Reklama

Tydzień radości, entuzjazmu i świadectwa

Zaczęło się kilkanaście lat temu od inicjatywy ks. Mieczysława Cisło, dziś biskupa pomocniczego archidiecezji lubelskiej. Ówczesny przegląd możliwości instrumentalno-wokalnych alumnów, odbywający się wyłącznie dla społeczności seminaryjnej, dziś funkcjonuje jako otwarty na świeckich i z roku na rok coraz bardziej prestiżowy Tydzień Muzyki Chrześcijańskiej „Cecylianka”. Tegoroczna edycja, jaka odbyła się pod koniec listopada w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie, po raz kolejny była miłym zaskoczeniem

Niedziela lubelska 52/2010

Śpiewu nigdy nie jest za dużo w Kościele - podkreśla dk. Krzysztof Flis, który w tym roku jest w gronie organizatorów, a z tygodniem muzyki sakralnej jest związany od początku edukacji w seminarium duchownym. - Coroczne przedsięwzięcia, nazywane «Cecylianką» od imienia patronki śpiewu kościelnego, której wspomnienie liturgiczne poprzedza Tydzień Muzyki Chrześcijańskiej, organizowane są, żeby wyrabiać w społeczeństwie poczucie odpowiedzialności za piękno wiary chrześcijańskiej oraz uświadamiać, że w Kościele jest miejsce na różne gatunki muzyczne. Dlatego prezentowane są różnorodne style i gatunki muzyczne: od muzyki klasycznej, instrumentalnej czy chóralnej, przez gospel, po ciężkie rockowe brzmienie. Ten tydzień radości, entuzjazmu i przeżywania swojej wiary w atmosferze muzyki i tańca jest adresowany do wszystkich”.
Organizatorzy starali się sprostać oczekiwaniom nawet wybrednych odbiorców muzyki chrześcijańskiej, stąd nie zabrakło różnorodnych i nowych aranżacji. Tydzień rozpoczął występ grupy „Przyjaciele MSD”, stworzonej przez dk. Krzysztofa Flisa z przyjaciółmi z UMCS. Kolejne dni obfitowały w skrajnie różne gatunki i style muzyczne. Najpierw w kościele seminaryjnym wystąpił zespół muzyki dawnej „Univarius” złożony ze studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Występ poprzedził koncert muzyki organowej w wykonaniu al. Attila Honti. Następnie, w auli seminarium zaprezentowały się grupy działające w parafiach archidiecezji lubelskiej: chór „Tibi Papa” z Gimnazjum nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie, schola z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, schola „Młodzi duchem” z parafii Nawrócenia św. Pawła w Bełżcach oraz zespół z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie.
Zaskakujący w odbiorze był zespół „En Gedi & rodzina Solis”, zaś bardzo istotną dla rodziny seminaryjnej, ale także dla widzów przybyłych z Lublina, była prezentacja zespołów seminaryjnych I, II i IV roku. Miała ona na celu pokazanie, że klerycy nie tylko mają wiele talentów, ale także radość, zapał i energię, którymi jako przyszli księża chcą się dzielić. Na różnorodność niespodzianek, jakie zapewnili organizatorzy „Cecylianki”, wpłynęła obecność diakonii muzyczno-tanecznej grekokatolickiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Marana tha” z Brześcia (Białoruś), która zaprezentowała muzykę i tańce hebrajskie. Tydzień Muzyki Chrześcijańskiej zakończył koncert zespołu „Gospel Rain”, poprzedzony występem młodego zespołu „Gospel on” z Łęcznej.
„Dla nas jest to bogate doświadczenie młodości, radości Kościoła, który się przejawia zarówno w artystach i muzykach, jak i publiczności. Myślę, że jest to bardzo potrzebne dla nas doświadczenie duchowe - podkreśla dk. Krzysztof Flis. A dla publiczności, która z dnia na dzień coraz licznej gromadziła się w seminarium, była to także okazja do nowego spojrzenia na Kościół. „«Cecylianka» burzy schematy i mity o seminarium duchownym - mówił Robert, który na koncert zespołów kleryckich został przyprowadzony przez koleżankę. - Zobaczyłem, że w seminarium mieszkają normalni ludzie, którzy żyją i funkcjonują jak reszta społeczeństwa; mają swoje pasje i marzenia, a przy okazji kształcą się do służby w Kościele jako przyszli kapłani”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję