Reklama

„Kościół i Polska dzisiaj” - sympozjum w Drohiczynie

7 grudnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbyło się sympozjum naukowe pod hasłem: „Kościół i Polska dzisiaj”. Dotyczyło ono najważniejszych problemów dotykających współcześnie Kościół polski. Spotkanie prowadził ks. Andrzej Lubowicki - diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Jako pierwszy głos zabrał ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. Serdecznie powitał przybyłych gości, a w szczególności bp. Ryszarda Karpińskiego i bp. Antoniego Dydycza. W trakcie swoich rozważań podkreślił, iż każdy duszpasterz powinien być odpowiedzialny za kondycję życiową owiec, które zostały mu powierzone. Życie społeczne nie może być budowane na antywartościach, bo Polska i Kościół są najważniejsze.
Następnym mówcą był ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedstawił referat pt. „Jakie media?”. Wyeksponował w nim wiele problemów, jakie pojawiają się w stosunkach między Kościołem a mediami. Stwierdził, że człowiek ucieka od rozumienia rzeczywistości, ucząc się patrzenia na świat i Kościół poprzez media, zaś większość dziennikarzy cechuje się wyjątkową ignorancją i złą wolą w przedstawianiu owczarni Chrystusa. Aby lepiej zobrazować tę smutną sytuację, podał przykład niedawnego wywiadu z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Wskazał, w jaki sposób media manipulowały i zmieniały sens wypowiedzi Papieża. Według ks. Pawła Bortkiewicza, obecnie mamy do czynienia z jawną wrogością mediów wobec Kościoła, które w Polsce podważają nawet autorytet Jana Pawła II, narzucając jego negatywną wizję po pontyfikacie Papieża Polaka. Przyczyn panującej sytuacji doszukiwał się w braku poparcia hierarchów dla mediów katolickich, niezajmowaniu stanowczego stanowiska wobec medialnych kłamstw oraz niechęci do zmiany sposobu komunikowania się z opinią publiczną.
Kolejnym prelegentem był mecenas Stanisław Iwanicki, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jerzego Buzka. Omówił zagadnienie zatytułowane „Zapateryzm puka do Polski”. Wskazał w nim na realne zagrożenia dla naszego kraju, wynikające z socjalistycznych reform przeprowadzanych w Hiszpanii. Uznawanie poglądów Kościoła za przestarzałe, liberalizacja obyczajów, dyskryminacja chrześcijan czy zniesienie klauzuli sumienia w niektórych zawodach to tylko część przykładów głębokiej laicyzacji społeczeństwa hiszpańskiego. Określa się je wspólnym mianem zapateryzmu i zyskują one coraz większe uznanie wśród lewicy polskiej. Przewidywał, że walczący laikat będzie uderzał w polski Kościół poprzez m.in.: wywołanie wrażenia skłócenia Episkopatu, wmyślanie afer, dyskredytowanie mediów katolickich czy zwykłe prowokowanie. Mecenas zakończył swój wywód optymistycznym akcentem, iż Kościół w Polsce jest dobrze przygotowany na bój z laicyzacją, bo zawsze był blisko ludzi, a ponadto nasze społeczeństwo nie jest skłonne do radykalnych zmian.
W dalszej kolejności głos zabrał mecenas Kazimierz Wlazło, były wojewoda radomski, wypowiadając się na temat chyba już wszystkim dobrze znanej Komisji Majątkowej. Na wstępie przytoczył kilka faktów z historii tej instytucji. Powstała ona jeszcze w PRL, w 1989 r., i była wynikiem poszukiwania wsparcia przez władze komunistyczne dla walącego się systemu. Ustawa na temat tejże komisji była prowizoryczna, jednak nie została znowelizowana przez władze demokratyczne. Wnioskami o odszkodowanie bądź zwrot mienia objęto jedynie 20% zabranego majątku, a intencją ustawodawcy było tylko naprawienie krzywd państwa za dobra zagrabione wbrew ówczesnemu prawu. Mecenas wskazał także na problemy i zagrożenia, jakie dotykają komisję: forma sądu polubownego, zarzut patologizacji i niewiarygodności działań komisji, brak budżetu, konieczność jednomyślności jej członków, przedawnienie roszczeń i brak procedury działania. Podsumowując, wyraził postulat profesjonalizacji zarządzania i obsługi prawnej zagadnienia rewindykacji dóbr kościelnych.
Po piętnastominutowej przerwie głos zabrał mecenas Włodzimierz Blajerski, wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej, omawiając wybrane problemy lustracji duchownych. Przybliżając historię lustracji, zauważył, że sprawy o. Konrada Hejmy i bp. Stanisława Wielgusa były pokazem nienawiści mediów do Kościoła katolickiego. Media w obu przypadkach oparły bowiem swą nagonkę na fałszywych dokumentach, a wszystko to działo się za zgodą ówczesnych władz. Mecenas wysnuł wniosek, że jeśli Kościół nie zacznie się twardo bronić, to tego typu ataki będą coraz śmielsze.
Ostatnim punktem sympozjum była dyskusja prowadzona przez ks. prał. Stanisława Ulaczyka. Zabrał w niej głos m. in. bp Ryszard Karpiński. Stwierdził, że procesowi sekularyzacji ulegać zaczyna sama hierarchia kościelna. Wszystkie rozważania podsumował bp Antoni Dydycz, po czym wszyscy udali się na obiad do refektarza seminaryjnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję