Reklama

Certyfikaty dla szpitala „papieskiego”

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu ma powody do dumy - otrzymał bowiem dwa prestiżowe certyfikaty: Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji i Certyfikat Akredytacyjny

Było to już drugie tak ważne dla dyrekcji, pracowników i pacjentów szpitala „papieskiego” wydarzenie w krótkim czasie, gdyż wcześniej otrzymaliśmy informację, że placówka znalazła się na 6. miejscu w ogólnopolskim rankingu „Złota Setka Szpitali”, prowadzonym przez dziennik „Rzeczpospolita”.
Uroczystość wręczenia certyfikatów miała miejsce w rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Poprzedziła ją Msza św. w kaplicy św. Rafała Archanioła, a przewodniczył jej Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskej bp Wacław Depo. Rozpoczynając Eucharystię zwrócił się do persolenu medycznego: „Dzisiaj dziękujemy Bogu przy tym ołtarzu za wasze życie, za waszą posługę nad chorym, jak również modlimy się o Boże błogosławieństwo i tę nadzieję, którą tylko Bóg może wlać w nasze serca, również dla ludzi chorych”. W homilii Pasterz diecezji pochylił się nad darem czasu, zauważając, że szpital jest miejscem, które najbardziej sprzyja odczytywaniu tego daru. Przywołał też słowa Jana Pawła II, który mówił, że w tym miejscu dotykamy tajemnicy spotkań lekarza z chorym, a każde takie spotkanie winno się opierać na dialogu obejmującym szacunek wobec godności człowieka, słuchanie siebie nawzajem, zainteresowanie. W dniu, w którym w Sejmie odbywała się debata nad „in vitro” ks. Biskup nie mógł nie podjąć także tego tematu. Nie pozostawiając wątpliwości co do budzącej tak wiele emocji kwestii, po raz kolejny powtórzył słowa Patrona zamojskiego szpitala, zapisane przezeń w encyklice „Evangelium Vitae”: „Różne techniki sztucznej reprodukcji, które wydają się służyć życiu i często są stosowane z tą intencją, w rzeczywistości stwarzają możliwość nowych zamachów na życie...”. Za Ojcem Świętym Pasterz zwrócił uwagę, że ludzkie życie redukowane jest tutaj do roli «materiału biologicznego», którym można swobodnie dysponować. „Jakże ważne słowa, które nie tylko wydają się wypływać z serca zatroskanego o człowieka, ale przede wszystkim z odpowiedzialności za życie wobec Boga” - podkreślił bp Depo. Na koniec zwrócił się do uczestniczących w Eucharystii: „Dziękując Bogu za to miejsce, za czas, który został nam dany, ale przede wszystkim za was, za wspólnotę ludzi, lekarzy i chorych, prośmy, abyśmy podchodzili do tych darów z odpowiedzialnością w sumieniu wobec Boga”.
Po zakończeniu Mszy św. zgromadzony w kaplicy personel szpitala, pacjenci oraz goście udali się na dalszą część uroczystości do sali konferencyjnej. Tam dyrektor placówki Andrzej Mielcarek opowiedział o jej drodze do osiągnięcia poziomu, na jakim się obecnie znajduje. Przybliżył też znaczenie obu otrzymanych certyfikatów - zarówno dla szpitala, jak i jego pacjentów. Certyfikaty są owocem ciągłych działań na rzecz podnoszenia poziomu usług medycznych świadczonych przez szpital i gwarantują, że trafiający doń pacjenci będą mogli liczyć na zadowalającą opiekę. Są też zobowiązaniem do nie tylko trzymania obecnych standardów, ale i ich ciągłego podnoszenia, tak by pacjenci mogli być możliwie szybko i poprawnie zdiagnozowani i wyleczni. Certyfikaty to poddawanie się ciągłym badaniom jakości, które gwarantują poziom usług, stając się równocześnie reklamą placówki medycznej i pociągając inne szpitale do wzięcia z niej przykładu.
Po prezentacji dyrektora Mielcarka odbyło się wręczenie certyfikatów. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień przybyłych gości, gratulacji, życzeń... Ostatnim akordem piątkowych uroczystości było wręcznie odznaczeń resortowych za zasługi dla ochrony zdrowia. A potem przyszedł czas na poczęstunek, rozmowy i wspólne radowanie się sukcesem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaplanowana na czwartek debata kandydatów na prezydenta nie odbędzie się

2020-07-01 21:26

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

źródło: w polityce.pl

TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty; sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w rozmowach dot. debaty i poinformował, że ich kandydat nie weźmie w niej udziału; czwartkowa debata nie może się więc odbyć - głosi oświadczenie tych redakcji.

"TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty. Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez redaktora naczelnego TVN24 Michała Samula, redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka oraz redaktora naczelnego Wirtualnej Polski Piotra Mieśnika.

"Zrobiliśmy wszystko, aby planowana debata była jak najbardziej demokratyczna, transparentna, niefaworyzująca żadnego z kandydatów, a jednocześnie po raz pierwszy zorganizowana w sposób, który umożliwiał obejrzenie jej zarówno w telewizji, jak i w internecie przez praktycznie każdego mieszkańca Polski i każdego wyborcę wśród Polonii" - zaznaczyli redaktorzy naczelni.

Jak podkreślono, "zaproszenie na debatę było jednocześnie zaproszeniem sztabów do dyskusji na temat wszystkich jej szczegółów i zasad".

"Niestety sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w tych rozmowach i ostatecznie poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. Tym samym z przykrością informujemy, że jutrzejsza debata nie może się odbyć" - czytamy w oświadczeniu.

Debatę mieli prowadzić Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (ONET) i Marek Kacprzak (WP).

W poniedziałek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że dostał zaproszenie na debatę w TVN, TVN24, Onet oraz WP, i weźmie w niej udział. "Otrzymałem zaproszenie na bezpośrednią debatę z Andrzejem Dudą przed II turą wyborów prezydenckich, która miałaby się odbyć 2 lipca; organizować chcą ją wspólnie TVN, TNV24, ONET i WP; chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie" - podkreślił Trzaskowski.

W środę prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zawsze chętnie bierze udział w debacie, która odbywa się na uczciwych zasadach ustalonych ze wszystkimi. "A nie, proszę państwa, że jakaś jedna prywatna telewizja pana Trzaskowskiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić" - powiedział Duda.

"Okazuje się, że pan Trzaskowski chce sobie organizować debatę pod ochroną zagranicznych mediów. Ja się na to nie zgadzam. Dlaczego polskie media mają być gorzej traktowane? Dlaczego ma być gorzej traktowany Polsat, dlaczego ma być gorzej traktowana TVP?” – dopytywał na wiecu w Złotowie prezydent.

"Mam nadzieję, że będziemy mieli w Polsce normalną, uczciwą debatę organizowaną przez wszystkie wielkie telewizje, do której będą mogły się dołączyć inne media, i będą mogły to na równych prawach transmitować. Mam nadzieję, że będziemy mieli taką debatę, bo ona się wszystkim Polakom należy. Z góry zapowiadam – absolutnie wezmę w takiej debacie udział” – zaznaczył prezydent. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję