Reklama

Przyjąć krzyż znaczy wypełnić wolę Boga

Niedziela Świętej Rodziny wypadająca w tym roku w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia będzie tradycyjnie dniem odpustu w parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny. Tegorocznym, szczególnym przygotowaniem do tego dnia, jak i samych świąt Bożego Narodzenia stała się w parafii Świętej Rodziny peregrynacja Krzyża Świętego oraz misje ewangelizacyjne poprowadzone w dniach 27 listopada - 2 grudnia przez ks. dr. Włodzimierza Cyrana wraz ze Wspólnotą Przymierza Rodzin „Mamre”.
Uroczyste wprowadzenie relikwii Krzyża Świętego z krzyżem peregrynacyjnym oraz Msza św. rozpoczynająca misje miały miejsce pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka, który do tłumów wiernych skierował homilię ukazując w niej teologię krzyża. - Nauka o krzyżu, o zbawczej męce Chrystusa, to prawda centralna naszej wiary - zaznaczył na początku abp Nowak. Podkreślił dalej, iż największe, najważniejsze słowa Pan Jezus wypowiedział do faryzeusza Nikodema: „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny. Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony” (J 3, 16-17). Ten wielki dar nieskończonej miłości Boga wymaga przyjęcia. - Bóg, który jest miłością, nie może znieść niemiłości ludzkiej, którą jest grzech. Ona obraża Boga - mówił Ksiądz Arcybiskup. Metropolita Częstochowski apelował do zgromadzonych w katedrze wiernych: - Trzeba przyjąć miłość ofiarowaną na Krzyżu. Przyjmijcie krzyż. Misje ewangelizacyjne są tym wołaniem: przyjmij krzyż, zaufaj krzyżowi! Abp Stanisław Nowak wskazał następnie, iż w przyjęciu krzyża nie jest najważniejszy ból, cierpienie, ale przyjęcie i wypełnienie woli Boga.
Następnie Ksiądz Arcybiskup zwrócił się do licznie zgromadzonych w bazylice ewangelizatorów misyjnych. - Zwracam się do was, także młodzi z Przymierza Rodzin „Mamre”: trzeba z kulturą głosić orędzie „Bóg cię kocha!”. Trzeba iść do ludzi apostołować z krzyżem w ręku. Z podobnym apelem zwrócił się do wszystkich wiernych. - Trzeba iść ewangelizować w swoim środowisku pracy, zamieszkania. Trzeba pomóc zbawić się drugiemu człowiekowi.
W murach pierwszej świątyni archidiecezji, będącej sanktuarium Świętej Rodziny, Metropolita Częstochowski z wielką troską o młode pokolenie apelował także do zgromadzonych w świątyni rodziców. - Pomagajcie zbawić się waszym dzieciom! Gubi się nasza młodzież, odchodzi od Kościoła. Czyńcie wszystko dla swoich dzieci, by trwały przy Bogu. Ratujcie dzieci i młodzież. Pomagajcie im przyjąć krzyż. Wskazując, iż krzyż jest dobrodziejstwem na tym świecie, zalążkiem nieba, apelował o odwagę opowiadania się za krzyżem, nawet wtedy, gdy inni nazywają nas oszołomami.
Przypominając, że rozpoczęte w diecezji misje ewangelizacyjne przeżywane są z Biblią, Ksiądz Arcybiskup na zakończenie homilii prosił wiernych o przyjęcie Biblii w rodzinach.

Historia peregrynacji Krzyża Świętego 26 grudnia 2010 - 1 stycznia 2011

26.XII - Częstochowa - Małe Siostry Jezusa, ul. Św. Kingi 86
27.XII - Częstochowa - Siostry Pasterzanki, ul. Kordeckiego 15 i Siostry Imienia Jezus, ul. Jolanty 28
28.XII - Częstochowa - Siostry Sercanki, ul. Spadzista 15
29.XII - Częstochowa - Siostry Nazaretanki, ul. Dąbrowskiego 19
30.XII - Częstochowa - Siostry Serafitki, ul. Marconiego 40
31.XII - Częstochowa - Siostry Służebniczki Śląskie, ul. Kapucyńska 18 i Siostry Misjonarki Świętej Rodziny, ul. Kapucyńska 9
1.I - Częstochowa - Siostry Michalitki, ul. Wręczycka 56

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję