Reklama

Troszczmy się o rod ziny

Niedziela rzeszowska 52/2010

Ks. Józef Kula: - Jaką rolę spełnia Rada ds. Rodziny przy KEP?

Bp Kazimierz Górny: - Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski ma za zadanie wspomaganie Konferencji w jej pracy i podejmowaniu decyzji odnośnie do problematyki rodziny. Radę tworzą członkowie Rady i konsultorzy. Należą do niej biskupi, kapłani i osoby świeckie, zaangażowane w starania o prawa rodziny. Podstawowym zadaniem jest koordynowanie w realizacji programu pracy. W każdej diecezji odpowiedzialny jest biskup diecezjalny za duszpasterstwo rodzin, a z biskupem współpracuje diecezjalny duszpasterz rodzin.

Reklama

- Papież Benedykt VI w swoim nauczaniu bardzo mocno akcentuje problematykę rodziny, a zwłaszcza zachęca do modlitwy za współczesne rodziny. Co stanowi inspirację do tak zdecydowanego podjęcia tego tematu przez Ojca Świętego?

- Troska o życie. Było to świadectwo troski o cywilizację życia i miłości. Ojciec Święty Benedykt XVI powiedział: „swoim czynię gorący apel papieża Jana Pawła II o odpowiedzialność za wszystkich i za każdego. Wzywam wszystkich odpowiedzialnych za politykę, ekonomię i komunikację społeczną, aby uczynili wszystko, co możliwe, by promować kulturę coraz większego szacunku dla życia ludzkiego, aby troszczyli się o nie, stwarzając warunki sprzyjające przyjęciu i rozwojowi życia ludzkiego”. Papież od początku pontyfikatu, podobnie jak Jan Paweł II, wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęca obronie życia ludzkiego. Przypomina światu, że życie ludzkie jest święte od momentu poczęcia. Panem życia jest Bóg. Człowiek nie ma prawa, w żadnej sytuacji przyznawać sobie tego prawa. Przypomnę choćby wypowiedź Benedykta XVI z Hiszpanii, z ostatniej pielgrzymki, gdzie wzywał „…aby mężczyzna i kobieta, zawierający małżeństwo i tworzący rodzinę, byli zdecydowanie wspierani przez państwo; aby bronić życia dzieci jako świętego i nienaruszalnego od chwili jego poczęcia; aby przekazywanie życia cieszyło się godnością, było doceniane i wspierane prawnie, społecznie i ustawodawczo. Dlatego Kościół sprzeciwia się wszelkim formom odrzucania życia ludzkiego i popiera to wszystko, co wspiera porządek naturalny w środowisku instytucji rodzinnej”.
Równocześnie Ojciec Święty przypomniał nam w ostatnich dniach o potrzebie „jednoznacznego zaangażowania w obronę życia ludzkiego na każdym jego etapie, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, krzewienia stabilnego życia rodzinnego, zgodnie z normami prawa naturalnego i budowania pokoju i sprawiedliwości tam, gdzie jest konflikt”. Wszyscy bądźmy obrońcami życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to dzisiaj najważniejsze zadanie każdego człowieka.

- Adwent i święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, w którym czekamy i radujemy się z narodzin Bożego Dziecięcia, zatem modlitwa w tym okresie w intencji życia ma szczególny wymiar…

- Życie ludzkie jest święte i zawsze winniśmy stawać w jego obronie. Adwent i Boże Narodzenie to rodzinny czas i rodzinne święta. Mówi się, że Boże Narodzenie to święta dzieci. A więc i temat obrony najmniejszych i bezbronnych jest w tym okresie szczególnie ważny. Wzorem jest nam Święta Rodzina. Odkąd nasila się walka z życiem, wyrażająca się obecnie w tendencjach ustanowienia ustawy broniącej in vitro, Kościół tym bardziej wzywa do modlitwy o zgodne z prawem Bożym uchwały w tej sprawie. Nade wszystko wzywa do modlitwy, by ludzie odpowiedzialni za życie, a więc małżonkowie, lekarze, pielęgniarki żyli w prawdzie, że od chwili poczęcia istnieje człowiek, który winien być chroniony. Wiele osób w tym czasie podejmuje Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

- W tym roku 27 listopada był dniem wielkiej ogólnoświatowej modlitwy-czuwania na rzecz życia. Co dalej, jak w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń ma wyglądać troska o życie? Na co mogą liczyć rodziny w naszej diecezji?

- Jako przewodniczący Rady ds. Rodziny podkreślam stale, że nadal brak jest w Polsce polityki prorodzinnej. Rodzina ma prawo oczekiwać na pomoc od państwa, aby mogła wypełnić właściwą sobie misję. Jeśli nie zostanie wprowadzony program polityki prorodzinnej, grozi Polsce kryzys rodziny, a także kryzys demograficzny, co pociągnie za sobą kryzys gospodarczy. Dlatego potrzebna jest wielka troska o rodzinę i troska o życie. Życia winniśmy bronić zawsze i we wszystkich sytuacjach. Jak wspomniałem, życie jest święte. Tu nie ma miejsca na dwuznaczność. Mówiąc o obronie życia, mamy na uwadze życie rozpoczynające się w łonie matki, a więc życie od momentu poczęcia, a także każde życie. Troską ma być objęte małe dziecko, dorosły człowiek i także w sędziwym wieku, ten którego życie „chyli się ku zachodowi”.
Co będziemy czynić? Przede wszystkim musi być modlitwa całego Kościoła.
Istnieje u nas, jak w każdej diecezji, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Poradnictwo Rodzinne, przygotowanie młodzieży do sakramentu małżeństwa. Powinny być cały czas audycje w Radiu Via, prasie katolickiej, w materiałach duszpasterskich. Swoją wymowę ma świętowanie rocznic zawarcia sakramentu małżeństwa, a także uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej. Są środowiska, grupy, które są szczególnie skierowane na troskę o rodziny, np. Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, Adopcja Duchowa, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Ruch Domowego Kościoła, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
W roku liturgicznym i kalendarzowym jest wiele momentów zwracających uwagę na obronę życia, m.in. 25 marca - Dzień Świętości Życia. Tutaj jest cały program działań, łącznie z pielgrzymką na Jasną Górę, jest Dzień Dziecka i Dzień Matki, jest pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę w ostatnią niedzielę września.
Na podkreślenie zasługuje służba Caritas naszej diecezji. Wszystkim potrzebującym rodzinom Caritas niesie pomoc, a szczególną opieką objęte są rodziny wielodzietne.
Ruch Domowy Kościół prowadzi dom w Czarnej Sędziszowskiej, w którym mogą odpocząć, skorzystać z rekolekcji czy dnia skupienia rodziny naszej diecezji, jest także wiele ośrodków dla dzieci i młodzieży przeznaczonych na wakacyjny odpoczynek. Zachęcamy rodziny, by włączały się w program pracy roku liturgicznego. Dla wielu jest wciąż miejsce w grupach parafialnych - zapraszam serdecznie do udziału w nich.
Wszystkim rodzinom naszej diecezji życzę, by wpatrzone w Świętą Rodzinę Jezusa, Maryi i Józefa budowały komunię jedności z Bogiem i wzajemnie między sobą, a także z innymi rodzinami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń

2021-07-29 20:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health England, w samej tylko Anglii szczepienia zapobiegły ok. 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 117 zakażeń, co jest drugim dniem ze znaczącym - o prawie 3400 w stosunku do poprzedniego dnia - wzrostem, mającym miejsce po rekordowej serii siedmiu kolejnych dni ze spadkami dobowych statystyk zakażeń. Nadal jednak łączny bilans z siedmiu ostatnich dni - 204,7 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższy od tego z poprzednich siedmiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję