Reklama

Z poezją i prozą Podlasia

15 października w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Sterdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie - X Powiatowe Spotkanie z Poezją i Prozą Podlasia. Stanowiło ono podsumowanie dziewięciu edycji i zarazem zamknięcie cyklu poetycko-krajoznawczych wędrówek po gminach powiatu sokołowskiego

Niedziela podlaska 45/2010

Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia była Wiesława Kwiek - poetka, pisarka, kierownik Klubu Literackiego „ERATO”. Spotkania organizowane były nieprzerwanie od 2002 r. i składały się z dwóch konkursów: recytatorskiego i Turnieju Jednego Wiersza.
Otwarcia imprezy dokonał Marian Zalewski, wójt gminy Sterdyń. Powitał gości i wszystkich uczestników spotkania. Jubileuszowe spotkanie rozpoczął Piotr Brzezik recytacją wiersza pt. „Ziemio moja” Witolda Lorentowicza. Fragmentem tego wiersza Wiesława Kwiek witała uczestników i gości wszystkich edycji spotkań.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili prof. Franciszek Kobryńczuk z żoną Jadwigą oraz Leszek Iwaniuk, dyrektor Agencji Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Warszawie. Imprezę prowadziła Wiesława Kwiek. Zapoznała z historią poszczególnych edycji oraz przypomniała laureatów w konkursach recytatorskim i Turnieju Jednego Wiersza. Podkreśliła, że celem poetycko-krajoznawczych wędrówek było pokazanie piękna podlaskiej krainy i uczenie miłości do niej. Symbolem spotkań od samego początku była wierzba, drzewo kojarzące się z podlaskim i mazowieckim krajobrazem. Marian Zalewski, wójt gminy Sterdyń, i Wiesława Kwiek wręczyli dyplomy i nagrody książkowe dyrektorom szkół, ośrodków kultury i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie i organizację spotkań. Prowadząca podziękowała i wręczyła dyplomy poetom, których twórczość wykorzystano w konkursach recytatorskich. Przedstawiła biogramy poetów, a zgromadzona publiczność wysłuchała jednego wiersza, który recytował sam poeta lub młodzież. Nie zabrakło poezji śpiewanej, którą zaprezentowała młodzież pod kierunkiem Marka Kołodziejskiego.
Spotkaniu towarzyszyły wystawy rękodzieła i twórczości ludowej. Swoje prace prezentowali twórcy: Ewa Mitowska, Anna Czerkas, Aneta Wilk, Wiesława Kur, Elżbieta Miszczuk, Irena Filipczuk. Mirosław Sapieja przygotował stoisko z wyrobami z wosku oraz miodami z własnej pasieki. Rozstrzygnięto także konkursy na „Najbardziej oryginalną i smaczną potrawę z ziemniaka” oraz na „Danie kuchni regionalnej”. Leszek Iwaniuk przedstawił wyniki konkursów oraz wręczył dyplomy i nagrody. Uczestnicy imprezy mieli okazję posmakować potrawy przygotowane na konkursy.
Publiczność wysłuchała wierszy prof. Franciszka Kobryńczuka i Zygmunta Kusiaka, napisanych na okoliczność X Powiatowego Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia.
Każdy uczestnik poetyckiego święta otrzymał książkę Wiesławy Kwiek pt. „Zmiana warty”. Organizatorzy spotkania to: Klub Literacki „ERATO”, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni, Pałacowe Centrum Konferencyjne oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: zmarł Emanuele Ferrario – założyciel Radia Maria

2020-07-11 19:02

[ TEMATY ]

śmierć

Włochy

youtube.com

W wieku 90 lat zmarł w Rzymie 8 lipca Emanuele Ferrario – założyciel (30 lat temu) Radia Maria we Włoszech, z którego następnie rozwinęła się ogólnoświatowa sieć rozgłośni katolickich o tej samej nazwie. Chociaż był dobrze prosperującym przedsiębiorcą w branży mleczarskiej, zawsze marzył o tym, aby działać na rzecz apostolstwa misyjnego o jakimś szczególnym profilu.

Punktem zwrotnym w jego życiu osobistym i zawodowym była choroba nowotworowa jego żony. Gdy dowiedział się o tym, złożył ślubowanie, że jeśli ona wyzdrowieje, to on będzie nieustannie pracował na rzecz "jakiegoś projektu ewangelizacyjnego". Tak też się stało – jego małżonka odzyskała zdrowie a on "postawił wszystko na Marię". W ten sposób rozpoczął się projekt "Radio Maria", którego twórca zaufał bez zastrzeżeń Panu i z obietnicą daną Matce Bożej w sercu bez strachu oddał się temu dziełu – napisano we wspomnieniu o zmarłym na stronie włoskiego Radia Maria.

Don Emanuele współpracował z tą rozgłośnią aż do 85. roku życia, gdy stan zdrowia już mu na to nie pozwalał. Oznacza to, że był z nią związany całe pierwsze ćwierćwiecze jej istnienia. Kierownictwo Radia podkreśliło, że założyciel marzył o tym, aby ten "katolicki głos w twoim domu" dotarł do 80 krajów i to jego pragnienie stało się rzeczywistością.

Dziś w wielu krajach Radio Maria jest właśnie takim "jedynym głosem wiary, który ożywia wiernych, z których wielu doświadcza prześladowań religijnych lub wojny" – przypomnieli obecni współpracownicy tego dzieła. Podkreślili, że pod tym względem na szczególną uwagę zasługuje działalność tej rozgłośni w krajach byłego Związku Sowieckiego i jego dawnych satelitów. W Ameryce pierwszym krajem, w którym powstało Radio Maria, było Peru, a w Afryce – Burkina Faso.

Wszystkie te stacje nadają programy wyłącznie katolickie, zgodnie z nauczaniem Kościoła, nie zamieszczają reklam i utrzymują się wyłącznie z datków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję