Reklama

Pod opiekuńczymi skr zydłami patrona

Odpust parafialny ku czci swojego patrona, św. Michała Archanioła oraz poświęcenie nowego ołtarza zgromadziły 2 października w świątyni w Spiach mieszkańców miejscowości oraz gości - bp. Edwarda Frankowskiego oraz ks. Alexandra Audi Golike z Kamerunu

Niedziela sandomierska 42/2010

Zapisana w murach świątyni, w sercach ludzkich, na kartach parafialnych kronik historia - niczym październikowy różaniec - notuje najprzeróżniejsze wydarzenia, w każdym z nich podkreśla hart ducha, ofiarność, pobożność, przywiązanie do Ojczyzny i Kościoła mieszkańców parafii Spie, przynależącej do raniżowskiego dekanatu. Nie wiadomo, myśląc ludzkimi kategoriami, ile w tym zasługi Patrona ich kościoła i całej parafii, rozległej, malowniczo położonej pośród lasów, któremu nie tylko podczas podniosłych uroczystości, ale i w powszednim czasie tak pięknie śpiewają. „Chętnie tutaj przyjeżdżam, żeby posłuchać waszego śpiewu” - podkreślał obecny na odpustowej uroczystości bp Edward Frankowski, a kto w Spiach nigdy nie był, pewnie nie bardzo zrozumie to proste zdanie biskupiej wypowiedzi.
Odpust ku czci św. Michała Archanioła w tym roku w Spiach przeżywano niezwykle podniośle, razem z bp. Edwardem Frankowskim, który tutaj, w licznie wypełnionej wiernymi świątyni, dokonał poświęcenia odnowionego ołtarza głównego, dedykowanego św. Archaniołowi.
Prawie już trzydzieści lat, od 1981 r., w śpiew, w prace, w radości, w wielkie i nieraz czasami trudne momenty codziennego życia włączył się ks. kan. Stanisław Półchłopek - proboszcz tutejszy, który parafialną świątynię w Spiach, wraz z wszystkimi, chce nieustannie piękniejszą czynić. To nie jest jedyna troska proboszczowskiego serca, bo o innych, ważniejszych dla niego publicznie głośno opowiada, ot, choćby jak 2 października, kiedy główna uroczystość odpustowa stała się też miejscem zwieńczenia prac związanych z odnowieniem głównego ołtarza. „Jeszcze bardziej niż pięknem naszego kościoła chcemy zachwycać wewnętrznym pięknem naszych dusz, troszcząc się nieustannie, by szata łaski uświęcającej nie przybrudziła się w nas za często i za bardzo”. Tymi samymi akcentami wypełniały się słowa powitania Biskupa Edwarda, w których młodzież, dorośli zawierzali pasterskiej modlitwie pragnienie dorastania do świętości pod skrzydłami ich świętego Patrona.
Radosne przeżycia odpustowego dnia połączonego z obrzędem poświęcenia ołtarza dzielili mieszkańcy Spiów razem ze wszystkimi kapłanami raniżowskiego dekanatu i obecnym na odpuście gościem z Kamerunu, ks. Alexandrem Audi Golike, który na zakończenie Sumy odpustowej zaprosił wszystkich obecnych do modlitwy w intencjach misji i misjonarzy, dzieląc się świadectwem swoich doświadczeń Kościoła afrykańskiego. Ks. Marian Zaręba, poprzedzając wystąpienie niecodziennego gościa, zachęcał też, aby poświęcić chwilę uwagi wystawie poświęconej pamięci kard. Adama Kozłowieckiego, jaka została przygotowana w ramach Dni Kardynała i która prezentowana była w poszczególnych parafiach raniżowskiego dekanatu.
Dziękując Księdzu Biskupowi, kapłanom obecnym na uroczystościach, wszystkim zgromadzonym, Ksiądz Proboszcz podziękował przedstawicielom władz wojewódzkich i samorządowych za pomoc w finalizowaniu prac renowacyjnych, podkreślając spory wkład i pomoc ze strony Marszałka podkarpackiego i wójta Gminy Dzikowiec Krzysztofa Klechy. Zakończony etap odnowienia głównego ołtarza otwiera dalsze prace, jakie parafia podjęła, związane z renowacją i upiększeniem ołtarzy bocznych. I jak wierzy ks. kan. Stanisław Półchłopek, także i w tych dziełach św. Michał Archanioł będzie nadal swoją opieką i wstawiennictwem Spiom towarzyszył.

Z historii parafii Spie

Pod względem przynależności kościelnej wieś Spie wchodziła w skład dekanatu w Miechocinie, a dalej należała do archidiakonatu sandomierskiego i biskupstwa w Krakowie. Nazwa wsi Spie pochodzi od daniny w zbożu (osep, spie). Po pierwszym rozbiorze Polski nastąpiło wcielenie tych ziem do biskupstwa przemyskiego. 25 stycznia 1773 r. nastąpiła erekcja parafii Spie i uposażenie jej przez krakowskiego biskupa Kajetana Ignacego Sołtyka. W tym samym roku wybudowano drewniany, modrzewiowy kościół, oddając go pod patronat św. Michała Archanioła. W 1775 r. została poświęcona nowo wybudowana świątynia. W latach 1782-83 na mocy porozumienia z lokalnymi władzami cesarskimi w Nisku przyłączono do parafii nowe osady: Gwoździec, Wola Rusinowska, Cisów, Korabina, Laski. W roku 1823 parafia liczyła 4908 mieszkańców. W 1844 r. do parafii należało 9 wsi: Wilcza Wola, Nowy Rusinów, Stary Rusinów, Cisów Las, Stary Nart, Gwoździec, Bojanów, Laski, Korabina. Rok 1847 to wielka tragedia dla tutejszych wiernych. Pożar zniszczył doszczętnie drewniany kościół z 1773 r. Eucharystia i nabożeństwa były czasowo celebrowane w domu księży wikariuszy. W tym samym czasie zaczęto przygotowywać plan budowy nowego kościoła z cegły. Nowo wybudowany kościół został poświęcony przez bp. Jakuba Glazera 13 lipca 1880 r. w czasie kanonicznej wizytacji. Następna tragedia w parafii miała miejsce w roku 1899, kiedy to pożar spowodowany uderzeniem pioruna zniszczył w znacznej części niedawno zbudowaną świątynię. Niedługo potem przystąpiono do odbudowy kościoła, który zasadniczo nie różnił się od obecnego. Jest to więc już kolejno trzecia świątynia z rzędu. Poświęcenia jej dokonał bp Józef Fiszer z Przemyśla 3 lipca 1905 r. W 1980 r. został podjęty gruntowny remont kościoła parafialnego: wykonano nowe okna, dach, zewnętrzną elewację, wzmocniono fundamenty, odwodniono i osuszono teren przykościelny. Odnowiono polichromię i ołtarze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef PKW: wybory będą bezpieczne, wolne i uczciwe

2020-07-11 21:23

[ TEMATY ]

wybory prezydenckie

PAP/Paweł Supernak

Niedzielne wybory będą bezpieczne, wolne i uczciwe - zapewniał w sobotę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Przypomniał, że bez kolejki będą mogły zagłosować osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, niepełnosprawni i osoby z dzieckiem do lat trzech.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak w rozmowie z TVP Info zapewniał, że niedzielne wybory "będą bezpieczne, wolne i uczciwe".

"Bezpieczne dlatego, że ten rygor, który został wprowadzony z uwagi na pandemię występującą na całym świecie - przynajmniej jeżeli chodzi o pierwszą turę - okazał się skuteczny i zarówno wyborcy, jak i członkowie komisji wyborczych zachowali się odpowiedzialnie, używali maseczek, środków odkażających, także mam nadzieję, że jutro będzie identyczna sytuacja i nie będzie żadnych ujemnych skutków" - powiedział.

Przypomniał, że wyborcy powinni pamiętać, by na głosowanie koniecznie zabrać ze sobą dowód osobisty i maseczkę, warto też przynieść własny długopis lub pióro.

Marciniak był również gościem Polsat News, gdzie także zapewniał o bezpieczeństwie wyborów i apelował do wyborców, by pamiętali o zachowaniu środków ostrożności.

W sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y, w których przypomniało, że osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne będą mogły głosować bez kolejki. Marciniak w Polsat News był pytany, czy jego zdaniem taka forma komunikacji z wyborcami jest uzasadniona.

"To zawsze jest kwestia problemu dotarcia do osób zainteresowanych. Nie każdy czyta Dziennik Ustaw, nie każdy dociera do komunikatów na stronie internetowej PKW. (...) Jest to informacja dla osób słabszych. Jako społeczeństwo, jako państwo, jesteśmy zobowiązani dbać o osoby słabsze i informować chociażby o tej możliwości skorzystania z prawa do głosowania bez kolejki" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że część wyborców obawia się pójścia do lokalu wyborczego z powodu pandemii koronawirusa. "Taka informacja świadczy (...), że wybory są bezpieczne, że można pójść śmiało do lokalu i oddać głos" - powiedział.

Prawo głosowania bez kolejki w niedzielę będą miały również osoby z dzieckiem do 3 lat. Marciniak pytany, ile osób towarzyszących takiemu dziecku może wejść do lokalu wyborczego bez kolejki, podkreślił, że w tej kwestii "trzeba zachować zdrowy rozsądek". "Jedna osoba, która się opiekuje tym dzieckiem, powinna mieć możliwość wejścia bez kolejki" - powiedział.

Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne od godz. 7 rano do godz. 21. (PAP)

ozk/ robs/

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję