał tak, żeby renoma poszczególnych oddziałów była nadal utrzymywana, a może nawet wzrosła” - zaznaczył.

Rodzimy w Sosnowcu

O tym, jak ogromny stres przechodzi każda rodząca, najlepiej wiedzą te, które to przeżyły. O tym, jak ważna jest wówczas troska i opieka personelu medycznego, od którego oczekują ciepła i życzliwości, też najlepiej wiedzą mamy - pacjentki. Poród i pierwsze dni w szpitalu to czas, którego się nigdy nie zapomina - czas lęku i obaw, niespokojny czas, kiedy radość z nowego życia łączy się ze strachem o przyszłość. Wydaje się, że w Sosnowieckim Centrum lęk i stres przyszłych mam będzie zminimalizowany, a to za sprawą nie tylko specjalistycznego sprzętu na miarę XXI wieku, ale także z uwagi na wysoce wyspecjalizowany personel medyczny. Lekarze z sosnowieckiej placówki liczą, że do rodzenia dzieci zachęcą nie tylko mieszkanki Sosnowca, ale i całego regionu. „Jesteśmy przygotowani przyjąć na naszych oddziałach ok. 200 porodów miesięcznie” - zapewnia ordynator oddziału położniczo-noworodkowego, dr Maciej Ornowski. Z kolei prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski zachęca wszystkie mamy: „Jeśli rodzić to tylko w Sosnowcu”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję