Reklama

Inauguracja w Nowy Rok

Podobnie jak w latach ubiegłych, sezon modlitewny rozpoczyna się na Groniu Jana Pawła II w pierwszy dzień Nowego Roku. O godz. 12 Mszę św. odprawi tam ks. Grzegorz Gruszecki, ojciec duchowy bielskich kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie

Jak mówi Stefan Jakubowski, opiekun sanktuarium Ludzi Gór, w tym roku ani w przyszłym Pasterki przy kaplicy nie należy się spodziewać. - Na początku, gdy organizowałem Pasterkę na Groniu to miała ona kameralny charakter. Przychodziło ok. 500-600 osób. Wkrótce jednak wieść o Pasterce tak się rozeszła, że miałem blisko 4 tys. osób. W warunkach zimowych bałem się o bezpieczeństwo tak wielkiej rzeszy ludzi. Z tego względu zdecydowałem się pozostawić w naszym kalendarzu miejsce na Mszę noworoczną, która jest sprawowana w samo południe, a więc w czasie dobrym zarówno na modlitwę, jak i później, na bezpieczne zejście ze szlaku - wyjaśnia powody swojej decyzji Stefan Jakubowski.
W historii sanktuarium Ludzi Gór zapisało się sześć Pasterek. Odprawiano je cyklicznie w latach 1995-2000. Pisały o nich nie tylko lokalne media, lecz także pokazywała je ogólnopolska telewizja. Podobne zainteresowanie będzie pewnie towarzyszyć przyszłorocznym uroczystością związanym z jubileuszowym 30. Rajdem Szlakami Jana Pawła II, którego pierwsza edycja odbyła się kilka dni po majowym zamachu na Papieża.
- Mam już rajdowe znaczki, a teraz szukam sponsora medali. Liczę, że przy organizacji 30. Rajdu pomogą także władze Andrychowa oraz powiatu wadowickiego. Choć czasu do 12 czerwca 2011 r. jest jeszcze sporo to pewne rzeczy trzeba już zapinać. Dlatego też jestem już „po słowie” z ks. Krzysztofem Ryszką, proboszczem parafii NSPJ w Bielsku-Białej, który zgodził się celebrować tego dnia Mszę św. na Groniu - mówi Jakubowski.
Dla opiekuna sanktuarium Ludzi Gór przyszły rok zapowiada się niezwykle pracowicie. Oprócz obowiązków związanych z utrzymaniem kaplicy na Groniu i organizacją stałych nabożeństw i rajdów, dochodzą jeszcze sprawy związane z wypełnianiem funkcji radnego. W listopadowych wyborach samorządowych S. Jakubowski znów uzyskał społeczne zaufanie i rozpoczął czwartą kadencję w radzie powiatu wadowickiego. Z racji wieku jest najstarszym radnym w powiecie wadowickim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję