Reklama

Poznanie prawdy jest lepszą cząstką życia

Licznie zgromadzona brać studencka i pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej uczcili 13. rok działalności uczelni, a jednocześnie rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Uroczystości zaczęły się Mszą św., a następnie przeniosły do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Inauguracyjna Msza św. została odprawiona przez bp. Stefana Regmunta i księży współpracujących z uczelnią w gorzowskiej katedrze. Tematem przewodnim swego kazania Ksiądz Biskup uczynił dążenie do prawdy i zaznaczył, że jest to naczelnym zadaniem uczelni wobec studentów, gdyż - jak uważa - „studia są miejscem, gdzie zgłębiamy prawdę, dzielimy się prawdą, uczymy się żyć i bronić prawdy”. Pasterz diecezji odwołał się jednocześnie do Listu do Galatów i postaci Pawła z Tarsu, który w swym życiu usilnie dążył do poznania prawdy, co kosztowało go wiele wysiłku. Również Ewangelia według św. Łukasza ukazuje nam spotkanie nauczyciela z uczniami. „Poznanie prawdy jest lepszą cząstką życia” - mówił w swym kazaniu bp Regmunt. Inauguracja to czas, w którym warto zwrócić uwagę na to, że uczelnia jest wizytówką miasta, w którym się znajduje, a jej naczelnym zadaniem jest pobudzanie studentów do działania.
Po Mszy św. władze uczelni, studenci oraz zaproszeni goście przeszli ulicami miasta na dalsze uroczystości do Teatru im. Juliusza Osterwy. Inaugurację w teatrze zapoczątkowało odśpiewanie hymnu państwowego. Uroczystego otwarcia roku akademickiego dokonał rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. prof. dr hab. Andrzej Bałaban. Rektor powitał zgromadzonych gości, którymi byli m.in. przedstawiciele władz miasta oraz władz kościelnych, a także gości przybyłych ze szkół partnerskich, tj. Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu i Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Gorzowska uczelnia w tym roku może się poszczycić uruchomieniem trzech nowych kierunków kształcenia - są to kulturoznawstwo, finanse i rachunkowość oraz w stopniu inżynieryjnym mechanika i budowa maszyn. Jak co roku zostały rozdane odznaczenia „Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim”. Odebrali je: Zofia Bednarz, Roman Mizerny oraz Włodzimierz Stępiński. Nie zabrakło również odznaczeń dla pracowników PWSZ, którzy w tym roku uzyskali tytuł doktora, a także medali Komisji Edukacji Narodowej dla prof. Andrzeja Bałabana, dr. Tadeusza Ostrowskiego i mgr Bogny Ferensztajn. Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem tradycyjnego „Gaude Mater Polonia”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dziennik Gazeta Prawna": Picie w ciąży ma być przestępstwem

2020-07-02 07:27

[ TEMATY ]

alkohol

©Jakub Jirsk - stock.adobe.com

Rzecznik praw dziecka chce, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła pijąca alkohol przyszła matka – informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", taki pomysł Mikołaj Pawlak przedstawił, prezentując raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim następujący fragment:

"Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży" – czytamy w "DGP".

Według dziennika pomysł ma poparcie w PiS. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki.

"DGP" informuje, że Marek Ast (PiS) z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przekonuje, że dla jego partii ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna.

"Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji" – mówi. Jego zdaniem przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie. Nie można więc dłużej zasłaniać się niewiedzą.

"To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony" – dodaje. (PAP)

aop/ joz/

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję