Reklama

W obronie świętości i nierozerwalności małżeństwa

Pod hasłem „Potrzeby duszpasterskie wobec jawiącego się kryzysu rodziny”, zorganizowano konferencje rejonowe dla kapłanów naszej diecezji

Spotkania obyły się 10 i 11 grudnia, odpowiednio w konkatedralnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu i w auli Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Konferencje poprzedzała wspólna modlitwa kapłańska.
O kryzysie kultury, wojnie cywilizacyjnej i zadaniach duszpasterskich Kościoła wobec małżeństw mówił dr Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Prelegent podkreślał wielokrotnie, że dla żywotności cywilizacji europejskiej i katolicyzmu kluczową sprawą jest obrona świętości, nierozerwalności i sakramentalności chrześcijańskiego małżeństwa. Zwrócił także uwagę na destrukcyjną rolę swoistej promocji „mentalności rozwodowej”, którą wdrukowuje się w świadomość nie tylko dorosłych, lecz także młodego pokolenia. Do alarmujących zjawisk zaliczył drastyczny wzrost rozwodów w Polsce, „eurosieroctwo” i rozpad małżeństw na skutek zarobkowej emigracji. Prelekcji towarzyszyła multimedialna prezentacja danych statystycznych przeplatanych fundamentalnymi tekstami z nauczania Papieża Jana Pawła II odnośnie do małżeństwa i rodziny.
Nawiązując do papieskiego nauczania Mieczysław Guzewicz zachęcał kapłanów do uczynienia sprawy jedności i sakramentalności małżeństw priorytetowym zadaniem duszpasterskim Kościoła. Wskazał też kilka konkretnych przykładów zaaplikowanych przez duszpasterzy w różnych parafiach Polski.
Mieczysław Guzewicz, ur. w 1959 r., od 28 lat żyjący w małżeństwie, ojciec trojga dzieci. Doktor teologii biblijnej, członek - konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, członek Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Diecezjalnej Komisji ds. Rodziny. Pracuje jako katecheta z I LO we Wschowie. Jest autorem licznych publikacji i opracowań z zakresu problematyki małżeństwa i rodziny, wychowania religijnego dzieci, cierpienia w Biblii. Prowadzi rekolekcje, konferencje i prelekcje dla osób chorych, środowisk medycznych, duszpasterzy, doradców życia rodzinnego, narzeczonych, małżonków i rodziców. Jest autorem internetowej witryny www.mojemalzenstwo.pl, na której zamieszcza wiele interesujących materiałów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w USA: Eucharystia i spowiedź są nierozerwalne

2021-07-30 17:11

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Nuncjusz Apostolski

Vatican News

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nt. przystępowania do Komunii św. osób sprawujących publiczne urzędy. W ramach panelu „Komunia, katolicy a życie publiczne”, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Christophere Pierre, wypowiedział się na temat konieczności nieodłącznego traktowania w dyskusji sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.

Jak zaznaczył, celem opracowania dokumentu powinna być troska o zbawienie dusz. „Punktem wyjścia nie może być zawstydzanie słabych, ale proponowanie Tego, który może nas umocnić do pokonania naszych słabości, zwłaszcza poprzez sakramenty pojednania i Eucharystii” – powiedział abp Pierre. Podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ideologicznej wojny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję