Reklama

90. rocznica utworzenia diecezji

Niedziela łódzka 52/2010

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 11 grudnia br. w bazylice archikatedralnej Mszy św. z okazji 90. rocznicy utworzenia diecezji łódzkiej. Homilię wygłosił abp Józef Glemp. W uroczystej liturgii uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, biskupi z Kościołów lokalnych, które były związane w ramach metropolii z diecezją łódzką, biskupi z sąsiednich diecezji, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, szkół, organizacji i stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni wierni z całej archidiecezji wraz ze swymi kapłanami-duszpasterzami.
Arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek po powitaniu wszystkich zebranych przypomniał historię łódzkiego kościoła, podkreślił, iż szczególnie dotkliwie łódzki Kościół odczuł czas wojny i komunistycznego totalitaryzmu: „Ginie 150 łódzkich księży, co stanowi prawie 40 proc. ogółu księży w diecezji. Wojna się kończy, ale rozpoczyna się nowy totalitaryzm. W myśl planów tego totalitaryzmu Łódź powinna stać się miastem czerwonym, a więc w pełni skomunizowanym”.
Trudne czasy okupacji i komunizmu w swojej homilii wspominał też abp Józef Glemp - prymas senior. Ale - jak zaznaczył - Kościół łódzki przeżywał także chwile wielkiej radości i łaski: dwukrotną peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i wizytę Jana Pawła II. „Dwa punkty programu z wizyty Ojca Świętego w Łodzi pozostają niepowtarzalne, bo nigdzie w Polsce nie miały miejsca. To Pierwsza Komunia Święta dzieci z całej Łodzi i spotkanie z włókniarkami w najstarszym zakładzie Uniontex”.
Na zakończenie Eucharystii prymas Polski abp Józef Kowalczyk życzył Kościołowi łódzkiemu, by zachował to szczególne dziedzictwo, jakie powstało na przestrzeni dziewięćdziesięciu lat. Wspomniał też słowa Jana Pawła II, wzywającego niegdyś, by w krajach, które już dawno przyjęły ewangeliczne przesłanie Chrystusa - ponownie ewangelizować, co jest aktualne i dotyczy również łódzkiego Kościoła.
W czasie liturgii wspominano też świętych i błogosławionych, których życie i działalność związane były z łódzką ziemią: św. Maksymiliana Marię Kolbego, św. Urszulę Ledóchowską, św. Faustynę Kowalską, bł. o. Rafała Chylińskiego, bł. o. Anastazego Pankiewicza i bł. o. Hermana Stępnia. Z okazji 90-lecia, w niedzielę 12 grudnia we wszystkich kościołach archidiecezji na głównych Mszach św. wierni odśpiewali uroczysty hymn dziękczynny „Te Deum”.
10 grudnia 1920 r. papież Benedykt XV bullą „Christi Domini” erygował diecezję łódzką z zachodniej części archidiecezji warszawskiej. Biskupem ordynariuszem nowej diecezji został proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi, ks. prał. Wincenty Tymieniecki. Była to pierwsza diecezja, powstała w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., a dla ówczesnej Łodzi i dynamicznie rozwijającego się przemysłowo regionu łódzkiego - wielki dar Bożej Opatrzności.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5. rocznica wizyty Franciszka w Auschwitz-Birkenau

2021-07-29 10:03

[ TEMATY ]

Auschwitz

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zgodnie z wolą Ojca Świętego w niemal zupełnej ciszy przebiegła jego wizyta 29 lipca 2016 r. na terenie b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czas ten był przepełniony modlitwą w milczeniu. Jedyne słowa, jakie Franciszek wyraził w formie wpisu do księgi pamiątkowej, brzmiały: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa". Tego samego dnia Franciszek uczestniczył w Drodze Krzyżowej na Błoniach, z udziałem 800 tys. młodych.

Papież przybył do Oświęcimia kilka minut po godz. 9.00. W Oświęcimiu powitał go biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Samochód z Ojcem Świętym przejechał następnie do bramy głównej. Tu Franciszka powitał dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję