Reklama

Triduum Różańcowe w papieskim kościele w Lubaczowie

Październikowe dni były świadkami gorliwej modlitwy różańcowej, chóralnego wołania Kościoła o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II

W to ogólne rozmodlenie i zadumę z racji kolejnej rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową włączyła się też wspólnota parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie. Inspiracją do tego jest wielka miłość do Sługi Bożego, ale też moralny obowiązek, ponieważ kościół parafialny powstał jako wotum wdzięczności za pobyt Ojca Świętego w Lubaczowie. Deklaracje wdzięczności i miłości wprowadzone w czyn stały się konkretną rzeczywistością.
Tak było w niedzielę - 10 października br., w trakcie X Dnia Papieskiego. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Światło” przygotowało montaż słowno-muzyczny i dramę „Odwaga świętości”, ukazując przesłanie płynące z życia i nauczania Sługi Bożego. Obchody Dnia Papieskiego stały się wstępem do Triduum Różańcowego z Janem Pawłem II, które trwało od poniedziałku do środy. Triduum stało się wielką okazją do modlitwy i wyznania wiary. W poniedziałek i wtorek gromadziliśmy się na nabożeństwie eucharystycznym połączonym z procesją różańcową wokół kościoła. W procesji członkowie róż różańcowych nieśli figurę Matki Bożej Fatimskiej, natomiast dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii św. i dzieci z koła misyjnego z wielkim entuzjazmem niosły wielki różaniec. Po procesji sprawowana była Eucharystia.
W środowe popołudnie wspólnie przeżywaliśmy adorację eucharystyczną, Mszę św. o rychłą beatyfikację Jana Pawła II oraz nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Natomiast wieczorem o 20.15 rozpoczęło się nabożeństwo fatimskie. W słowie skierowanym do licznie zgromadzonych parafian proboszcz ks. Jerzy Tworek zwrócił uwagę na fundamentalne znaczenie modlitwy różańcowej. Odwołał się do objawień Matki Bożej w Fatimie, wszak tego dnia przeżywaliśmy rocznicę ostatniego objawienia. Wzywał do wierności nauczaniu Papieża Polaka.
Następnie wyruszyliśmy w procesji różańcowej ulicami Lubaczowa. Na przedzie lektorzy z krzyżem i pochodniami, za nimi członkowie róż różańcowych z figurą Matki Bożej, dalej młodzież z Gimnazjum nr 1, członkowie KSM, Szkolnego Koła Caritas z różańcem i liczni wierni. Wsłuchiwaliśmy się w rozważania różańcowe zaczerpnięte z nauczania papieskiego, ze śpiewem na ustach i lampionami w dłoniach dawaliśmy wyraz wdzięczności największemu z rodu Polaków. Procesja zakończyła się przy pomniku Jana Pawła II apelem jasnogórskim i modlitwą o beatyfikację.
Triduum stało się sposobnością do modlitwy i refleksji. Takich okazji w papieskim kościele jest znacznie więcej. Trzeba wspomnieć Dzień Kultury Papieskiej, który odbył się w czerwcu br., czy apele papieskie przeżywane 2. każdego miesiąca. Na uwagę zasługuje też nowa inicjatywa - Przegląd Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który odbędzie się 14 listopada w naszym kościele.
Pomnik Jana Pawła II stojący przed kościołem jest darem wdzięczności, ale także wezwaniem, by budować pomnik żywego zaangażowania w życie Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję