Reklama

Przesłanie świąteczne Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego do Czytelników „Niedzieli”

1. Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas - pisze w Prologu do Ewangelii św. Jan, wprowadzając nas w tajemnicę Boga, który objawił się przez dar swojego Słowa.

Nad tym Słowem podjął refleksję Ojciec Święty Benedykt XVI, przekazując nam na ten czas świąteczny - niejako w prezencie - swoją adhortację, która jest owocem Synodu Biskupów, który odbył się w Rzymie w 2008 r. Na samym początku pisze papież, że to Słowo, trwające na wieki, weszło w czas. Bóg wypowiedział swoje odwieczne Słowo w sposób ludzki; Jego Słowo stało się ciałem. I to jest właśnie dobra nowina, radosna wieść, która poprzez stulecia dociera do nas również dzisiaj.

2. Na początku było Słowo, a słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.

Reklama

Zanim przyszło do swojej własności, Bóg mocą swego Ducha mówił przez proroków, aby w tych ostatecznych dniach przemówić do nas przez Syna (Hbr 1, 2). Słowem Bożym jest także przepowiadanie Apostołów, posłusznych poleceniu zmartwychwstałego Jezusa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu (Mk 16, 15) oraz poświadczone i natchnione przez Boga święte Pisma - Stary i Nowy Testament.
Słowo Boże obecne jest także dzisiaj pośród nas. Bóg nie przestaje mówić w świecie, który często uważa Boga za zbytecznego lub obcego. Bóg nie zamilkł, choć zdaje się umacniać obecnie przekonanie, że Bóg nie zajmuje się życiem i problemami człowieka i - co więcej - że Jego obecność może stanowić zagrożenie dla ludzkiej autonomii.
Jeśli pojawiają się takie i podobne głosy, tym bardziej chrześcijanie powinni umacniać swoje wyznanie, że Jezus Chrystus narodzony w Betlejem ma słowa życia wiecznego (J 6, 68). Tym bardziej też powinni sobie uświadomić, że nie ma rzeczy ważniejszej od tego, by umożliwić na nowo dzisiejszemu człowiekowi dostęp do Boga - do Boga, który przemawia i przekazuje nam swoją miłość, abyśmy mieli życie w obfitości (por. J 10, 10).

3. Wszystkim, którzy Je przyjęli dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi.

Bóg słucha człowieka i odpowiada na jego pytania. W tym dialogu z Bogiem możemy zrozumieć samych siebie i odnaleźć odpowiedzi na najgłębsze pytania kryjące się w naszym sercu. Słowo Boże nie przeciwstawia się bowiem człowiekowi, nie niszczy jego autentycznych pragnień, co więcej, oświeca je, oczyszczając i doprowadzając do spełnienia. Jakże ważne jest w naszych czasach odkrycie, że tylko Bóg odpowiada na pragnienie obecne w sercu każdego człowieka!
Dlatego Ojciec Święty wzywa wszystkich do tego, aby potrafili rozsmakowywać się w głębokim sensie słowa Bożego. Wierni świeccy, zaangażowani na różne sposoby w pracę na roli, którą jest świat, będący dla tego świata dobrym nasieniem (por. Mt 13, 38), niech sięgają po słowo życia, czytają je i rozważają, aby mogli nauczyć się rozeznawania woli Bożej.
Słowo Boże objawia rodzinie chrześcijańskiej jej prawdziwą tożsamość, to, czym ona jest i czym powinna być wedle zamysłu Pana. Rodzina jest dzisiaj pod wieloma względami atakowana przez współczesną mentalność. Na rozpowszechniony nieład w sferze uczuć i pojawianie się sposobów myślenia banalizujących ludzkie ciało i różnice seksualne, słowo Boże odpowiada, potwierdzając pierwotną dobroć człowieka, stworzonego jako mężczyzna i kobieta i powołanego do wiernej, wzajemnej i płodnej miłości.
Z tym wiąże się również odpowiedzialność rodziców za własne dzieci. Małżonkowie są dla swoich dzieci pierwszymi zwiastunami słowa Bożego - przez wspólną modlitwę w rodzinie, słuchanie słowa i znajomość Biblii. Niech też pamiętają, że słowo Boże stanowi cenne wsparcie także w trudnościach życia małżeńskiego i rodzinnego.
Wobec nieodpartych i szczerych pytań na temat sensu własnego życia i tego, jaki kierunek nadać swojej egzystencji, pomóżmy młodym ludziom w poznawaniu Pisma świętego i bliskim obcowaniu z nim, aby było niczym kompas wskazujący drogę, którą należy iść.
Użyczajmy swych rąk, oczu oraz serc osobom chorym - czytając im Pismo święte, pomóżmy im odkrywać, że właśnie ich kondycja pozwala im w szczególny sposób uczestniczyć w odkupieńczym cierpieniu Chrystusa za zbawienie świata. Nie zapominajmy o ubogich i znajdujących się w potrzebie, którzy w pierwszej kolejności mają prawo do orędzia Ewangelii - którzy potrzebują nie tylko chleba, ale również Słowa życia.

4. W Słowie było życie, a życie było światłością ludzi…

Pochylając się nad betlejemskim cudem wyznajmy wiarę w obecność Boga w naszym codziennym życiu. W Jezusie Chrystusie narodzonym z Maryi Panny Bóg powiedział nam wszystko. Ale nie poprzestawajmy tylko na dostrzeganiu Boga - spróbujmy związać to Słowo, które stało się ciałem ze świadectwem naszego chrześcijańskiego życia. Dawanie świadectwa stanowi powołanie chrześcijan! Od świadectwa uzależniona jest wiarygodność tego, w co się wierzy i co się głosi. Niech przez spotkanie z wiarygodnymi świadkami Słowo Boże dociera do ludzi. Dzięki autentycznym świadkom niech to, co mówi do nas Bóg, staje się obecne i żywe.

† Władysław Ziółek, Arcybiskup Metropolita Łódzki

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z Irlandii Północnej: brytyjski rząd narzuca nam niesprawiedliwe prawo

2021-07-29 17:10

[ TEMATY ]

rząd

biskupi

Irlandia Północna

Vatican News

Biskupi z Irlandii Północnej wyrazili sprzeciw wobec decyzji brytyjskiego rządu nakazującej liberalizację aborcji w ich kraju. Opublikowali oświadczenie, w którym wzywają wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do protestów przeciwko dyrektywie władz. Londyn nakazał rządowi w Belfaście wprowadzenie reformy aborcyjnej do 21 marca przyszłego roku.

W oświadczeniu biskupi stwierdzili, że dyrektywa sekretarza stanu ds. Irlandii Północnej Brandona Lewisa to decyzja, która nie tylko narusza prawo do życia, przysługujące każdemu człowiekowi, ale także zagraża kruchej równowadze politycznej zagwarantowanej dzięki porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 r., które zakończyło trzydziestoletnią wojnę domową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję