Reklama

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w „Okopach Świętej Trójcy”

Parafia pw. Świętej Trójcy w Przemyślu jako pierwsza w diecezji przemyskiej uczciła śmierć ks. Jerzego Popiełuszki pamiątkową tablicą. Jako pierwsza też przyjęła na stałe w swoje progi relikwie błogosławionego Kapelana „Solidarności”

Ksiądz prał. Stanisław Czenczek od stycznia do czerwca 1982 r. pięć razy uczestniczył w wyjazdach duszpasterskich do internowanych w Uhercach Mineralnych, Nowym Łupkowie i rzeszowskim Załężu. W latach 80. mieszkał przy kościele Świętej Trójcy w Przemyślu i pomagał w duszpasterstwie. Miejsce to stało się wówczas ośrodkiem, w którym skupiało się duszpasterstwo ludzi pracy. Obchodzono tu rocznice narodowe i patriotyczne, utworzony został również punkt pomocy internowanym i ich rodzinom. Przygotowywano dla nich paczki żywnościowe, które później były zawożone do więzień. Ks. Czenczek jeździł wraz z innymi księżmi oraz biskupami: Tadeuszem Błaszkiewiczem i Marianem Rechowiczem z Lubaczowa. Przekazywali przygotowane paczki, spowiadali, odprawiali Msze św. I przekazywali informacje od rodzin i odwrotnie.
Po wybuchu stanu wojennego w kościele pw. Świętej Trójcy każdego 13. dnia miesiąca zaczęto odprawiać Msze św. za ojczyznę. Przychodziło na nie sporo ludzi, co nie podobało się władzom. Były szykany i groźby.
- Po jednej z takich Mszy miałem telefon. Jakiś mężczyzna przedstawił się jako Andrzej i zaprosił mnie na rozmowę. Był funkcjonariuszem SB. Nie zgodziłem się, na co on odpowiedział, żebym uważał i przestał brać udział w tych Mszach, bo może się to źle skończyć - wspomina ks. Czenczek. Jakiś czas później, kilka dni po śmierci ks. Popiełuszki, ktoś nawet kamieniem wybił okno w mieszkaniu ks. Stanisława.
Gdy przyszła wiadomość o zaginięciu słynnego na całą Polskę kapelana „Solidarności” w kościele Świętej Trójcy po każdej wieczornej Mszy św. modlono się o jego odnalezienie. W tej modlitwie codziennie brało udział kilkadziesiąt osób. Śpiewali także pieśń „Ojczyzno ma we krwi skąpana”. W dniu pogrzebu ks. Popiełuszki, 3 listopada 1984 r., bp Błaszkiewicz odprawił Mszę św. w jego intencji, a w homilii m.in. napiętnował atak na mieszkanie ks. Czenczka, stwierdzając, że sprawcy są nie tylko w Warszawie, ale i w Przemyślu.
W rocznicę śmierci ks. Jerzego w klasztornym murze Sióstr Benedyktynek wmurowano tablicę upamiętniającą jego męczeńską śmierć. Wszystko było załatwiane w wielkiej konspiracji, bowiem działacze opozycji byli ciągle śledzeni przez SB. Tablicę poświęcił bp Błaszkiewicz. Uroczystość zgromadziła rzesze wiernych oraz… SB-ków, którzy robili zdjęcia uczestnikom. Później niestety wiązało się to często z wezwaniami i przesłuchaniami.
- To były ciężkie czasy, nie do pomyślenia dzisiaj, ale za to ludzie byli bardzo zjednoczeni - ocenia ks. Czenczek.
Przy kościele Świętej Trójcy organizowano również opłatek dla internowanych oraz wykłady i prelekcje dotyczące społecznej nauki Kościoła, patriotyzmu i historii. Nie o wszystkim przecież wolno było mówić, jednym z zakazanych tematów była agresja radziecka na Polskę we wrześniu 1939 r. Brały w nich udział znane osoby, m.in. Tadeusz Mazowiecki czy redaktorzy „Więzi”.
Zorganizowany tutaj został także punkt, w którym rozdzielano potrzebującym paczki żywnościowe i lekarstwa, o które wtedy w Polsce było bardzo ciężko, a które przychodziły dzięki pomocy Caritas z zachodnich Niemiec. Z inicjatywy powstałego Klubu Inteligencji Katolickiej organizowano Dni Kultury Chrześcijańskiej. Dzięki tej działalności miejsce to zyskało wówczas nazwę „Okopów Świętej Trójcy”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Zarycha.
Po przeszło 20 latach od tamtych wydarzeń relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały uroczyście wniesione do kościoła pw. Świętej Trójcy. Stało się to 19 października br., w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Popiełuszki i 26. rocznicę jego śmierci. Uroczystości przewodniczył bp Adam Szal, który wygłosił homilię i poświęcił tablicę upamiętniającą beatyfikację ks. Jerzego.
Bp Szal mówił, że taka uroczystość, jak ta powinna przede wszystkim jednoczyć wokół wartości religijnych i patriotycznych.
- Często zadajemy sobie pytanie: do jakiej Europy wchodzimy, w jakiej Europie jesteśmy? Czy w tej bez krzyża, bez Boga i wartości religijno-moralnych, w której chce się niejako przegłosowywać wymagania Dekalogu. Wielu naszym rodakom pachnie właśnie taka Europa - przestrzegał. Przypomniał, że bł. ks. Jerzy był zatroskany o Polskę i za jej wolność oddał życie.
Po Mszy św. Andrzej Buczek, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” odczytał akt zawierzenia „Solidarności” bł. ks. Jerzemu.
Począwszy od listopada, 13. dnia każdego miesiąca o godz. 18 w kościele Świętej Trójcy będą odprawiane Msze św. za ojczyznę z ucałowaniem relikwii bł. ks. Jerzego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nierozważny Siewca?

2020-07-08 08:40

Niedziela Ogólnopolska 28/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Dzisiejsza Ewangelia, jakże wszystkim dobrze znana, ukazuje siewcę rzucającego ziarno właściwie na wszystkie możliwe strony i miejsca (por. Mt 13, 1-23). Moglibyśmy zapytać o jego znajomość sztuki rolnictwa i czy aby nie jest on nieco nierozważny i nie trwoni cennego daru, który ma wydać plon. Różne są ziarna i różną mają wartość. Jedne są małych rozmiarów, wręcz mikroskopijne, inne większe. Czy to nasiona rzeżuchy na stół wielkanocny czy drogocenne nasiona np. kaktusów, z wielką troską przez nas zasiane i z nadzieją obserwowane, cieszą w momencie kiełkowania i wzrostu, a nawet wzbudzają w nas dumę.

Bóg, siejąc ziarno swego słowa, kieruje się trochę innymi regułami. To reguły miłości. Pokazuje różne miejsca, na które rzuca ziarno. Dla Niego nie ma człowieka, który mógłby być wykluczony z możliwości poznania słowa Bożego. Wiemy, jaką siłą natury jest chęć życia w każdym możliwym klimacie i miejscu, choćby najbardziej nieurodzajnym, na którym z czasem rodzi się życie. Bóg zaczyna zasiew od dróg, gruntów skalistych, przestrzeni porośniętych cierniami, aby wreszcie rzucić ziarno na ziemię żyzną, by wydało plon stokrotny, sześćdziesięciokrotny i trzydziestokrotny. Skoro prorok Izajasz w dzisiejszym czytaniu (por. 55, 10-11) mówi o słowie, które musi dokonać tego, co zamierzył siewca, to sianie staje się jednocześnie procesem użyźniania mającym w końcu przynieść zamierzony efekt. Jeśli dziś obumiera w tobie Boże słowo, Bóg zasieje je na nowo. Daje nam na tyle poznać swoje słowo, na ile dziś nasze serce jest na to przygotowane. „Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego” znaczy, że twoje serce jest gotowe na przyjęcie słowa Bożego, że jesteś ziemią żyzną – pozostali jeszcze potrzebują czasu. Myślę, że każdy z nas słuchający słowa Bożego widzi, jak zmienia się nasze podejście do jego treści. To, które postrzegamy dziś, brzmi zupełnie inaczej, niż to, które słyszeliśmy wczoraj. Treść, którą dostrzegamy teraz, do niedawna była przed nami zakryta. Zachwycamy się nią wciąż na nowo. Znaczy to, że ziemia naszego serca staje się coraz żyźniejsza. Ale dzisiejsza przypowieść o siewcy jest skierowana także do tych, którzy potrzebują jeszcze czasu. „Oto siewca wyszedł siać” – wyszedł i sieje, i siać będzie tak długo, aż twoje serce przyjmie Jego słowo. Nie przejmuj się, że dziś go nie rozumiesz – poznasz je jutro, pojutrze, może za rok albo dwa, ale czytaj, przyjmuj, rozważaj tak długo, aż pewnego dnia zobaczysz siebie w słowie, które zacznie cię zmieniać. Święty Paweł pisze, z jakim pragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych. Jakby całe niebo czekało na cud przemiany twego serca i przyjęcia słowa, które objawi się w tobie i twoim życiu, byś żył w wolności i chwale dziecka Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję