Reklama

Porady prawne dla najuboższych

Niedziela lubelska 45/2010

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie jest organizacją, której działalność od lat wpisuje się w papieską misję budowania cywilizacji miłości. Fundusz „Szansa dla 1000”, „Gorący Patrol” czy „MOST” to tylko niektóre z projektów realizowanych przez wolontariuszy działających przy kościele pw. Ducha Świętego. W okresie od października do maja w dwóch punktach: przy Krakowskim Przedmieściu 1 oraz w Filii nr 3 MOPR przy ul. Mieszka I 4, dyżurują młodzi adepci prawa skupieni wokół idei bezpłatnego poradnictwa prawnego. Działają oni w ramach lubelskiego oddziału Fundacji Academia Iuris z siedzibą w Warszawie.
Fundacja Academia Iuris powstała w 2002 r. jako niezależna, pozarządowa organizacja non-profit. Jej podstawowym celem jest ochrona praw i wolności obywatelskich, umacnianie zaufania do państwa i prawa oraz upowszechnianie osobistego zaangażowania prawników w niesienie pomocy potrzebującym. Fundacja prowadzi ogólnopolską sieć punktów porad prawnych dla osób niezamożnych, udziela specjalistycznej pomocy prawnej rodzinom i samotnym matkom, wspiera od strony prawnej działania organizacji pozarządowych i przygotowuje projekty legislacyjne. W Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Radomiu i w Częstochowie działa już ponad 20 punktów bezpłatnych porad prawnych. Pomoc jest skierowana do osób niezamożnych, które nie są w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej bez szkody dla siebie i swojej rodziny, a pomoc adwokata lub radcy prawnego byłaby dla nich znacznym wydatkiem.

Jaka pomoc?

Pomoc prawną można uzyskać w zakresie: prawa i postępowania karnego, prawa i postępowania cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa pracy, prawa i postępowania administracyjnego oraz prawa lokalowego i spółdzielczego. Zgodnie z regulaminem udzielania bezpłatnych porad prawnych FAI nie mamy upoważnienia do konsultowania spraw finansowych i podatkowych, gospodarczych oraz rozwodowych i separacyjnych. Wolontariusze sporządzają opinie prawne, pomagają w pisaniu pism procesowych, pism urzędowych i wypełnianiu dokumentów. Objaśniają, do czego klient ma prawo i jak powinien prawidłowo dochodzić swoich racji. Wciąż jest bardzo niski odsetek osób wyedukowanych prawnie choć w podstawowym zakresie. Odwlekanie i zaniedbywanie spraw nie jest sposobem na ich rozwiązanie. Może jedynie rodzić frustracje oraz stwarzać niepotrzebne i stresujące komplikacje w urzędach i sądach. Chcemy wyjść temu naprzeciw i chociaż w minimalnym stopniu przyczynić się do polepszenia edukacji oraz świadomości prawnej wśród mieszkańców Lublina i okolic.

Reklama

Przed spotkaniem

Przed spotkaniem w poradni należy wypisać wszystkie szczegóły sprawy, z którą się przychodzi oraz przygotować listę pytań do wolontariusza. Jest on po to, aby pomóc, a nie - aby oceniać. Rozumie sytuację i postara się zrobić wszystko, aby udzielić pomocy. Prosimy odpowiadać konkretnie i zgodnie z prawdą oraz jasno formułować swoje oczekiwania. Czas wolontariusza jest ograniczony, dlatego ważne jest dobre przygotowanie się do wizyty w poradni i przemyślenie swoich pytań. Na dyżur należy wziąć ze sobą wszystkie dokumenty ważne dla sprawy, z którą się przychodzi oraz kopie tych dokumentów. Fundacja nie udziela porad telefonicznie, mailowo ani za pośrednictwem poczty. Jest to związane z dobrem naszych klientów. Udzielenie dobrej porady wymaga gruntownego poznania sprawy, z jaką przychodzi klient, co jest możliwe jedynie przy osobistym spotkaniu i rozmowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję