Reklama

Inauguracja w Nowy Rok

Podobnie jak w latach ubiegłych, sezon modlitewny rozpoczyna się na Groniu Jana Pawła II w pierwszy dzień Nowego Roku. O godz. 12 Mszę św. odprawi tam ks. Grzegorz Gruszecki, ojciec duchowy bielskich kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie

Jak mówi Stefan Jakubowski, opiekun sanktuarium Ludzi Gór, w tym roku ani w przyszłym Pasterki przy kaplicy nie należy się spodziewać. - Na początku, gdy organizowałem Pasterkę na Groniu to miała ona kameralny charakter. Przychodziło ok. 500-600 osób. Wkrótce jednak wieść o Pasterce tak się rozeszła, że miałem blisko 4 tys. osób. W warunkach zimowych bałem się o bezpieczeństwo tak wielkiej rzeszy ludzi. Z tego względu zdecydowałem się pozostawić w naszym kalendarzu miejsce na Mszę noworoczną, która jest sprawowana w samo południe, a więc w czasie dobrym zarówno na modlitwę, jak i później, na bezpieczne zejście ze szlaku - wyjaśnia powody swojej decyzji Stefan Jakubowski.
W historii sanktuarium Ludzi Gór zapisało się sześć Pasterek. Odprawiano je cyklicznie w latach 1995-2000. Pisały o nich nie tylko lokalne media, lecz także pokazywała je ogólnopolska telewizja. Podobne zainteresowanie będzie pewnie towarzyszyć przyszłorocznym uroczystością związanym z jubileuszowym 30. Rajdem Szlakami Jana Pawła II, którego pierwsza edycja odbyła się kilka dni po majowym zamachu na Papieża.
- Mam już rajdowe znaczki, a teraz szukam sponsora medali. Liczę, że przy organizacji 30. Rajdu pomogą także władze Andrychowa oraz powiatu wadowickiego. Choć czasu do 12 czerwca 2011 r. jest jeszcze sporo to pewne rzeczy trzeba już zapinać. Dlatego też jestem już „po słowie” z ks. Krzysztofem Ryszką, proboszczem parafii NSPJ w Bielsku-Białej, który zgodził się celebrować tego dnia Mszę św. na Groniu - mówi Jakubowski.
Dla opiekuna sanktuarium Ludzi Gór przyszły rok zapowiada się niezwykle pracowicie. Oprócz obowiązków związanych z utrzymaniem kaplicy na Groniu i organizacją stałych nabożeństw i rajdów, dochodzą jeszcze sprawy związane z wypełnianiem funkcji radnego. W listopadowych wyborach samorządowych S. Jakubowski znów uzyskał społeczne zaufanie i rozpoczął czwartą kadencję w radzie powiatu wadowickiego. Z racji wieku jest najstarszym radnym w powiecie wadowickim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję