Reklama

Złączeni na modlitwie

Po raz pierwszy na ulicach Grudziądza i pobliskich wsi 28 września, w liturgiczne wspomnienie bł. Michała Sopoćki, o godz. 15 odbyła się Koronka do Bożego Miłosierdzia. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Effatha” z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła na osiedlu Lotnisko zaprosiła do udziału w tej modlitwie mieszkańców miasta i okolic. Uczestnicy akcji modlili się na skrzyżowaniach ulic, placach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu ludzi odpowie na zaproszenie. Nie przeszkodził nam deszcz

Niedziela toruńska 42/2010

Udaliśmy się do kościoła po odmówieniu Koronki na ulicy. Z różnych stron osiedla Lotnisko napływały grupy ludzi pod parasolami, w kurtkach deszczowych i kaloszach, zmoknięci, zziębnięci, ale uśmiechnięci. Wszyscy zmierzali w tym samym kierunku: do kościoła! Tam opiekun „Effathy” ks. Daniel Milewski poprowadził dalszą modlitwę. Na zakończenie udzielił błogosławieństwa i zaprosił na modlitwę za rok. Wykonano pamiątkowe zdjęcie do kroniki parafialnej i wierni rozeszli się do domów, by podzielić się wrażeniami duchowymi z najbliższymi, w nadziei, że za rok i oni dołączą do Koronki na ulicach Grudziądza. Było nas ok. 200 osób.
W parafii Najświętszego Serca Jezusa Koronkę poprowadzili kapłani i katecheci w sześciu miejscach: przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Modliło się ok. 120 osób. W parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny opiekę nad organizacją Koronki objął ks. Roman Grzona MIC. Na siedmiu skrzyżowaniach ulic modliło się ok. 100 osób. Podobnie było w pozostałych parafiach. Mimo padającego deszczu, o godz. 15 nieopodal Placu Miłośników Astronomii z udziałem ks. Krzysztofa Foligowskiego kilkadziesiąt osób z parafii św. Mikołaja Biskupa wzięło udział w modlitwie. Było to m.in. świadectwo wiary w miłosierdzie Boże. Po odmówieniu Koronki uczestnicy udali się do kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego, aby adorować Najświętszy Sakrament, przed którym śpiewano pieśni i modlono się do miłosierdzia Bożego.
Dziękujemy księżom proboszczom, wikariuszom, animatorom modlitwy i parafiom (Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Najświętszego Serca Jezusa, św. Mikołaja Biskupa, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Świętych Apostołów Piotra i Pawła), które odpowiedziały na apel i brały udział w tej Bożej inicjatywie. Dziękujemy również policji i Straży Miejskiej, która patrolowała skrzyżowania ulic i strzegła porządku, a także mieszkańcom Grudziądza, Owczarek, Nowej Wsi, Parsk, Węgrowa i okolic, którzy uczestniczyli w tej akcji, a przede wszystkim Jezusowi Miłosiernemu, że udzielił nam łaski organizacji „Koronki na ulicach miast świata” na ulicach Grudziądza i pobliskich wsi.
Tydzień po tym wydarzeniu, 5 października, w liturgiczne wspomnienie św. Siostry Faustyny, w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu „Effatha” poprowadziła „Wieczernik Miłosierdzia”, w którym uczestniczyło wielu parafian.
Jak Bóg pozwoli, do zobaczenia za rok z Koronką na ulicach miast świata!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaplanowana na czwartek debata kandydatów na prezydenta nie odbędzie się

2020-07-01 21:26

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

źródło: w polityce.pl

TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty; sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w rozmowach dot. debaty i poinformował, że ich kandydat nie weźmie w niej udziału; czwartkowa debata nie może się więc odbyć - głosi oświadczenie tych redakcji.

"TVN, TVN24, Onet oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty. Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez redaktora naczelnego TVN24 Michała Samula, redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka oraz redaktora naczelnego Wirtualnej Polski Piotra Mieśnika.

"Zrobiliśmy wszystko, aby planowana debata była jak najbardziej demokratyczna, transparentna, niefaworyzująca żadnego z kandydatów, a jednocześnie po raz pierwszy zorganizowana w sposób, który umożliwiał obejrzenie jej zarówno w telewizji, jak i w internecie przez praktycznie każdego mieszkańca Polski i każdego wyborcę wśród Polonii" - zaznaczyli redaktorzy naczelni.

Jak podkreślono, "zaproszenie na debatę było jednocześnie zaproszeniem sztabów do dyskusji na temat wszystkich jej szczegółów i zasad".

"Niestety sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w tych rozmowach i ostatecznie poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. Tym samym z przykrością informujemy, że jutrzejsza debata nie może się odbyć" - czytamy w oświadczeniu.

Debatę mieli prowadzić Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (ONET) i Marek Kacprzak (WP).

W poniedziałek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że dostał zaproszenie na debatę w TVN, TVN24, Onet oraz WP, i weźmie w niej udział. "Otrzymałem zaproszenie na bezpośrednią debatę z Andrzejem Dudą przed II turą wyborów prezydenckich, która miałaby się odbyć 2 lipca; organizować chcą ją wspólnie TVN, TNV24, ONET i WP; chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie" - podkreślił Trzaskowski.

W środę prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zawsze chętnie bierze udział w debacie, która odbywa się na uczciwych zasadach ustalonych ze wszystkimi. "A nie, proszę państwa, że jakaś jedna prywatna telewizja pana Trzaskowskiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić" - powiedział Duda.

"Okazuje się, że pan Trzaskowski chce sobie organizować debatę pod ochroną zagranicznych mediów. Ja się na to nie zgadzam. Dlaczego polskie media mają być gorzej traktowane? Dlaczego ma być gorzej traktowany Polsat, dlaczego ma być gorzej traktowana TVP?” – dopytywał na wiecu w Złotowie prezydent.

"Mam nadzieję, że będziemy mieli w Polsce normalną, uczciwą debatę organizowaną przez wszystkie wielkie telewizje, do której będą mogły się dołączyć inne media, i będą mogły to na równych prawach transmitować. Mam nadzieję, że będziemy mieli taką debatę, bo ona się wszystkim Polakom należy. Z góry zapowiadam – absolutnie wezmę w takiej debacie udział” – zaznaczył prezydent. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję