Reklama

Ostatnie czuwanie na Górce

W niedzielę, 24 października zakończyliśmy tegoroczny cykl czuwań maryjnych w szczyrkowskim sanktuarium na Górce. Stanowią one klamrę, którą spinamy Jubileuszowy Rok 50-lecia namalowania i poświęcenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Szczyrkowskiej. Przez całe niedzielne popołudnie i wieczór Górkę nawiedziło ok. 400 osób. O godz. 15 odprawiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, w czasie której modliliśmy się w intencji misjonarzy, misjonarek i wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Krakowa. Intencja ta rozbrzmiewała również podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 16.30, animowanego przez ok. 50 dzieci ze Szczyrku i okolic pod kierunkiem ks. Miłosza Korypty SDB. Następnie została odprawiona niedzielna Eucharystia.
O godz. 18, nabożeństwem Słowa rozpoczęła się wieczorna część czuwania maryjnego, któremu przewodniczył ks. Leszek Leś SDB - proboszcz i kustosz sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Przyłękowa wraz z kapelą góralską, kołem gospodyń, scholą i pielgrzymami. O godz. 18.45, odbyło się nabożeństwo maryjne z odczytaniem próśb i podziękowań. Jak podkreśla przełożony domu zakonnego i kustosz szczyrkowskiego sanktuarium ks. Marek Kaczmarczyk SDB, bardzo cieszy fakt, że wielu pielgrzymów, mimo padającego deszczu przyjechało na czuwanie z odległych stron diecezji bielsko-żywieckiej, jak również spoza niej, np. z Chorzowa, Świętochłowic, Katowic, a nawet z Częstochowy i Wrocławia. Jest to znak Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej. Spełnia się zatem zdanie zapisane w najstarszych szczyrkowskich kronikach, mówiące iż „ziemia ta będzie ciężka od stóp pielgrzymów”. O godz. 19.30 rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe, prowadzone przez ks. kustosza z Przyłękowa, animowane pięknymi melodiami tamtejszej kapeli góralskiej. Wspólną modlitwę zakończyliśmy uroczystą Eucharystią i Apelem Jasnogórskim.
Wszystkim składamy bardzo serdeczne Bóg zapłać, a zwłaszcza pielgrzymom i mieszkańcom Szczyrku i okolic, którzy aktywnie włączają się w przygotowanie i przeprowadzenie czuwań. Dziękujemy również za każdy dar serca ofiarowany na cele naszego sanktuarium. Mimo nadchodzącej zimy nadal zapraszamy do pielgrzymowania.
O szczegółach kolejnych wydarzeń w szczyrkowskim sanktuarium będziemy informowali w kolejnych zapowiedziach i aktualnościach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: zdewastowane stacje Drogi Krzyżowej

2020-07-01 11:15

[ TEMATY ]

przemoc

Kanada

goniec.net

Kanadyjska diecezja Sault Sainte Marie w prowincji Ontario zapowiedziała, że naprawi sześć posągów ze stacji Drogi Krzyżowej w Groty Matki Bożej z Lourdes w Sudbury, które niedawno zniszczyli wandale. Niektórym z rzeźb odcięto głowy i ramiona. Dotąd nie znaleziono brakujących elementów.

Stacje upamiętniające Mękę Pańską stanęły w miejscu, które powstało na wzór Groty w Lourdes, gdzie w 1858 r. Matka Boża ukazała się św. Bernadecie, na początku lat 50. ub. wieku. Samo miejsce zbudowała w 1907 roku francuskojęzyczna społeczność w tym regionie Kanady. Dotąd jest miejscem licznych pielgrzymek i modlitwy. Tutejsza figura Maryi nosi nazwę „Królowa Galów”.

Niedawny wandalizm z 22 maja br. w Sudbury, w wyniku którego uszkodzonych zostało 6 figur, nie jest wiązany z ostatnią falą incydentów, podczas których pod hasłem walki z rasizmem dewastowane są pomniki. Według lokalnych mediów, nie zidentyfikowano żadnych podejrzanych, a dochodzenie utknęło w martwym punkcie.

Diecezja nawiązała już kontakt z artystami, którzy mogą naprawić uszkodzone figury. Diecezja, aby uniknąć olbrzymich kosztów związanych z odlaniem na nowo posągów, chciałaby skłonić rzeźbiarzy do wytworzenia brakujących części uszkodzonych postaci.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka dobiegła końca. „Źródło” w parafii pw. św. Jana Kantego w Lublinie

2020-07-02 21:40

Paweł Wysoki

Parafia pw. św. Jana Kantego w Lublinie jako ostatnia przeżyła rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło” i nawiedzenie kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża.

Planowane na początek marca, ze względu na czas epidemii mogły się odbyć dopiero pod koniec czerwca. 2 lipca za czas łaski wspólnota wraz z proboszczem ks. Bogdanem Zagórskim dziękowała Bogu pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

- W ostatnim tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje; szukaliśmy tego, co w nas jest głęboko ukryte, jaka jest nasza wiara. Każdy z nas zastanawiał się nad osobistą relacją z Chrystusem; nad tym, czy odnajduje Go w życiu. Dziś stajemy, aby za ten dar rekolekcji Panu Bogu podziękować, a także za obecność wśród nas niezwykłej relikwii, przesiąkniętej krwią Jezusa Chrystusa cząstki drzewa krzyża - mówił ks. Zagórski. Jako gospodarz miejsca powitał Metropolitę Lubelskiego, a także kapłanów, m.in. dziekana ks. Marka Warchoła i dziekana seniora ks. prał. Józefa Dziducha. - Proszę o modlitwę, by te rekolekcje przyniosły jak największe owoce w sercach, abyśmy byli wśród ludzi apostołami miłości Bożej, pokoju i dobra; tymi, którzy przykładem życia będą pociągać innych do Jezusa Chrystusa - podkreślał.

- Bądź pochwalony Krzyżu Trybunalski, zawierający relikwie Krzyża Świętego, tak bardzo omodlony, tak bardzo otaczany czcią. Przez ostatnie 6 lat odwiedziłeś wszystkie parafie naszej archidiecezji, od katedry po tę najmłodszą, ale dynamicznie się rozwijającą - mówił w homilii abp Stanisław Budzik. - Przyjąłeś hołd setek tysięcy wiernych archidiecezji lubelskiej; usłyszałeś niejedno wyznanie i postanowienie odmiany życia. Przypominałeś o tym, jak bardzo Bóg umiłował człowieka i świat, że oddał za nas swoje życie na krzyżu. Jesteś znakiem zbawienia i odkupienia, dowodem radykalnej miłości Boga do człowieka (…). Wpatrujmy się w krzyż, którego wędrówka dobiegła końca. Przeszedł od Bugu po Wisłę, rozpoczął drogę i zakończy w katedrze (w sobotę, 4 lipca, o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się uroczyste zakończenie „Źródła”). Wpatrujmy się w to drzewo, na którym zawisło Zbawienie świata, i dziękujmy za dar rekolekcji w tej parafii i w całej diecezji. Dziękujmy za czas intensywnego działania Ducha Świętego, za nawiedzenie krzyża będącego znakiem Bożej miłości i apelem o naszą miłość - mówił abp Budzik. Wiernych parafii pw św. Jana Kantego zostawił z przesłaniem, że wiara nie jest prywatną sprawą człowieka. - Wiara nie służy tylko nam samym, ale może służyć bliźnim. Mocą naszej wiary jesteśmy w stanie przynosić pod stopy Jezusa naszych bliźnich potrzebujących Jego miłości, Jego przebaczenia, Jego uleczenia. Te rekolekcje miały nas zachęcić, abyśmy się w Duchu Świętym stali apostołami Chrystusowej Ewangelii, abyśmy stali się apostołami Bożego Miłosierdzia - podkreślał Metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję