Reklama

Umówiłem się z nią na… 17

W niedzielę, 17 października Domowy Kościół diecezji warszawsko-praskiej proponuje małżonkom... samochodową randkę

Elżbieta Stawińska jest szczęśliwą mężatką z 30-letnim stażem, wraz ze swoim mężem doczekała się już pięknej wnusi. Swój wolny czas chętnie oddaje tym, którzy jej potrzebują, jednak jest taki dzień, kiedy odpowiada: Przykro mi, to dzień, który spędzam tylko z mężem. Szczególny czas tylko dla męża i żony, spotkanie zaplanowane w kalendarzu, czas na pogłębione rozmowy, te poważne i te o głupotach, bez pośpiechu - taka randka, tyle że w małżeństwie.

Randka na kryzys

- Randka, czyli szczególny czas tylko dla małżonków, daje nam bardzo dużo - zapewnia Ela. - Począwszy od tego, że jest to forma urozmaicenia monotonnego życia. Ona uatrakcyjnia szarą codzienność, jest pewną niespodzianką, spełnieniem marzeń, tęsknot. Znam małżeństwa, które mimo że mieszkają w Warszawie, na potrzeby swojej randki wynajmują hotel, niekiedy nawet obok swojego domu, ale jest element nowości, niespodzianki. Znam też przypadki, kiedy małżonkowie mają zaplanowaną randkę i ona myśli o miłej kolacji, a on ją nagle porywa i zabiera w romantyczną podróż choćby pod miasto. Randka to szansa na pogłębienie więzi małżeńskich, to czas na zatrzymanie się, refleksje.
Spotkania małżonków, to nie tylko urozmaicenie monotonii codzienności, to także sposób radzenia sobie z trudnościami. - Randka jest szansą na przejście tych trudności - mówi Ela. - To nie gwarantuje, że trudności nie przyjdą, przyjdą choćby dla „zdrowia” małżeństwa, ale dzięki temu, że umiemy ze sobą rozmawiać, będzie łatwiej je pokonać - dodaje. Pani Ela idzie jeszcze dalej, można na tę randkę zaprosić Pana Boga. - Randka z modlitwą jeszcze lepiej podbudowuje relacje. Jesteśmy złączeni sakramentem, Bóg nam błogosławi, dlaczego więc nie zapraszać Go codziennie.
Ustalenie przez małżonków czasu dla siebie, czasu na pogłębioną rozmowę to rady, które pani Ela często przekazuje parom, które zwracają się do niej po pomoc, pracuje bowiem w Katolickim Ośrodku Pomocy Psychologiczno-Pastoralnej Poradnia Dewajtis. - Małżeństwa, które do mnie trafiają, często są już w poważnym kryzysie powodowanym tym, że ludzie ze sobą nie rozmawiają. Umiejętność rozmowy nabywa się; gdy się o tym zapomni, to człowiek nie potrafi rozmawiać, nie potrafi odczytywać swoich potrzeb. Gdy wreszcie dochodzi do rozmowy, szybko zaczyna ona przypominać walkę - jest pełnym agresji wzajemnym wyrzucaniem sobie niedociągnięć lub milczeniem - zaznacza rozmówczyni. Kryzysy małżeńskie pani Ela zna też z własnego doświadczenia. - Jesteśmy z mężem małżeństwem z 30-letnim stażem i ciężkim kryzysem w środku, z którego wyszliśmy, bo zaczęliśmy o tym rozmawiać - mówi.

Reklama

Interaktywna audycja

Problemy z komunikacją w małżeństwie dotykają wielu związków. Dostrzegając ten problem, Domowy Kościół diecezji warszawsko-praskiej (gałąź Ruchu Światło-Życie dla małżeństw) wyszedł z propozycją randek małżeńskich. Pierwsza tego typu „impreza” została zorganizowana w maju tego roku. Druga - samochodowa randka małżeńska - odbędzie się w niedzielę, 17 października. Artur Kołaczek, jeden z organizatorów, mówi: - Chcemy, by uczestniczący w randce uświadomili sobie potrzebę komunikacji w małżeństwie. Randka jest pomyślana całościowo. Najpierw zapraszamy małżonków do kina na przedpremierowy pokaz filmu wybranego nieprzypadkowo i niosącego w sobie wielką wartość. Następnie zapraszamy ich do włączenia w samochodzie Radia Warszawa (106,2 fm), które pomaga nam w zorganizowaniu przedsięwzięcia. Na falach radia trwać będzie bowiem dalsza część spotkania małżeńskiego. Będą komentarze do filmu i dyskusja w studiu, potem podamy temat, zrobimy przerywnik muzyczny i zaprosimy małżonków do dyskusji między sobą. Cały czas będą także działały telefony w radiu, dzięki czemu uda nam się stworzyć interaktywną audycję. Pojawią się także małżeństwa, które opowiedzą o tym, jak ważna jest komunikacja w ich związkach - zapowiada Artur Kołaczek.
Samochodowa Randka Małżeńska nie jest pojedynczym pomysłem. Uczestniczący w niej otrzymają „tajemniczą kopertę”, a w niej z jednej strony pytania, na które odpowiadali w czasie audycji, z drugiej zaś - propozycje spotkań, z których będą mogli skorzystać.

Samochodowa randka małżeńska
kiedy - 17 października, godz. 17.00
gdzie - w jednym z 6 kin i w waszym samochodzie
dla kogo - dla każdego małżeństwa
dlaczego - abyśmy umieli rozmawiać

Więcej informacji oraz rezerwacja miejsc na stronie www.randkamalzenska.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek z krwi i kości. Nowy film dokumentalny o Janie Pawle II

2020-06-17 11:08

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 40-41

[ TEMATY ]

kultura

materiały prasowe

José María Zavala Gasset (z lewej) i Miguel Gilaberte, autor zdjęć dokumentu.

Od kilkudziesięciu lat ten hiszpański dziennikarz publikujący w prestiżowym dzienniku El Mundo zajmuje się dziennikarstwem śledczym. Tym razem, z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, postanowił przeprowadzić „filmowe śledztwo” dotyczące postaci Karola Wojtyły. Jego rezultatem jest fascynujący film Wojtyła. Śledztwo, przedstawiający unikalne świadectwa i dokumenty o życiu, pontyfikacie i świętości papieża z Polski.
W oczekiwaniu na polską premierę filmu Wojtyła. Śledztwo z jego reżyserem José Maríą Zavalą Gassetem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

Włodzimierz Rędzioch: Jak mogę Pana przedstawić: pisarz, dziennikarz czy reżyser?

José María Zavala Gasset: Z zawodu jestem pisarzem, dziennikarzem i reżyserem. Sam uważam się przede wszystkim za duchowego syna Ojca Pio. To on sprawił, że obecnie staram się, przy pomocy mediów, książek i filmów, o to, aby ludzie poznali i pokochali Chrystusa.

Zanim zaczniemy rozmawiać o filmie, chciałbym zapytać: kim jest dla Pana św. Jan Paweł II?

Dla mnie Jan Paweł II jest papieżem nadziei, rodziny i życia. Poza tym jestem z nim szczególnie osobiście związany: 13 maja 1981 r., w dniu zamachu na papieża, mój ojciec musiał być poddany operacji ze względu na perforację jelit. Przed operacją ofiarował swoje życie za Jana Pawła II, aby jego pontyfikat był długi i owocny. I zmarł.

Za każdym razem, gdy ukazują się nowa książka lub film o Janie Pawle II, rodzi się pytanie: co jeszcze można dodać do tego, co już wiadomo o papieżu? W jaki sposób chciał Pan odkryć nowe informacje na jego temat?

Mój najnowszy film zawiera trzy podstawowe bloki: świadectwa ludzi nawróconych lub uzdrowionych za wstawiennictwem św. Jana Pawła II; niepublikowane dokumenty tajnych służb komunistycznych o szpiegowaniu Wojtyły; wywiady z ludźmi, którzy bardzo dobrze go znali. Wszystko to ze wspaniałymi zdjęciami i oryginalną ścieżką dźwiękową. Z tego względu film będzie nominowany w Hiszpanii do nagrody Goya, co odpowiada amerykańskim Oscarom.

W tytule filmu pojawia się słowo „śledztwo”. Jak przeprowadził Pan śledztwo w sprawie Jana Pawła II?

Od ponad 20 lat jestem dziennikarzem śledczym w gazecie El Mundo, jednej z najważniejszych w Hiszpanii. Nasze dochodzenia doprowadziły do dymisji kilku rządów. To doświadczenie pomogło mi zastosować technikę dziennikarstwa śledczego, aby napisać ponad czterdzieści książek, a teraz przygotować film o Wojtyle, po filmach poświęconych Ojcu Pio (Tajemnica Ojca Pio i Reborn).

Kto w Pańskim filmie przybliża postać Jana Pawła II?

Wymienię przede wszystkim kard. Stanisława Dziwisza, księży Sławomira Odera i Pawła Ptasznika oraz watykanistkę Valentinę Alazraki. Obok nich są: rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przełożona klasztoru, w którym spoczywają doczesne szczątki św. Faustyny Kowalskiej, egzorcysta, który opowiada o swoich doświadczeniach z diabłem, gdy wzywa św. Jana Pawła II, poza tym wielu historyków, którzy wyjawiają, że za atakiem Alego Agcy stało sowieckie KGB, oraz ujawniają tajny plan otrucia Wojtyły.

W swoim filmie skupił się Pan na osobie papieża czy na jego nauczaniu?

Film koncentruje się na osobie papieża i jego nauczaniu, ponieważ te dwa aspekty są nierozłączne. Interesują mnie człowiek z krwi i kości, który ufał Bogu, a także sposób, w jaki się modlił, cierpiał czy domagał się zniesienia aborcji.

Jakie wnioski wypływają z Pańskiego śledztwa w sprawie Jana Pawła II?

Śledztwo wykazało, że Jan Paweł II był człowiekiem o olbrzymiej charyzmie, co da się zauważyć zwłaszcza w tym, jak jest odbierany przez młodych ludzi. Człowiek, który żył i umierał bez „schodzenia z krzyża”, a robił to dla dobra Kościoła i zbawienia dusz. Człowiek o niezwykłej odwadze, który pokonał komunizm mocą pochodzącą od Boga.

Są tacy, którzy chcieliby widzieć Jana Pawła II już tylko jako postać historyczną, dla innych pozostaje on ciągle „żywy” w Kościele i w ludzkich sercach. A Pan co o tym sądzi?

Jan Paweł II zawsze pozostanie jedną z najważniejszych postaci XX wieku, a jego pontyfikat – jednym z najbardziej owocnych w historii Kościoła. Jego dziedzictwo trwa, a dla wielu ludzi w potrzebie jest on też wielkim orędownikiem u Boga.

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Wydawnictwo Rafael

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję