Reklama

Pomagają Matce Bożej zwyciężać

W dniu 26 września 2010 r. w kościele pw. Królowej Korony Polskiej w Szczecinie miało miejsce Regionalne Spotkanie Podwórkowych Kół Różańca Dzieci z udziałem Madzi Buczek i licznie przybyłych pielgrzymek, m.in. z Gorzowa Wlkp., Gryfina, Limanowej, Recza, Choszczna, Brzega, Wysokiej Kamieńskiej. Gości powitał o. Piotr Dettlaff, który wyraził radość i wdzięczność za obecność i dar spotkania w parafii pw. Świętej Rodziny. Gość z Radia Maryja cieszył się z obecności dzieci i takiej inicjatywy - pięknej i nieproporcjonalnie skromnej w relacji do ogromu zadań i zwycięstw mentalności przeciwnej życiu rozlanej szeroką falą po naszych obyczajach, po stylu życia, po aspiracjach, by „mieć”, a nie by „być”. Dzięki temu spotkaniu przybliżyły się do Szczecina objawienia fatimskie i słowa usłyszane przez dzieci: „Przychodzę zachęcić wiernych do odnowy życia, aby nie zasmucali grzechami swymi Zbawiciela, który jest tak bardzo obrażany. Niech odmawiają Różaniec święty, poprawiają się i czynią pokutę za grzechy” (H. Jongen, „Tajemnica Fatimy”, Warszawa-Kraków 1987, s. 21).
Madzia Buczek, która do Szczecina przybyła wraz z mamą Pelagią i ciocią Jadwigą zaapelowała o wzrost pobożności maryjnej i szerzenie modlitwy różańcowej w środowiskach, by stawać się apostołami tej modlitwy, bo „przez naszą modlitwę możemy sprawić, że Niepokalane Serce Maryi zatriumfuje i na świecie zapanuje pokój, radość i miłość”.
W słowie przed Mszą św. proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie ks. kan. dr Krzysztof Cichal przekazał serdeczne słowa uznania dla założycielki PKRD od abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, zachęcając, by dzieci dalej szerzyły kult Matki Bożej w środowiskach, gdzie toczy się ich młode życie i tak dają świadectwo przeżywanej wiary.
Mszy św. w intencji dzieci zrzeszonych w Podwórkowych Kołach Różańca Dzieci przewodniczył bp Jan Gałecki, a słowo Boże wygłosił o. Mariusz Więckiewicz.
Celem PKRD jest szerzenie modlitwy różańcowej. Członkowie odmawiają codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę Różańca, rozważając kolejno tajemnice. Mogą gromadzić się wspólnie na modlitwie, a gdy nie jest to możliwe, każdy o ustalonej godzinie odmawia go w swoim domu. Do PKRD mogą należeć także osoby dorosłe i młodzież. Radio Maryja organizuje comiesięczne regionalne spotkania w Polsce w celu wymiany doświadczeń, dzielenia się świadectwami o mocy modlitwy różańcowej. W czerwcu każdego roku odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka PKRD na Jasną Górę. W ten sposób dzieci od 1997 r. modlą się za Ojca Świętego, Kościół, biskupów i kapłanów, siostry zakonne, Ojczyznę, Radio Maryja i jego Założyciela, misje, dzieci nienarodzone, rodziny i pokój na świecie.
W nurt tej modlitwy włącza się parafia pw. Świętej Rodziny ze Szczecina, a poprzez łącza Radia Maryja na cały świat. W rodzinie spotyka się miłość z życiem, bo jest ona kolebką życia. „Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństw, jak ich odrodzenie przez zdrowe rodziny” - uczył Jan Paweł II w Szczecinie 11 czerwca 1987 r. Rodzina miłująca życie to fundament istnienia, właśnie w tym mieście szczególnie, w najdawniejszych granicach Polski, którymi Bóg życia obdarzył nas na nowo, by tu był kraj błogosławiony błogosławieństwem życia.
Matko z Kany Galilejskiej, z Jasnej Góry i Szczecina, Królowo Korony Polskiej, jedna jedyna Matko - przemieniaj serca, bo przecież dopiero wtedy sprawdzą się Twoje fatimskie słowa wypowiedziane także do nas: „W końcu Moje Niepokalane Serce zwycięży”. Niech zwycięża! Proszą Cię o to dzieci ze Szczecina i całej archidiecezji, które chcą być Twoją największą radością.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiew podczas ślubu musi mieć charakter sakralny

2020-07-03 14:12

[ TEMATY ]

muzyka

ślub

muzyka sakralna

Adobe Stock

W diecezji płockiej zorganizowany zostanie kurs dla osób, które wykonują śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie Mszy św. z udzielaniem ślubu.

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku stwierdza, że osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

„Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane” – informuje ks. Marcin Sadowski.

Dyrektor „Musicum” dodaje też, że często mówi się, że na ślub przygotowuje się „oprawę muzyczną”, tymczasem nie jest to najlepsze określenie: „Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii” – akcentuje diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej.

Kurs dla osób zainteresowanych zaplanowano 17 października i 7 listopada w Płocku. W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Informacje i zapisy: www.musicum.pl

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku został powołany przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Celem działalności instytutu jest troska o kształcenie oraz formację duchową i liturgiczną wszystkich muzyków kościelnych: organistów, dyrygentów chórów parafialnych, animatorów scholi dziecięcych i zespołów młodzieżowych, kantorów, psałterzystów, a także członków scholi, zespołów młodzieżowych, chórów oraz zespołów instrumentalnych, które posługują w kościołach diecezji podczas liturgii.

Instytut realizuje te cele poprzez organizowanie kształcenia muzyków kościelnych, na pierwszym miejscu prowadząc studium organistowskie, ale także różnego rodzaju kursy, szkolenia i warsztaty dla wymienionych osób lub grup. Zadaniem instytutu „Musicum” jest także prowadzenie formacji muzyków kościelnych, a więc organizowanie rekolekcji i dni skupienia dla organistów, scholi, zespołów, chórów itd. Instytut włącza się także działalność artystyczną, organizując lub pomagając w organizacji koncertów muzyki religijnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Dyrektorem „Musicum” jest ks. mgr Marcin Sadowski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymkowe wyzwania.

2020-07-04 19:35

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Jarosław Grabowski

pielgrzymowanie

Niedziela TV

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim redaktorem naczelnym „Niedzieli” porusza temat pielgrzymowania w obliczu pandemii. Pełny zapis rozmowy TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję