Reklama

Święta u Karmelitanek

Jak u Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus wyglądają święta Bożego Narodzenia opowiada Siostra Felicyta, karmelitanka z Legnicy

Niedziela legnicka 52/2010

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się już pierwszego dnia Adwentu. W tym dniu siostry losują tzw. dzień skupienia z Dzieciątkiem. To znaczy konkretną datę, kiedy wybrana siostra czuwa przy Dzieciątku. Przed rozpoczęciem pierwszej procesji jedna z sióstr przygotowuje w zakrystii figurkę Dzieciątka Jezus nakrytą tiulem, jako znak oczekiwania na narodzenie Jezusa. Następnie siostry w procesji, w której niosą figurkę Dzieciątka, kwiaty i świece, ze śpiewem „Przyjdź Boski Zbawicielu”, udają się do pokoju modlącej się siostry, która klęcząc oczekuje na Dzieciątko Jezus. Siostra przynosząca Dzieciątko klęka i przekazuje Je współsiostrze. Następnie ze śpiewem pieśni adwentowych wracają do kaplicy na kompletę (modlitwę wieczorną). W kolejne dni Adwentu siostry powtarzają ten zwyczaj, przenosząc figurkę do kolejnej siostry. W czasie Adwentu siostry odprawiają również specjalną nowennę do Bożego Dzieciątka (od 16 XII).

Okres Narodzenia Pańskiego

Reklama

Wigilia Bożego Narodzenia przeżywana jest w milczeniu i skupieniu. Obowiązuje wtedy post ścisły. Stół do wieczerzy wigilijnej przygotowuje się uroczyście: biały obrus, hostię z miodem, zielone gałązki oraz świeczki. Siostry odświętnie ubrane tzn. w białych płaszczach o wyznaczonej godzinie, przychodzą na I Nieszpory i modlitwy wieczorne. Następnie udają się do refektarza, gdzie odczytuję się Ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2, 1-20), a po niej listy z życzeniami świątecznymi od przełożonych wyższych Zgromadzenia i Zakonu. Później siostry, łamiąc się opłatkiem, składają sobie życzenia i zasiadają do wieczerzy wigilijnej. Tradycją jest, że kolację wigilijną podaje siostra przełożona.

Adoracja Bożego Dzieciątka „w Betlejem”

Adorację poprzedza tradycyjne „budzenie pasterzy”. Niektóre siostry przebrane za aniołów i pasterzy z różnymi instrumentami, budzą pozostałe siostry śpiewem: „Gloria in excelsis Deo”, oraz kolędą: „Wstańcie, wstańcie pasterze mili...”. Na pamiątkę narodzenia Dzieciątka Jezus w szopie poza miastem, siostry przygotują w odpowiednim pomieszczeniu poza kaplicą, piękną dekorację z Dzieciątkiem Jezus w żłóbku; o godz. 23.00 rozpoczynają tam półgodziną adorację. Po adoracji następuje procesja z figurką Dzieciątka Jezus do kaplicy przy śpiewie kolędy „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi” lub innej. Odmawia się lub śpiewa „Godzinę czytań”. Po Pasterce procesja z Dzieciątkiem Jezus udaje się do refektarza, gdzie przygotowane jest kakao i słodkie bułki. Tam następuje rozdawanie prezentów przez „aniołka” oraz korespondencji przez „listonosza” tzn. siostrę przełożoną, która przez cały okres Adwentu zbierała korespondencje przychodzące do sióstr. W ciągu trzech dni świątecznych figurkę Dzieciątka Jezus przenosi się procesjonalnie do refektarza na wszystkie posiłki przy śpiewie kolęd.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję