Reklama

85 lat diecezji

Diecezja częstochowska została erygowana przez papieża Piusa XI na mocy bulli „Vixdum Poloniae unitas” z dnia 28 października 1925 r.
Pierwszym biskupem częstochowskim został ks. dr Teodor Kubina, znany działacz narodowy i społeczny na Górnym Śląsku. Mottem jego życia i pasterskiej posługi były słowa: „Misereor super turbam” (Żal mi ludu). W 1926 r. zorganizował podstawowe instytucje diecezjalne. Seminarium Duchowne otworzył w Krakowie, a klerycy studiowali na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bp Kubina powołał w kilka miesięcy po powstaniu diecezji Tygodnik Katolicki „Niedziela” (4 kwietnia 1926 r.) oraz czasopisma: „Wiadomości Diecezjalne” i „Czyn Katolicki”. Utworzył Ligę Katolicką (1927) i Akcję Katolicką (1931). 29 października 1950 r. dokonał uroczystego poświęcenia katedry.
Drugi biskup częstochowski Zdzisław Goliński (1951-63) zwołał i przeprowadził I Synod Diecezji Częstochowskiej w 1954 r. Na czas jego posługi w diecezji przypadły najcięższe represje władz komunistycznych. W marcu 1953 r. władze PRL zakazały wydawania „Niedzieli”. Po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ (1954) bp Goliński zorganizował w Seminarium studium domesticum. Na prośbę bp. Golińskiego papież Pius XII erygował kapitułę katedralną (5 VIII 1951). Mottem posługi bp. Zdzisława Golińskiego były słowa: „Crux victoria” (Krzyż zwycięstwem).
Staraniem trzeciego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły (1963-84) rozpoczęto budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie (1983). Bp Bareła powołał Sekretariat Dokumentacji Soborowej (1967), który przekształcił później w Instytut Teologiczny (1981). W 1975 r. zwołał II Synod Diecezji Częstochowskiej. W okresie pasterzowania bp. Stefana Bareły w Częstochowie odbyły się ogólnopolskie uroczystości religijne Millennium, w diecezji - koronacje koronami papieskimi: figury Matki Bożej w Leśniowie (1967), figury Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (dziś w diec. sosnowieckiej), obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu (1971), nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (1979-80), pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny (w Częstochowie: 1979, 1983). Bp Stefan Bareła zabiegał o reaktywowanie Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli” ukazał się 7 czerwca 1981 r., a redaktorem naczelnym tygodnika został ks. Ireneusz Skubiś. Mottem posługi bp. Stefana Bareły były słowa: „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości).
Czwarty biskup częstochowski od 1984 r., a od 1992 r. arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak zmodernizował sieć parafialną i dekanalną. Przeprowadził do końca rozpoczęty przez swego poprzednika II Synod Diecezji Częstochowskiej (1975-85), przeniósł seminarium duchowne z Krakowa do Częstochowy (3 X 1991). Wprowadził Nieustanną Adorację Najświętszego Sakramentu w diecezji, tzw. Doby Eucharystyczne (1988, dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego w r. 1987 z udziałem papieża Jana Pawła II, także w Częstochowie). W tym okresie w Częstochowie odbył się VI Światowy Dzień Młodzieży z udziałem papieża Jana Pawła II (wtedy też Ojciec Święty poświęcił gmach nowo wybudowanego Wyższego Seminarium Duchownego, 15 VIII 1991). Diecezja a potem archidiecezja częstochowska przeżywała pielgrzymki Jana Pawła II (1987 r., 1991 r., 1997 r., 1999 r.), a także pielgrzymkę Benedykta XVI (26 maja 2006 r.). 3 maja 1992 r. w sposób uroczysty zainaugurowało swoją działalność Katolickie Radio „Fiat”. Powołane zostały organizacje katolików świeckich m.in. Akcja Katolicka, Caritas, Stowarzyszenie Czcicieli Bożego Miłosierdzia, Unia Laikatu Katolickiego, Duszpasterskie Wspólnoty Świata Pracy „Nazaret” Odbywały się Kongresy Eucharystyczne regionalne, diecezjalne, a potem także archidiecezjalne. Częstochowa i Jasna Góra były polską stacją światowej peregrynacji Figury Matki Bożej z Fatimy (15-28 października 1995 r.), a także Figury Dziewicy Maryi z Nazaretu (30 kwietnia - 8 maja 1999 r.). W okresie pasterskiej posługi abp. Stanisława Nowaka „Niedziela” stała się instytucją multimedialną, z własnym studiem radiowym i telewizyjnym, ze studiem internetowym i z seriami wydawniczymi Biblioteka „Niedzieli” oraz Zeszyty „Niedzieli”.
Ważnym wydarzeniem religijnym była peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 13 listopada 2002 r., w obecności delegacji z archidiecezji częstochowskiej z arcybiskupem metropolitą Stanisławem Nowakiem na czele, poświęcił Obraz Nawiedzenia - Jezusa Miłosiernego. W Częstochowie odbywały się m.in. XIX Międzynarodowy Kongres Maryjny i XII Międzynarodowy Kongres Mariologiczny w Częstochowie (1996 r.). Bardzo ważnymi wydarzeniami historycznymi i religijnymi były koronacje obrazów Matki Bożej koronami papieskimi: 25 sierpnia 1996 r. Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 28 maja 2005 r. Matki Bożej Pajęczańskiej i 8 września 2007 r. Matki Bożej w Bęczkowicach, także koronacje diecezjalne. Powstały również Kalwarie m.in. w Praszce, Bęczkowicach, Wąsoszu, na Przeprośnej Górce przy Sanktuarium św. Ojca Pio. Abp Stanisław Nowak utworzył 130 parafii, konsekrował 150 kościołów. Archidiecezja otrzymała dar w postaci pierwszych błogosławionych Kościoła częstochowskiego. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II beatyfikował ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i ks. Maksymiliana Binkiewicza a 5 marca 2000 r. s. Kanutę Chrobot - nazaretankę.
Posłudze abp. Stanisława Nowaka towarzyszy motto „Iuxta Crucem Tecum stare” (Chcę pod Krzyżem stać przy Tobie).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: zmarł Emanuele Ferrario – założyciel Radia Maria

2020-07-11 19:02

[ TEMATY ]

śmierć

Włochy

youtube.com

W wieku 90 lat zmarł w Rzymie 8 lipca Emanuele Ferrario – założyciel (30 lat temu) Radia Maria we Włoszech, z którego następnie rozwinęła się ogólnoświatowa sieć rozgłośni katolickich o tej samej nazwie. Chociaż był dobrze prosperującym przedsiębiorcą w branży mleczarskiej, zawsze marzył o tym, aby działać na rzecz apostolstwa misyjnego o jakimś szczególnym profilu.

Punktem zwrotnym w jego życiu osobistym i zawodowym była choroba nowotworowa jego żony. Gdy dowiedział się o tym, złożył ślubowanie, że jeśli ona wyzdrowieje, to on będzie nieustannie pracował na rzecz "jakiegoś projektu ewangelizacyjnego". Tak też się stało – jego małżonka odzyskała zdrowie a on "postawił wszystko na Marię". W ten sposób rozpoczął się projekt "Radio Maria", którego twórca zaufał bez zastrzeżeń Panu i z obietnicą daną Matce Bożej w sercu bez strachu oddał się temu dziełu – napisano we wspomnieniu o zmarłym na stronie włoskiego Radia Maria.

Don Emanuele współpracował z tą rozgłośnią aż do 85. roku życia, gdy stan zdrowia już mu na to nie pozwalał. Oznacza to, że był z nią związany całe pierwsze ćwierćwiecze jej istnienia. Kierownictwo Radia podkreśliło, że założyciel marzył o tym, aby ten "katolicki głos w twoim domu" dotarł do 80 krajów i to jego pragnienie stało się rzeczywistością.

Dziś w wielu krajach Radio Maria jest właśnie takim "jedynym głosem wiary, który ożywia wiernych, z których wielu doświadcza prześladowań religijnych lub wojny" – przypomnieli obecni współpracownicy tego dzieła. Podkreślili, że pod tym względem na szczególną uwagę zasługuje działalność tej rozgłośni w krajach byłego Związku Sowieckiego i jego dawnych satelitów. W Ameryce pierwszym krajem, w którym powstało Radio Maria, było Peru, a w Afryce – Burkina Faso.

Wszystkie te stacje nadają programy wyłącznie katolickie, zgodnie z nauczaniem Kościoła, nie zamieszczają reklam i utrzymują się wyłącznie z datków i darowizn.

CZYTAJ DALEJ

Sudan: apostazja nie będzie już karana śmiercią

2020-07-12 18:49

Adobe Stock

Apostazja nie będzie już karana śmiercią w Sudanie. Chrześcijanie będą mogli pić kupować i sprzedawać alkohol – ogłosiły to tymczasowe władze tego w większości muzułmańskiego państwa we wschodniej Afryce. Zostało też całkowicie zakazane obrzezanie kobiet.

Oznacza to odchodzenie od islamskiego prawa szariatu, obowiązującego tam od 1983 roku. Władze zdecydowały się na te rewolucyjne zmiany, by dokonać demokratyzacji, wymaganej przez międzynarodowe instytucje finansowe jako warunek udzielenia Sudanowi pomocy, której ten kraj potrzebuje.

Od tej pory nikt już nie będzie mógł zostać skazany na śmierć za wyrzeczenie się wiary islamskiej. Najgłośniejszym w ostatnim czasie był przypadek lekarki, 27-letniej Mariam Yehya Ibrahim Ishag, którą w maju 2014 roku skazano z oskarżenia o apostazję. Jej matka była chrześcijanką i w tej wierze wychowała córkę. Jednak jej ojciec, nieobecny od dziecka w jej życiu, był muzułmaninem, dlatego także ona w świetle islamskiego prawa była uważana za muzułmanką. Ponieważ wyszła za mąż za chrześcijanina, została uznana za apostatkę.

Choć była w ósmym miesiącu ciąży, Ishag została aresztowana, skazana i miała być powieszona. Po międzynarodowych protestach, w czerwcu 2014 r. uwolniono ją, jednak już następnego dnia została ponownie aresztowana na lotnisku w Chartumie, gdy chciała wyjechać z kraju. Po 48 godzinach została ostatecznie zwolniona. Po kilku tygodniach, dzięki staraniom m.in. dyplomacji włoskiej, mogła wyjechać z mężem i dziećmi do Rzymu, gdzie spotkała się z papieżem Franciszkiem, a następnie wyemigrowała do USA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję