Reklama

Dziękczynienie za beatyfikację

Uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wystawą jemu poświęconą i wieloma innymi inicjatywami archidiecezja łódzka dziękowała za beatyfikację legendarnego Kapelana „Solidarności”

Niedziela łódzka 45/2010

Archidiecezjalne uroczystości dziękczynienia odbyły się 19 października w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie. O godz. 17 relikwie ks. Jerzego zostały uroczyście wprowadzone do świątyni, gdzie abp Władysław Ziółek odprawił Eucharystię dziękczynną za beatyfikację kapelana „Solidarności”.
Metropolita Łódzki podkreślił w homilii, że ks. Jerzy „nie dał się zawładnąć niszczącej sile nienawiści, której tak boleśnie doświadczał”. Został wyniesiony na ołtarze, bo w stopniu heroicznym posiadł trzy ważne cnoty - „bronił wiary aż do męczeństwa, z odwagą żył po katolicku i wypełniał posługę kapłańską pomimo prześladowań reżimu komunistycznego oraz pogardy dla religii, wreszcie, nieustannie dopominał się o pokój między ludźmi”. „Znamy wszyscy motto jego życia i przepowiadania: zło dobrem zwyciężaj!
Męczeństwo ks. Jerzego niesie dla nas przesłanie „braterstwa między ludźmi, braterstwa między nami Polakami - mówił Arcybiskup Metropolita. - Czyż nie jest to ofiara, z której winniśmy odczytać wezwanie do tego, abyśmy się wzajemnie szanowali, abyśmy odnosili się do siebie uznając nawzajem swoją godność, abyśmy jako chrześcijanie byli ludźmi pokoju i zgody?”.
Chrześcijanie powinni także być pełni wiary głębokiej i świadomej. Miłość ma prowadzić „do bardzo konkretnego świadectwa, objawionego czynem i słowem”. „Bądźmy wiarygodnymi i wytrwałymi świadkami, żyjąc w sposób autentyczny, zgodnie z tym, w co wierzymy. Tylko w ten sposób prawda zatriumfuje nad kłamstwem, miłość nad nienawiścią, wiara nad niewiarą. Tylko wtedy zło przezwyciężymy dobrem” - mówił Pasterz archidiecezji.
Na zakończenie Eucharystii Arcybiskup Metropolita dokonał poświęcenia nowej chrzcielnicy oraz pamiątkowej chorągwi dedykowanej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Po Mszy św. w bełchatowskim Muzeum Regionalnym Pasterz archidiecezji otworzył wystawę poświęconą życiu i dziełu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnego dnia, 20 października, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W trzech szkołach z tej okazji odbyły się występy, prezentacje multimedialne, a ks. prof. Waldemar Gliński z UKSW wygłosił konferencję na temat życia i świadectwa Błogosławionego.
Bełchatowska parafia jest jednym z 60 miejsc, do których trafiły relikwie ks. Jerzego. Dzięki zaangażowaniu kurii otrzymała relikwie pierwszego stopnia - fragment kości z prawej dłoni. Dlaczego jednak relikwie znalazły się w Bełchatowie? Nie przypadkiem. W tym mieście od wielu lat dwa największe zakłady pracy - kopalnia i elektrownia - zatrudniają po kilka tysięcy ludzi, którzy czują się duchowo mocno związani z bł. ks. Jerzym Popiełuszką - kapelanem ludzi pracy. Przy tymczasowej kaplicy parafii NMP Nieustającej Pomocy stoi już pomnik ufundowany w 20. rocznicę męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego, a w ołtarzu głównym, obok obrazu Matki Bożej, znajduje się wizerunek kapelana „Solidarności”.
Mieszkańcy Bełchatowa od lat regularnie modlili się w intencji beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, a teraz aktywnie włączyli się w przygotowanie samej uroczystości: ufundowali relikwiarz, pamiątkową chorągiew i przeszklony pojemnik na relikwie. Także w związku z uroczystością bełchatowscy radni podjęli decyzję o nadaniu ulicy, przy której stoi pomnik, imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka dobiegła końca. „Źródło” w parafii pw. św. Jana Kantego w Lublinie

2020-07-02 21:40

Paweł Wysoki

Parafia pw. św. Jana Kantego w Lublinie jako ostatnia w archidiecezji przeżyła rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło” i nawiedzenie kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża.

Planowane na początek marca, ze względu na czas epidemii mogły się odbyć dopiero pod koniec czerwca. 2 lipca za czas łaski wspólnota wraz z proboszczem ks. Bogdanem Zagórskim dziękowała Bogu pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

- W ostatnim tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje; szukaliśmy tego, co w nas jest głęboko ukryte, jaka jest nasza wiara. Każdy z nas zastanawiał się nad osobistą relacją z Chrystusem; nad tym, czy odnajduje Go w życiu. Dziś stajemy, aby za ten dar rekolekcji Panu Bogu podziękować, a także za obecność wśród nas niezwykłej relikwii, przesiąkniętej krwią Jezusa Chrystusa cząstki drzewa krzyża - mówił ks. Zagórski. Jako gospodarz miejsca powitał Metropolitę Lubelskiego, a także kapłanów, m.in. dziekana ks. Marka Warchoła i dziekana seniora ks. prał. Józefa Dziducha. - Proszę o modlitwę, by te rekolekcje przyniosły jak największe owoce w sercach, abyśmy byli wśród ludzi apostołami miłości Bożej, pokoju i dobra; tymi, którzy przykładem życia będą pociągać innych do Jezusa Chrystusa - podkreślał.

- Bądź pochwalony Krzyżu Trybunalski, zawierający relikwie Krzyża Świętego, tak bardzo omodlony, tak bardzo otaczany czcią. Przez ostatnie 6 lat odwiedziłeś wszystkie parafie naszej archidiecezji, od katedry po tę najmłodszą, ale dynamicznie się rozwijającą - mówił w homilii abp Stanisław Budzik. - Przyjąłeś hołd setek tysięcy wiernych archidiecezji lubelskiej; usłyszałeś niejedno wyznanie i postanowienie odmiany życia. Przypominałeś o tym, jak bardzo Bóg umiłował człowieka i świat, że oddał za nas swoje życie na krzyżu. Jesteś znakiem zbawienia i odkupienia, dowodem radykalnej miłości Boga do człowieka (…). Wpatrujmy się w krzyż, którego wędrówka dobiegła końca. Przeszedł od Bugu po Wisłę, rozpoczął drogę i zakończy w katedrze (w sobotę, 4 lipca, o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się uroczyste zakończenie „Źródła”). Wpatrujmy się w to drzewo, na którym zawisło Zbawienie świata, i dziękujmy za dar rekolekcji w tej parafii i w całej diecezji. Dziękujmy za czas intensywnego działania Ducha Świętego, za nawiedzenie krzyża będącego znakiem Bożej miłości i apelem o naszą miłość - mówił abp Budzik. Wiernych parafii pw św. Jana Kantego zostawił z przesłaniem, że wiara nie jest prywatną sprawą człowieka. - Wiara nie służy tylko nam samym, ale może służyć bliźnim. Mocą naszej wiary jesteśmy w stanie przynosić pod stopy Jezusa naszych bliźnich potrzebujących Jego miłości, Jego przebaczenia, Jego uleczenia. Te rekolekcje miały nas zachęcić, abyśmy się w Duchu Świętym stali apostołami Chrystusowej Ewangelii, abyśmy stali się apostołami Bożego Miłosierdzia - podkreślał Metropolita.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję