Reklama

Bogu niech będą dzięki

Dekretem Benedykta XVI (w porozumieniu z watykańską Kongregacją ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) 20 lipca kolegiata św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu została podniesiona do godności bazyliki mniejszej. Uroczysta proklamacja odbyła się 6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja Biskupa, patrona świątyni

Niedziela toruńska 51/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwie przewodniczył ks. dr Dariusz Żurański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, który również poprowadził kilkudniowe rekolekcje poprzedzające proklamację.
Instalacji nowych księży kanoników kolegiaty grudziądzkiej dokonał ks. prał. Henryk Kujaczyński, sekretarz Kapituły. Księża kanonicy: ks. Krzysztof Szulc, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Skarlinie, ks. Stefan Szajda, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Błędowie oraz ks. Wojciech Zawacki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mokrem, złożyli wyznanie wiary i po obrzędach instalacyjnych zostali oficjalnie włączeni do grona kanoników Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej. Następnie ks. dr Marcin Staniszewski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, przedstawił zarys historyczny bazyliki kolegiackiej św. Mikołaja w Grudziądzu na tle historii miasta. Komentatorem był ks. Jarosław Janowski, dyrektor Bursy Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu. Odczytał listy gratulacyjne, m.in. prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego, który z tej okazji zadeklarował w imieniu władz miasta renowację XVII-wiecznego obrazu św. Mikołaja Biskupa.
Z pobliskiego kościoła św. Franciszka Ksawerego wyruszyła procesja liturgiczna do bazyliki prowadzona przez Miejską Orkiestrę Dętą. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański, a koncelebrowali: bp Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego, bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, bp Jan Bernard Szlaga, pasterz Kościoła pelplińskiego, bp Piotr Krupa, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej i bp Wiesław Mering, pasterz Kościoła włocławskiego oraz kapłani zaproszeni do sprawowania Eucharystii (księża infułaci, prepozyci kapituł, proboszczowie bazylik diecezji toruńskiej, kanonicy gremialni Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej i proboszczowie parafii grudziądzkich). Obecni byli także parlamentarzyści z Grudziądza, władze Grudziądza, władze starostwa grudziądzkiego i starostw sąsiednich, wójtowie, burmistrzowie okolicznych miast i gmin.
Wierni odśpiewali pieśń na cześć Matki Bożej Łaskawej. Uroczyste odsłonięcie obrazu nastąpiło w obecności Księży Biskupów. Słowo powitania wygłosił bp Andrzej Suski. „Dziękujemy za ten dar Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Pamiętajmy również o tych, którzy przyczynili się do świetności tej świątyni. To serce Grudziądza zostało uznane za godne miana bazyliki” - mówił Biskup Andrzej i zakończył słowami hymnu „Weź w swą opiekę nasz Kościół święty”. Następnie ks. dr Marcin Staniszewski odczytał w języku łacińskim treść dekretu Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu kolegiaty św. Mikołaja w Grudziądzu bazyliką mniejszą, a ks. kan. Wojciech Niedźwiecki, sekretarz Biskupa Toruńskiego - w języku polskim. Następnie wierni wypowiedzieli słowa: Bogu niech będą dzięki, a chór „Alla camera” pod dyrekcją Anny Janosz odśpiewał hymn „Gaude Mater Polonia”.
Słowo Boże wygłosił bp Jan Bernard Szlaga. Przypomniał rys historyczny bazyliki od czasów starożytnych, która miała swą wielkością ukazywać majestat Boga. Obecne bazyliki oprócz wartości duszpasterskich mają do spełnienia ważne zadania zabytkowe i architektoniczne. Mają również za zadanie pogłębianie kultu i życia religijnego - podkreślał Biskup Pelpliński. Stawiając za wzór patrona nowej bazyliki św. Mikołaja Biskupa, słynącego z czynów miłosierdzia i służby w imię Chrystusa, bp Szlaga wyznaczył nowe zadanie dla parafian, grudziądzan i władz miasta: Służyć potrzebującym i w tej służbie nie ustawać. Św. Mikołaj, podobnie jak inni święci Adwentu, uczą, jak iść za Chrystusem i nie rozminąć się z Nim na drodze życia codziennego.
W procesji z darami do ołtarza podążali: przedstawiciele wspólnot parafialnych (ofiarowując dar dla WSD w Toruniu), rodzice kapłana z parafii pw. św. Mikołaja (na ręce abp. Sławoja złożyli obraz Matki Bożej Łaskawej), przedstawiciele Służby Zdrowia (chleb i owoce), Klub Kawalerzystów 18. Pułku Ułanów Pomorskich (książki dla biblioteki seminaryjnej w Toruniu) i rzemieślnicy grudziądzcy (kielich - dar dla diecezji toruńskiej).
Po Komunii św. ks. prał. Henryk Kujaczyński w imieniu ks. inf. Tadeusza Nowickiego wypowiedział słowa podziękowania: „Jesteśmy świadkami szczególnego wydarzenia. Odtąd jeszcze bardziej pełni nadziei i miłości zwracajmy się do Boga przez Maryję. Niech Matka Boża Łaskawa, Opiekunka Grudziądza, wyprasza łaski Ojcu Świętemu do prowadzenia Kościoła”. Specjalne słowa skierował do bp. Andrzeja Suskiego, dziękując za jego szczególną troskę o Grudziądz. Dzięki Biskupowi Andrzejowi zostały powołane m.in. grudziądzki oddział Caritas, bursa dla młodzieży męskiej i Kapituła Grudziądzka.
Ks. kan. Dariusz Kunicki, proboszcz bazyliki kolegiackiej w Grudziądzu i kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, dziękował tym, którzy przed wiekami w tej świątyni budowali wiarę, a którą współcześni powinni przejąć i rozwijać. Podkreślił zasługi swoich poprzedników w odbudowie powojennej i odrestaurowywaniu świątyni: ks. kan. Paulina Kalinowskiego i ks. inf. Tadeusza Nowickiego. W imieniu parafian złożył deklarację trwania przy Chrystusie i zanoszenia nieustannych modlitw za Kościół i jego pasterzy. Dzieci ze szkoły podstawowej wręczyły wiązanki kwiatów Księżom Biskupom. Składając w ręce Opatrzności Bożej przyszłość miasta, regionu, diecezji, zaśpiewano hymn „Boże coś Polskę”.
O oprawę muzyczną zadbali: grudziądzki chór „Alla camera”, solistka Hanna Kwiatkowska przy akompaniamencie organowym Józefa Mossakowskiego oraz organista bazyliki grudziądzkiej Ryszard Dolecki. Oprawę liturgiczną zapewnili: ks. kan. Wojciech Niedźwiecki, ks. Krzysztof Foligowski oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Dodatkowo przygotowano przed kościołem telebim oraz namiot dla osób pragnących uczestniczyć w Mszy św. Uroczystości były transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam, dzięki temu chorzy i przebywający poza miastem parafianie oraz czciciele Matki Bożej Łaskawej mogli uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Każdy znalazł coś dla siebie

2024-04-18 12:56

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

gry planszowe

Katarzyna Krawcewicz

"Wsiąść do pociągu" rozgrywane w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Koło Akademickie KSM zorganizowało 17 kwietnia na Uniwersytecie Zielonogórskim wieczór z planszówkami.

Spotkanie otwarte dla wszystkich studentów odbyło się w Kampusie A.Gracze korzystali z KSM-owych gier albo przynieśli własne. Na stolikach rozłożono planszówki i karcianki, gry bardzo proste i te zaawansowane.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję