Reklama

Jeden z najnowocześniejszych

Starania o uzyskanie funduszy na budowę specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego z kompleksem sportowym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej trwały blisko trzy i pół roku. 1 października br. bp Grzegorz Kaszak poświęcił plac budowy i rozpoczęto przygotowywanie terenu pod budowę placówki

Koszt budowy ośrodka to niebagatelna kwota 63 mln zł, za to placówka ma być jedną z najnowocześniejszych w kraju. Drugie tyle trzeba będzie wydać na wyposażenie. Do ośrodka będą uczęszczać nie tylko dzieci i młodzież z Dąbrowy Górniczej, ale również ze Śląska i Małopolski. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej powstanie na powierzchni 5 ha, u zbiegu ulic Gwardii Ludowej i Swobodnej w Dąbrowie Górniczej. Zostanie podzielony na 3 części. Pierwsza przeznaczona dla dzieci słabo widzących i niewidzących, składać się będzie z internatu, szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, zespołu rewalidacyjnego, szkoły podstawowej i gimnazjum. Część druga przeznaczona będzie dla dzieci niepełnosprawnych. Znajdować się w niej będzie przedszkole rewalidacyjne, szkoła podstawowa, gimnazjum, sala do rehabilitacji i wf-u. Trzecia część obiektu, łącząca pozostałe, obejmie zespół rehabilitacyjno-sportowy z basenem. Tam też znajdzie się biblioteka i centrum szkoleniowe dla osób pracujących z niepełnosprawnymi. Przeniosą się tu wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. Budynki, które dziś zajmują, są przestarzałe, ciasne, nie nadają się do remontu. W nowym ośrodku znajdzie się miejsce dla ponad 400 uczniów. Zespół Szkół Specjalnych obejmie opieką dzieci od 2. miesiąca życia do 24 lat. Będzie rehabilitacja i wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci najmłodszych.
„Ośrodek ma wspierać rozwój dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, przygotowując ich do samodzielnego udziału w życiu społecznym. Ma służyć poprawie warunków kształcenia i prawidłowego rozwoju na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, a co z tym związane, zwiększyć aktywność zawodową wśród osób niepełnosprawnych” - powiedziała Wioletta Trzcina, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych.
Zadowolenia z rozpoczęcia inwestycji nie krył Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej. „Placówka ma być centrum rehabilitacyjno-edukacyjnym na miarę XXI wieku. Będzie to także ośrodek szkoleniowo-konferencyjny dla osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi, przygotowujący do pracy w innych tego typu placówkach. Funkcjonowanie pięciu takich ośrodków w Polsce rozwiązałoby wiele problemów niepełnosprawnych w całym kraju. Za kilka lat będziemy ten ośrodek pokazywać innym i szczycić się nim” - podkreślił prezydent.
Fundusze na budowę ośrodka będą pochodzić z budżetu miejskiego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Miasto stara się jednak o wsparcie z budżetu centralnego. W 2008 r. i 2009 r. podczas sejmowych głosowań zabrakło do tego niewiele (ponad 20 głosów). Posłów ma teraz przekonać kolejna petycja. Zanieśli ją biegacze ze stowarzyszenia „Pogoria biega”. 10 biegaczy pokonało dystans 330 km i 5 października dotarli do Sejmu, gdzie wspólnie z młodzieżą z dwóch obecnych ośrodków z Dąbrowy Górniczej złożyli na ręce Marszałka Sejmu RP petycję i poprawkę do budżetu napisaną w języku Braille’a. Jest to pierwszy w historii polskiego parlamentaryzmu wniosek napisany w języku Braille’a!
„Nowoczesny kompleks z pewnością poprawi warunki pracy i nauczania. Dziś mamy prawie 200 wychowanków, a liczba ta stale się zwiększa. Jedna trzecia to mieszkańcy naszego miasta i okolic, a dwie trzecie pochodzą z całego województwa śląskiego, a także małopolskiego. Kilkadziesiąt z nich korzysta też z naszego internatu” - powiedziała W. Trzcina.
Plany są ambitne i dalekosiężne. Póki co teren został ogrodzony i trwają pierwsze prace gruntowe. Jeśli znajdą się fundusze, ośrodek zostanie oddany do użytku za 3 lata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję