Reklama

W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem

Organizowany na świecie po raz 23., rokrocznie jest obchodzony 17 października. W tym dniu Kielcach otwarto nową Ogrzewalnię, była Msza św. w bazylice katedralnej, modlitwa przy brzozowym krzyżu na dworcu PKP, debata uczelniana i wspólny posiłek w Schronisku

Mszę św. w intencji osób wykluczanych z racji ubóstwa celebrowali ks. Andrzej Kaszycki, kanclerz Kurii, ks. Edward Skotnicki - twórca pierwszej kuchni dla ubogich w Kielcach, i ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kieleckiej. W homilii ks. Kaszycki zauważył, że Kościół wciąż daje nam przykłady świętych - jak Matka Teresa czy Brat Albert - którzy życie poświęcili na walkę z ubóstwem, wzywał do odczytywania przykazania miłości Boga i bliźniego oraz postawy miłosiernego samarytanina. Modlono się za „miliony ludzi dotkniętych nędzą, biedą, uzależnieniem, bezdomnością, wykluczeniem”, za tych, którzy niosą im pomoc oraz o rychłą beatyfikację o. Józefa Wrzesińskiego, założyciela Ruchu ATD „Czwarty Świat”. We Mszy św. uczestniczyło ok. 200 osób, w tym bezdomni, co w ocenie Anny Śleźnik, szefowej ATD w Kielcach - stanowi dobrą frekwencję. Byli obecni także działacze parafialni zaangażowani w dzieła miłosierdzia oraz szkolni i studenccy wolontariusze.
Oprócz Mszy św. miały miejsce spotkania w różnych punktach miasta. Na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego odbyła się debata, będąca także zaproszeniem młodych ludzi do wolontariatu. Ponadto można było obejrzeć wystawę fotogramów „Niewykluczeni - odcienie szarości” i występy artystyczne. Tradycyjnie wspólnie modlono się przy brzozowym Krzyżu Bezdomnych obok dworca PKP, który od lat jest przystanią ludzi pozbawionych domu. Krzyż upamiętnia z nazwiska kilkadziesiąt zmarłych bezdomnych i właśnie przy nim odprawiano bodaj pierwsze w Polce Msze św. za osoby bezdomne. Nie mogło także zabraknąć spotkania przy Płycie Praw Człowieka - replice płyty paryskiej z 1987 r. Całodzienne obchody zakończył gorący posiłek w Schronisku św. Brata Alberta przy ul. Żeromskiego, gdzie można było uchylić drzwi do nowej Ogrzewalni dla bezdomnych.
23. obchody Dnia Walki z Ubóstwem (w Polsce od 2007 r.) zorganizowały: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Ruch ATD „Czwarty Świat”, Caritas Diecezji Kieleckiej, Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, Miejskie i Diecezjalne Centrum Wolontariatu, uczelnie kieleckie, instytucje pomocowe itp. W kieleckich schroniskach jest obecnie ok. 300 miejsc dla bezdomnych, co specjaliści określają jako liczbę wystarczającą.

A.D.

CZY WIESZ, ŻE…

2010 rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Prawie 84 mln Europejczyków jest zagrożonych ubóstwem. Każdego dnia zmagają się z zaspokojeniem najbardziej podstawowych potrzeb.
Ambasadorami Roku w Polsce zostali: Tereliza Braun, Jolanta Fajkowska, Agnieszka Górniakowska, Emilian Kamiński, Patricia Kazadi, Lidia Lewandowska, Jan Mela, ks. Stanisław Słowik, Jolanta Sobczak, Sebastian Szydlik
Ks. Józef Wrzesiński (1917-88) - syn Polaka i Hiszpanki, wychowywał się w skrajnym ubóstwie. W 1957 r. z wieloma rodzinami odrzuconymi przez społeczeństwo założył ponadwyznaniowy Ruch ATD „Czwarty Świat”, a w1987 r. opublikował głośny raport „Skrajne ubóstwo, a niestabilność ekonomiczno-społeczna”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan, UNESCO ostrzega

2020-07-11 12:54

[ TEMATY ]

muzułmanie

Turcja

wikipedia.org

Turcy ponownie urządzą sobie meczet w najwspanialszej bazylice chrześcijańskiego Wschodu. Turecka Rada Stanu anulowała decyzję z 1934 r. o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w muzeum, a prezydent Turcji wydał dekret, który przekształca ją w meczet. Recep Erdogan oznajmił tę decyzję w przemówieniu do narodu, zapowiadając, że pierwsze muzułmańskie nabożeństwo odbędzie się tam 24 lipca.

Hagia Sophia została konsekrowana w 537 r. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie była największą chrześcijańską świątynią na świecie. Kiedy w 1453 r. Turcy podbili Konstantynopol, bazylikę przywłaszczyli sobie muzułmanie. W 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum.

Decyzja o ponownym zaadoptowaniu starożytnej chrześcijańskiej bazyliki dla potrzeb kultu muzułmańskiego budzi sprzeciw i oburzenie zwłaszcza wśród chrześcijan wschodnich, dla których Hagia Sophia jest w pewnym sensie kościołem macierzystym. Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej już dwa tygodnie temu ostrzegał, że taka decyzja wzbudzi wrogość do islamu w milionach chrześcijan na całym świecie. Patriarchat Moskiewski wyraził ubolewanie, że odczucia milionów chrześcijan nie zostały wzięte pod uwagę. „Ta decyzja może mieć poważne konsekwencje dla całej ludzkiej cywilizacji” – oświadczył rzecznik patriarchatu.

Przeciwko przekształceniu bazyliki w meczet ostro zaprotestowały władze Grecji. W ich przekonaniu zachowanie Erdogan to prowokacja, krok, który cofa Turcję o sześć wieków wstecz. Zdaniem premiera Mitsotakisa decyzja ta negatywnie odbije się na relacjach tego kraju z Unią Europejską.

UNESCO z kolei przypomina, że Hagia Sophia należy do powszechnego dziedzictwa ludzkości. Dlatego przestrzega rząd Erdogana przed wprowadzaniem jakichkolwiek modyfikacji w tej świątyni. Wszelkie zmiany muszą być uprzednio konsultowane z Komitetem Światowego Dziedzictwa – przypomina dyrektor UNESCO, odnosząc się w ten sposób do obaw o los chrześcijańskich wizerunków, które są obecne w świątyni. Jeśli Hagia Sophia stanie się meczetem, wszystko, co narusza wiarę muzułmanów zostanie zasłonięte.

CZYTAJ DALEJ

Sudan: apostazja nie będzie już karana śmiercią

2020-07-12 18:49

Adobe Stock

Apostazja nie będzie już karana śmiercią w Sudanie. Chrześcijanie będą mogli pić kupować i sprzedawać alkohol – ogłosiły to tymczasowe władze tego w większości muzułmańskiego państwa we wschodniej Afryce. Zostało też całkowicie zakazane obrzezanie kobiet.

Oznacza to odchodzenie od islamskiego prawa szariatu, obowiązującego tam od 1983 roku. Władze zdecydowały się na te rewolucyjne zmiany, by dokonać demokratyzacji, wymaganej przez międzynarodowe instytucje finansowe jako warunek udzielenia Sudanowi pomocy, której ten kraj potrzebuje.

Od tej pory nikt już nie będzie mógł zostać skazany na śmierć za wyrzeczenie się wiary islamskiej. Najgłośniejszym w ostatnim czasie był przypadek lekarki, 27-letniej Mariam Yehya Ibrahim Ishag, którą w maju 2014 roku skazano z oskarżenia o apostazję. Jej matka była chrześcijanką i w tej wierze wychowała córkę. Jednak jej ojciec, nieobecny od dziecka w jej życiu, był muzułmaninem, dlatego także ona w świetle islamskiego prawa była uważana za muzułmanką. Ponieważ wyszła za mąż za chrześcijanina, została uznana za apostatkę.

Choć była w ósmym miesiącu ciąży, Ishag została aresztowana, skazana i miała być powieszona. Po międzynarodowych protestach, w czerwcu 2014 r. uwolniono ją, jednak już następnego dnia została ponownie aresztowana na lotnisku w Chartumie, gdy chciała wyjechać z kraju. Po 48 godzinach została ostatecznie zwolniona. Po kilku tygodniach, dzięki staraniom m.in. dyplomacji włoskiej, mogła wyjechać z mężem i dziećmi do Rzymu, gdzie spotkała się z papieżem Franciszkiem, a następnie wyemigrowała do USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję