Reklama

Święto dobroci

Wydaje się czasami, że dzisiejszy świat zapomniał o miłości, przyjaźni, współczuciu, bezinteresownej pomocy, a przecież są w życiu każdego człowieka takie chwile, kiedy czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna, jest ratunkiem

Niedziela legnicka 52/2010

W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie od 1 września do 6 grudnia 2010 r. obchodzono „Święto Dobroci”. Zaczęło się od zbiórki pomocy rzeczowej dla rodzin najbardziej poszkodowanych w powodzi w Bogatyni - osób starszych, niepełnosprawnych. Potem nastąpiły wyjazdy uczniów, pod opieką nauczycieli, do pomocy w pracach remontowych w domach zniszczonych przez powódź. Jednocześnie trwało gromadzenie wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim - niezwykłym Polaku, bohaterze - wolontariuszu, poszerzone o udział w konkursie na wypracowanie: „Rotmistrz Pilecki dla mnie, Polski, świata”. Uroczyste podsumowanie działań „Święta dobroci” nastąpiło 6 grudnia w dniu Patrona Bezinteresownej Dobroci, która jak światło przenikała działania rotmistrza Pileckiego, jak i wolontariuszy. Scenariusz uroczystości napisały Antonina Słota i Joanna Płotnicka, pomysłodawczyni obchodów. Oprawę muzyczną pięknie poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej pod batutą Marka Garcarza. Uroczystość rozpoczęło odegranie „Mazurka Dąbrowskiego” i „Pieśni Legionów”, wprowadzając zebranych w atmosferę święta.

Podsumowanie akcji

Reklama

W dzisiejszych czasach bohaterstwem jest myśleć i działać zgodnie z przesłaniem praw moralnych i etycznych. Wzorem takiego postępowania był rotmistrz Witold Pilecki. Z pewnością gdyby żył, jako wolontariusz stanąłby wspierać ludzi doświadczonych kataklizmem. Stąd uroczystość Święta Dobroci to też czas podziękowania tym, którzy przyszli z pomocą mieszkańcom Bogatyni, tak okrutnie doświadczonym sierpniową powodzią. Przeżyliśmy tę niezwykłą chwilę razem, wspólnie z delegacją rodzin z Bogatyni, biskupem Markiem Mendykiem, Michałem Tyrpą, prezesem Fundacji z Krakowa, która przywraca pamięć o rotmistrzu Pileckim, naszymi Dobroczyńcami i Przyjaciółmi, zasłuchani w przepiękne wiersze Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa, Edwarda Stachury. O tym, co widział, co przeżył, czego doświadczył rotmistrz Pilecki - Polak, bohater, niezwykły wolontariusz opowiedział Michał Tyrpa, w tle pokazywana była prezentacja multimedialna poświęcona Rotmistrzowi, przygotowana przez Grzegorza Burdzego, ucznia klasy 4TBM. Orkiestra odegrała Rotę, a prowadzący uroczystość uczniowie poprosili o uczczenie minutą ciszy wielkiego patrioty i Polaka - rotmistrza Witolda Pileckiego. Rozstrzygnięto konkurs na wypracowanie: „Rotmistrz Pilecki dla mnie, Polski, świata”. Wyróżniono prace Michała Kieca kl. I T, Ireneusza Kiasiewicza kl. I TBS, wyróżnienia wręczył Michał Tyrpa, który w bardzo szlachetny i nieugięty sposób walczy o przypomnienie sylwetki Rotmistrza Witolda Pileckiego w Polsce i w Europie. Wyróżnione prace oraz prace plastyczne - portrety rotmistrza namalowane zostały przez Grzegorza Kopca i Daniela Tymczyszyna, zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.

Podziękowanie za pomoc

Rok 2010 można by nazwać „rokiem potopu”. Wiele miejscowości nawiedziły powodzie. Tysiące ludzi z naszego kraju straciło cały dorobek życia i gdyby nie pomoc ludzi gorącego serca znaleźliby się w sytuacji bez wyjścia. W sierpniu niewielka rzeczka Miedzianka na skutek wielkiej ulewy zalała całe miasto - Bogatynię i okolice. Wtedy okazało się, kto jest kim, na kim można polegać, na kogo można liczyć. Na nasze spotkanie przyjechała delegacja rodzin z Bogatyni, a Emilia Kurzątkowską - przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski z Bogatyni - w ich imieniu w bardzo wzruszający sposób opowiedziała o tych strasznych chwilach i dziękowała za udzieloną pomoc, przekazując w darze statuetkę serca na dłoni i specjalnie przygotowane upamiętniające pomoc uczniów w remontach domów wydawnictwo. Wolontariuszom dziękował również biskup Marek Mendyk, który razem z dyrektor Beatą Grzelińską wręczał pamiątkowe dyplomy - wyróżnienia, wolontariuszom - 28 uczniom, którzy pod opieką nauczycieli zawodu Daniela Urbańskiego, Stanisława Rygla, Adriana Obleja jeździli pomagać w pracach remontowych w domach powodzian oraz szkolnemu wolontariatowi, którym opiekuje się Barbara Świrk - za przeprowadzenie zbiórki niezbędnej pomocy rzeczowej. Po złu przychodzi dobro, tak jak po nocy dzień.

Koncert mikołajkowy

W prezencie mikołajowym dla wszystkich posłuchaliśmy wiązanki przebojów filmowych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej pod batutą Marka Garcarza, obdarzając się słodyczami, ale także wzruszonymi dobrymi uśmiechami, uściskami, jak przystało na „Święto Dobroci”. Jak dobrze, że jest wtedy ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje. Jak dobrze, że jesteś. Tyle wokół nas jest do zrobienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Jezus pyta: "Czy miłujesz Mnie więcej?

2021-07-29 13:20

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Aleksander Radecki

Ks. Aleksander Radecki

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Za kilka dni rozpoczniemy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń

2021-07-29 20:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health England, w samej tylko Anglii szczepienia zapobiegły ok. 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 117 zakażeń, co jest drugim dniem ze znaczącym - o prawie 3400 w stosunku do poprzedniego dnia - wzrostem, mającym miejsce po rekordowej serii siedmiu kolejnych dni ze spadkami dobowych statystyk zakażeń. Nadal jednak łączny bilans z siedmiu ostatnich dni - 204,7 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższy od tego z poprzednich siedmiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję