Reklama

Polska

Jasna Góra: modlitwa za polską szkołę

Z modlitwą za polską szkołę w jej trudnym dziś, zwłaszcza teraz w czasie zmagań również z koronawirusem, z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców i uczniów odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

Jasna Góra

modlitwa

Twitter/Jasna Góra

W kazaniu bp Andrzej Przybylski przypomniał o służebnej roli, tworzących system edukacji, nauczycieli i rodziców, wobec szkoły, której nikt nie powinien traktować jako swojej własności. Mówił o wychowawczej roli szkoły, podkreślając, że „taki będzie świat i Polska jakich wychowamy młodych ludzi”. Zaznaczył, że wychowywanie to wydobywanie tego, co jest „najzdrowszym pragnieniem dzieci i młodzieży”.

- Jeżeli próbujemy walczyć, żeby ktoś nie skrzywdził naszych dzieci, nie narzucił jakiejś ideologii genderowej, niezdrowego wychowania seksualnego, to nie jest to jakiś nacisk Kościoła, ale przypomnienie o wychowywaniu w duchu prawdziwego pragnienia serca – mówił. Podkreślał, że „przecież nasze dzieci nie chcą być zaburzone, nie chcą być zranione, a jeśli nawet takie czasem są, to chcą, żeby wychowawca, nauczyciel, pokazał im drogę do uzdrowienia a nie pielęgnował ich rany i mówił, że to zranienie wcale nie jest szkodliwe”.

Reklama

- Modlimy się za polską szkołę, za wszystkich, którzy nią zarządzają, organizują, uczą, wychowują, pracują, którzy się uczą, którzy do szkoły posyłają swoje dzieci, bardzo chcemy wszystkie sprawy polskiej szkoły zawierzyć Maryi i prosić Ją o opiekę. Mamy do tego jeszcze dodatkowe powody i choć sam proces wychowania, kształcenia już sam w sobie jest trudny, to jeszcze dzisiaj szkoła musi się zmierzyć z pandemią, z ograniczeniami, z troską o zdrowie dzieci i dorosłych ludzi. Przychodzimy więc z wiarą, bo wierzymy, że dla Boga nie ma nic nie możliwego – mówił kaznodzieja.

Częstochowski biskup pomocniczy podkreślał, że „Maryja uczy prawdy o wychowaniu i dlatego do niej przychodzimy” i modlił się: "Matko Najświętsza, nie tylko wierzymy w Twoje wstawiennictwo, ale wierzymy w Twoją wychowawczą mądrość i prosimy wyproś, by polska szkoła przynosiła takie owoce swojego wychowania i nauczania, jak Twój owoc, nie tylko łona, ale i Twojego wychowania, Jezus - dojrzały, zintegrowany człowiek, Syn Boży”.

- Naszą modlitwą ogarniamy wszystkich pracowników oświaty, a przede wszystkim dzieci i młodzież, która w tym trudnym czasie pandemii powróciła do szkół - podkreśliła Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Dodała, że „proszą za uczniów, nauczycieli, żeby mieli siłę do pracy, wiarę w to co robią, żeby był ten duch do niesienia dobra, do służenia młodemu człowiekowi”.

Reklama

Aby szkoła mogła skutecznie realizować swoje zadania na polu dydaktyczno-wychowawczym, w sposób jeszcze bardziej bezpieczny, potrzeba zgody i współpracy wielu podmiotów. Swoją gotowość do realizacji tych celów wyraziła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty. - Nikt nie pozostanie sam, jesteśmy gotowi do współpracy i z rodzicami i dyrektorami, będziemy się wzajemnie wspierać, żeby ten rok choć trudny odbył się z powodzeniem – zapewniła.

Śląska Kurator Oświaty podkreśliła, że „to już tradycja, a właściwie nasz wewnętrzny nakaz, rozpoczynamy każdy rok szkolny tutaj, na Jasnej Górze”.

- Ponieważ ten rok, który jest przed nami, to rok trudny, przeżywany w okolicznościach pandemii, więc tym bardziej nie może nas tutaj nie być - dodała.

W uroczystej Mszy św. udział wzięli dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, a także uczniowie. Wystawiono poczty sztandarowe reprezentujące szkoły woj. śląskiego.

W województwie śląskim niemal wszystkie szkoły rozpoczęły nowy rok szkolny stacjonarnie.

2020-09-04 19:02

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patrzeć na Niego

[ TEMATY ]

modlitwa

reche84/fotolia.com

Czy warto modlić się do obrazu? Zapewne każda modlitwa ma być przede wszystkim żywym spotkaniem z Bogiem, spotkaniem serca ludzkiego z sercem Jezusa. Oknem serca są jednak oczy. To przez nie do wnętrza człowieka wchodzą dobre i Boże myśli, to przez nie Bóg może wiele powiedzieć poszukującemu Go człowiekowi. Dobrze więc, gdy modlisz się, patrząc na wyobrażenie Boga. Twoje oczy skupione na obrazie Boga lub na Jego krzyżu łatwiej przenoszą do serca myślenie o Nim. Słowo stało się Ciałem. To, co było zakryte przez wieki dla ludzkich oczu, od czasów narodzin Jezusa stało się widoczne. Prawdziwy Bóg stał się człowiekiem i mogliśmy na Niego patrzeć. Patrzeć na Niego, gdy nauczał w świątyni widzieć Go, gdy odwiedził dom swych przyjaciół w Betanii i wreszcie zobaczyć Go umęczonego i rozpiętego na ramionach krzyża. Bóg w swoim Synu stał się dla nas Bogiem widzialnym. Możemy na Niego patrzeć i uwielbiać Jego oblicze. Patrzenie na Niego pomaga modlitwie. Najlepiej, gdy modlisz się, patrząc na Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Twojej modlitwie znacznie pomożesz, gdy swój wzrok skierujesz na krzyż lub przyklękniesz przed świętą ikoną. Nie można się bać materialnych znaków, jeśli one tylko pomagają ci spotkać żywego Boga. Obraz nie jest Bogiem, ale może ci pomóc spotkać się z Nim.

Czyń, co widzisz!

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję