Reklama

Jubileusz bp. Ryszarda Karpińskiego

28 grudnia 2010 r. przypada 75. rocznica urodzin bp. Ryszarda Karpińskiego. W przeddzień urodzin, w roku 25-lecia przyjęcia sakry biskupiej, bp Ryszard w gronie biskupów i kapłanów będzie sprawował dziękczynną Mszę św. Kto w tym dniu (poniedziałek, 27 grudnia, godz. 11.30) nie dotrze do archikatedry lubelskiej, będzie mógł uczestniczyć w jubileuszowym spotkaniu za pośrednictwem Telewizji Trwam i Radia Maryja, które przeprowadzą bezpośrednią transmisję uroczystości

Niedziela lubelska 52/2010

Zazwyczaj uśmiechnięty, zawsze skory do pomocy, wsłuchujący się w radości i troski spotkanych ludzi, zatopiony w modlitwie przed wizerunkiem Katedralnej Pani - prawdziwy pasterz, wiodący owce do źródeł wody żywej. Kapłan, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, duszpasterz Polonii, biblista, wielki patriota, żarliwy obrońca wiary i Kościoła, a nade wszystko dobry człowiek. Kto chociaż raz go spotkał, zapisał w sercu jego imię serdecznym atramentem modlitwy i pamięci.

Łączy ludzi

Reklama

Bp Ryszard przyszedł na świat 28 grudnia 1935 r. w rolniczej rodzinie we wsi Rudzienko, w parafii Michów. Jeszcze podczas II wojny światowej rozpoczął naukę na tajnych kompletach, kończąc szkołę powszechną w 1948 r. W tym samym roku został uczniem lubelskiego „Biskupiaka” (wówczas niższego seminarium duchownego), chociaż - jak sam często wspomina - nie były to łatwe czasy. W trudnych czasach stalinizmu, po zdaniu matury w 1953 r. wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego, by po 6 latach formacji - 19 kwietnia 1959 r. przyjąć święcenia kapłańskie. Jako neoprezbiter pełnił funkcję wikariusza i katechety w lubelskiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Rok po święceniach został skierowany na studia biblijne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1963 r. naukę kontynuował w Rzymie, uzyskując w 1968 r. tytuł doktora teologii w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. Ten czas, spędzany w czasie roku akademickiego w sercu Kościoła, a podczas wakacyjnych wyjazdów duszpasterskich w różnych krajach świata, zaowocował poznaniem języków obcych, historii i geografii państw, a nade wszystko poznaniem człowieka. Po powrocie ze studiów diecezja lubelska krótko cieszyła się z obecności ks. Karpińskiego - zaledwie po roku pracy w seminarium duchownym i na KUL-u, został powołany do pracy w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących. Dzięki wrodzonej zdolności nawiązywania kontaktów, ks. Ryszard stał się łącznikiem między Rzymem a Polakami na całym świecie.

Niesie Boga i Polskę

W 1985 r. ks. prał. Ryszard Karpiński został mianowany biskupem tytularnym Minervino Murge i sufraganem diecezji lubelskiej. W herbie umieścił statek płynący po morzu i słowa „Viatoribus fer auxilium” (Nieść pomoc ludziom w drodze). 28 września 1985 r. przyjął święcenia biskupie z rąk kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Od tej pory posługę wśród wiernych archidiecezji lubelskiej łączył z pasterskimi podróżami po całym świecie. Zakochany w Polonii, której zawsze niósł „Boga i Polskę”, nie lękał się przed mówieniem często niewygodnej prawdy, że „Polonia powinna zachować wiarę katolicką i pozostać wierna Bogu i Ojczyźnie”. Jego wrodzone zdolności i nabyta podczas długich lat nauki i pracy wiedza, zostały w Kościele z pożytkiem wykorzystane. W czasie swojej posługi pełnił wiele ważnych funkcji, m.in. był konsultorem Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa, Migracji i Turystyki w Rzymie, przewodniczącym Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W jego kalendarzach, a nade wszystko w sercu, pozostały ślady ok. 200 podróży apostolskich po świecie. Tych bliższych, związanych z wizytacjami kanonicznymi parafii, udzieleniem sakramentu bierzmowania, czy udziałem w ważnych wydarzeniach religijnych i patriotycznych na terenie diecezji lubelskiej - nie sposób zliczyć. Jest laureatem wielu odznaczeń, m.in. „Medalu za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” oraz Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej i krzewienie wartości narodowych wśród Polonii”.

Wierzy, kocha, świadczy

„Bp Ryszard Karpiński to człowiek, który kocha Kościół - mówił w 2009 r., podczas 50. rocznicy święceń kapłańskich abp Józef Michalik. - Myślę, że nad jego biurkiem pali się lampa wewnętrznej prawości. To człowiek, któremu jest trudno nie zrealizować prośby, gdy ktoś do niego się zwróci. On swoją siłę wewnętrzną czerpie z wiary, człowieczeństwo przenika wiarą, modlitwą i miłością do Chrystusa. Gdy fundament ludzki jest mocny, wtedy i kapłaństwo promieniuje. Jego człowieczeństwo ujawnia jego kapłaństwo i czyni skuteczniejszym jego posługiwanie. On całym swoim życiem wierzy, kocha i świadczy”. „W sposób szczególny realizuje to, o czym pisał Jan Paweł II w liście poświęconym apostolskiemu szlakowi Cyryla i Metodego, gdzie Apostołowie Słowian nieśli Ewangelię jako źródło wspólnoty wartości duchowych i źródło zespolenia trwalszego od wszelkich więzów” - mówił o bp. Karpińskim abp Józef Życiński. „Posługa bp. Ryszarda nigdy nie była pełnieniem obowiązku, ale apostolską pasją” - podkreślał bp Mieczysław Cisło.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Bp Lechowicz po pożarze „polskiego kościoła” w Szkocji: serce krwawi

2021-07-29 17:34

[ TEMATY ]

Kościół

pożar

Szkocja

Twitter.com/@ArchdiocGlasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Zgliszcza kościoła św. Szymona w Glasgow

Serce krwawi – tymi słowami bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopat Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a zarazem przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, skomentował dla KAI niszczycielski pożar kościoła św. Szymona w Glasgow. Od zakończenia II wojny światowej ta zabytkowa świątynia była religijnym centrum tamtejszej Polonii.

– Mam serce zupełnie rozdarte i krwawiące, ponieważ miałem okazję kilka razy być w tym kościele, gdzie Polacy gromadzą się na Eucharystii. Od wielu lat mam bardzo dobry kontakt z ks. Marianem Łękawą, który od kilkudziesięciu lat pracuje w Glasgow i posługuje Polonii właśnie w tym kościele. W tym miejscu gromadzą się nasi rodacy nie tylko nabożeństwa w niedziele i święta, ale również wspólnoty i grupy prowadzące formację duchową, religijną – powiedział bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję