Reklama

III Forum Szkolnych Kół Caritas

Pola Nadziei

Diecezjalna kampania Pola Nadziei i wolontariat hospicyjny, doświadczenia krakowskie i koncepcja włączenia Szkolnych Kół Caritas w pomoc dla hospicjum, wreszcie zasady tworzenia szkolnych kół wolontariackich w strukturze Caritas były przedmiotem zorganizowanego po raz trzeci Forum Szkolnych Kół Caritas. Odbyło się ono w VI LO im. J. Słowackiego z udziałem przedstawicieli ok. 50 szkolnych kół Caritas z diecezji kieleckiej. Forum przyświecało hasło: „Wolontariat szkolny nadzieją dla potrzebujących”. Uczestniczyło w nim 150 wolontariuszy z ok. 50 kół

Niedziela kielecka 52/2010

Kurator świętokrzyska Małgorzata Muzoł deklarowała, że kuratorium pozostaje „mocnym sojusznikiem” w rozwoju kół w szkołach, ks. Karol Zegan, dyrektor Referatu Katechetycznego, zwrócił uwagę na tendencję rozwojową - wciąż pojawiają się nowe koła. Ideę Pól Nadziei przedstawiła Jolanta Stokłosa, prezes ruchu hospicyjnego w Polsce i współtwórczyni Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Inicjatywy podjęte w zakresie rozpoczętej w tym roku kampanii Pola Nadziei omówili ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kieleckiej, oraz Katarzyna Kossek z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.
Ks. Banasik przypomniał, że Caritas Kielecka podjęła się budowy pierwszego stacjonarnego hospicjum w regionie, które powstanie przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Właśnie tam oraz przy jednym z rond w centrum Kielc zasadzono w październiku kilka tysięcy żonkili. Film zrealizowany w TVP Kielce o hospicjum w Miechowie przybliżył działalność tej placówki Caritas, z którą współpracuje ok. 20 szkolnych wolontariuszy.
Katarzyna Kossek przedstawiła założenia kieleckiej kampanii „Zakwitną Pola Nadziei”. Jesienią tego roku zostały zasadzone żonkile i przeprowadzona kwesta zaduszkowa, dzięki której zakupiono sprzęt do hospicjum. W listopadzie odbywały się szkolenia wolontariuszy pod hasłem „Przełam się”, „Jak pracować z osobami niepełnosprawnymi, starszymi, przewlekle chorymi”. 0d 13 grudnia do 15 kwietnia będą organizowane spotkania edukacyjne w szkołach. Kwiecień i maj to „żonkilowa kwesta” z „Tygodniem Żonkilka”. 9 maja odbędzie się mecz charytatywny na potrzeby hospicjum (Korona Kielce, dziennikarze, wolontariusze, juniorzy Korony), a 15 maja - festyn podsumowujący Pola Nadziei w Kielcach.
Podczas szkolnego Forum został także zainicjowany konkurs w ramach kampanii Pola Nadziei 2011 w Kielcach. To konkurs (z żonkilem w roli głównej) na projekt logo hospicjum stacjonarnego, pracę plastyczną, fotograficzną, literacką oraz na „żonkilową biżuterię”. (Bliższe informacje tel. (41) 344-52-82 wew. 231; e-mail: polanadziei.kielce@caritas.pl).
Katecheci, nauczyciele, księża - odpowiedzialni za wolontariuszy zapoznali się także z organizacją i celami kół w terenie oraz zasadami włączania się szkolnego wolontariatu w struktury kół Caritas. Szkolny wolontariat działa niemal wszędzie, ale nie zawsze jest sformalizowany w Caritas. Tak jest m.in. w VI LO. - Nasza młodzież bardzo chętnie uczestniczy w akcjach pomocowych - mówi urszulanka s. Teresa. Prowadzimy zbiórkę żywności przed świętami, chodzimy do szpitalika dziecięcego, do świetlicy środowiskowej, pomagamy w organizacji ferii w parafii Chrystusa Króla, włączamy się w akację „Podziel się posiłkiem”.
Agnieszka Świt, Agnieszka Bęben, Patrycja Musiał, Wioleta Stępień należą do SCK przy Zespole Szkół nr 3 w Chmielniku. W kole działają 43 osoby, opiekuje się nim ks. Adam Rosochacki oraz nauczycielki biologii Ewa Zarzycka i Jolanta Szczepaniec. - Czujemy się potrzebni, warto trochę swojego czasu ofiarować innym. Osoby samotne i niepełnosprawne są szczęśliwe, gdy ktoś je wysłucha - opowiadają dziewczyny. Wolontariusze z chmielnickiego koła zbierają ofiary na budowę hospicjum w Końskich, pomagają osobom niepełnosprawnym we współpracy z organizacją „Sprion”, przygotowują świąteczne paczki, kwestują w sklepach, aby zebrać żywność i współpracują z domem dziecka w Kielcach. - W ub.r. przygotowaliśmy paczki dla dzieci z rzeczy zebranych podczas szkolnej zbiórki i zorganizowaliśmy dla nich kulig w Piotrkowicach. W tym roku planujemy podobną akcję dla domu dziecka - mówi ks. A. Rosochacki. Chmielniccy wolontariusze pomagali w zbiórce dla powodzian i w organizacji Wojewódzkich Przeglądów Artystycznych Osób Niepełnosprawnych, które odbywają się w Chmielniku, a także w wielu innych dziełach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję