Reklama

Bo życie to skarb

Jedna z papieskich encyklik - „Evangelium vitae”- ukazuje człowiekowi prawdę o niepojętej godności życia ludzkiego. Jan Paweł II pisał: „Prawdziwie wielka jest wartość ludzkiego życia, skoro Syn Boży przyjął je i uczynił miejscem, w którym dokonuje się zbawienie całej ludzkości!” (EV 33). W tej tajemnicy zbawienia uczestniczymy wszyscy.

Akademia Obrońców Życia

Dla pana Piotra i jego żony przepełnione miłością otwarcie na nowe życie było czymś oczywistym. To osobiste doświadczenie stało się podwaliną do szczególnej obrony życia. Dodatkową inspiracją było obejrzenie w latach 80. filmu ukazującego zabieg aborcyjny, oraz wystawy o tej samej tematyce, zorganizowanej w kościele Mariackim przez prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka inż. Antoniego Ziębę. Zaangażowanie Piotra Podleckiego i Antoniego Zięby spowodowało, że w 2006 r. powołali oni do życia Akademię Obrońców Życia.

Trudne początki

Piewsze spotkanie odbyło się na ul. Krowoderskiej. Uczestniczyło w nim 16 osób - w większości do 30. roku życia. Początkowo ich zadaniem stało się poszukiwanie chętnych do włączenia się w obronę życia poprzez planowanie akcji informacyjnych, wysyłanie petycji do różnorakich organizacji, dystrybucję materiałów pro-life oraz projekcję filmów na temat godności i wartości ludzkiego życia od poczęcia po naturalną śmierć.
Z przyczyn organizacyjnych w 2007 r. grupa przeniosła się na ul. Kanoniczą. Spotkania odbywały się w salce katechetycznej parafii Wszystkich Świętych przy kościele Świętych Piotra i Pawła. To był trudny czas. Część młodych wyjechała za granicę, inni zaczęli pracę zawodową. Pod koniec 2007 r. Akademia musiała zawiesić działalność. Jednak w 2008 r. spotkania wznowiono, tym razem u Ojców Kapucynów przy ul. Loretańskiej. Pierwsze oficjalne odbyło się w październiku 2008 r., wzięło w nim udział około 10 osób. Byli to przede wszystkim wcześniej zaangażowani członkowie wspólnoty neokatechumenalnej działającej przy bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie. Kapelanem został o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap.

Reklama

Działalność

Członkowie Akademii Obrońców Życia, uczestnicząc w konferencjach i wykładach o tematyce obrony życia ludzkiego, promują cywilizację miłości. Jej głównym przesłaniem jest szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia po naturalną śmierć, przeciwstawienie się aborcji, eutanazji, edukacja na temat szkodliwości stosowania środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych oraz propagowanie chrześcijańskiej wizji człowieka i rodziny.
Sukcesem Akademii Obrońców Życia było zorganizowanie przy współudziale Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i wydawnictwa Fronda 15 września 2006 r. I Europejskiego Przeglądu Filmów Pro-Life w Krakowie. Przy współpracy Akademii w dniach 21-25 marca 2009 r. odbył się II Przegląd Filmów zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
W czasie kontrowersyjnej sprawy związanej z 14-letnią Agatą Akademia Obrońców Życia zorganizowała 23 października 2008 r. dyskusję panelową na temat książki Joanny Najfeld i Tomasza Terlikowskiego „Agata. Anatomia Manipulacji”. Takie dyskusje mają często miejsce w trakcie spotkań czwartkowych.
Akademia wspierała katolickich obrońców życia na Słowacji, Litwie, Białorusi, Ukrainie oraz w Czechach. Wiele tysięcy materiałów pro-life - pisma „Dobre Nowiny”, poświęconych św. Joannie Berettcie Molli oraz innych publikacji zostało dostarczonych np. do Pisarówki na Ukrainie.
W marcu br. odbyły się 2 wielkie wydarzenia. W krakowskich Łagiewnikach miał miejsce koncert chóru Voce Angeli pod batutą Piotra Pałki, a w Karmelitańskim Instytucie Duchowości przy ul. Karmelickiej zorganizowano konferencję z udziałem Antoniego Zięby i Piotra Podleckiego.

Akademia dzisiaj

Obecnie spotkania odbywają się co czwartek. O 17.30 sprawowana jest przez o. Krzysztofa Niewiadomskiego OFMCap oraz o. Ryszarda Sliwkę OFMConv Msza św., podczas której o. Krzysztof głosi kazanie na temat obrony życia w oparciu o „Evangelium vitae” Jana Pawła II. Mszę św. kończy uroczyste błogosławienie kobiet w ciąży oraz ich rodzin olejem św. Feliksa. Następnie odbywa się spotkanie, które ma różne formy: wykładu, konferencji czy dyskusji.
Grupę tworzą przede wszystkim studenci oraz osoby tuż po studiach, ale także np. lekarze, farmaceutka. Większość osób jest związana z różnymi wspólnotami - Mamre, Droga Neokatechumenalna, Ruch Światło-Życie, Akcja Katolicka, Odnowa w Duchu Świętym czy Zakon Franciszkański.
Piotr Podlecki podkreśla: - Cieszy fakt, iż w naszym gronie jest farmaceutka, która staje w obronie życia. W myśl przepisów prawnych bowiem farmaceuci nie mają możliwości odmowy sprzedaży środków wczesnoporonnych. Tymczasem dziś tego typu aborcje, wywołane środkami farmakologicznymi, są najczęściej stosowane.
Corocznie u kapucynów świętowany jest przez Akademię Dzień Świętości Życia, przypadający 25 marca. Wtedy można złożyć przyrzeczenie o przyjęciu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, które zobowiązuje do codziennej modlitwy w tej intencji przez 9 miesięcy, od 25 marca do 25 grudnia. Każdego roku można złożyć bądź odnowić czasowe śluby prywatne poświęcenia się obronie życia w sposób dla siebie możliwy (przez podjęcie uczynków pokutnych ewangelizacyjnych czy modlitewnych).
Wspólnota otwarta jest na każdego. Jeśli więc ktoś pragnie włączyć się w jej działalność, może przyjść na czwartkową Eucharystię (17.30), a po niej pozostać na spotkaniu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Moskwa: wprowadzamy dodatek gazowy dla najuboższych

2022-11-25 14:57

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe.Stock

Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy; dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy - poinformowała w piątek na konferencji minister klimatu Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska wskazała podczas konferencji prasowej w Gminie Pniewy na Mazowszu, że "poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy".

CZYTAJ DALEJ

Świeca, która tworzy Polską Wigilię

2022-11-25 13:49

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odpalił święcę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Klubowym Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas na ul. Słowiańskiej.

Z pomocy korzysta tam 20 dzieci. – To dla nich bezpieczne miejsce, gdzie mogą zjeść gorący obiad, spokojnie odrobić lekcje lub po prostu odpocząć. Działamy tam też profilaktycznie przeciw uzależnieniom, ponieważ te dzieci pochodzą z grupy i rodzin ryzyka. I właśnie m.in. te dzieciaki korzystają ze wsparcia uzyskanego dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy. Państwo zapalają świecę na stole wigilijnym, a dzieci mają mnóstwo radości jadąc na wypoczynek wakacyjny, uczestnicząc w wycieczkach czy jedząc ciepły obiad – podkreśla Paweł Trawaka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – To bardzo konkretny gest naszej solidarności: my, którzy mamy wiele, dzielimy się z tymi, którzy mają bardzo mało. Dzieci pukają do naszych serc bardzo skromnie, za pomocą tej świecy. A my doskonale wiemy, że za tymi dziećmi kryje się Jedyne Dzieciątko, które tak bardzo chce wejść do naszych rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Policja apeluje: nie wchodźmy na lód

2022-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

pixabay.com

Nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśla mł. asp. Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Mł. asp. Wasiak przypomniała w rozmowie z PAP, że grubość lodu może być różna w zależności od zbiornika wodnego, prądów, a także roślinności na dnie. "Kiedy stoimy na brzegu, nie widzimy takich rzeczy, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które miejsce jest bezpieczne, a które nie" - zauważyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję