Reklama

Tematy niemodne: porozmawiajmy o żywym Kościele

Niedziela rzeszowska 42/2010

Katarzyna Kawa: - Na czym polega specyfika duszpasterstwa akademickiego?

Ks. Daniel Drozd: - Jak sama nazwa wskazuje, duszpasterstwo skierowane jest do całego środowiska akademickiego, czyli do studentów, pracowników naukowych, ale także do absolwentów wyższych uczelni. Duszpasterstwo to nie programowo zamknięta grupa czy też grupa o określonej drodze formacji. Ono ma inicjować życie religijne wśród studentów, tu nie ma listy obecności, na spotkanie może przyjść każdy, kto czuje taką potrzebę i chęć.

- „Wieczernik” to jedno z najbardziej popularnych rzeszowskich duszpasterstw…

- Boję się słowa „popularne duszpasterstwo”, bo kojarzy się ze skupieniem uwagi na sobie. A popularność jest obecnie bardzo powszechna i może być zdobyta w różny sposób - ktoś podniesie 200 kg jedną ręką, nie wiadomo dlaczego i po co i jest popularny, ktoś inny przejdzie się w pidżamie po mieście i też jest już znany - mówi się o nim. Sława i popularność jednak przemijają. Duszpasterstwo ma być znane, ale nie przez jakieś ekstrawagancje tylko przez formę działalności, przez stałość spotkań: przez prawdziwość przekazu, niezmienne głoszenie Chrystusa w różnych formach, np. konferencje, kontemplację, liturgię, ale także dyskusję, śpiew, wyjazdy w góry, które służą integracji, wyjazdy na Taizé czy Światowe Dni Młodzieży. U nas takie spotkania mają miejsce o godz. 19 kilka dni w tygodniu, od niedzieli do czwartku. Tu chodzi o to, żeby wykorzystywać wszystkie dostępne środki do osiągania jednego celu - aby Ewangelia docierała do serc młodych ludzi. Bo naszym charyzmatem jest Pan Jezus, On jest fenomenem tych spotkań i tej „popularności”. Życzę sobie, żeby ludzie o tym właśnie byli przekonani.

- Ludzie jednak przyczyniają się do tworzenia fenomenu duszpasterstwa, nie tylko ci tworzący, uczestniczący w spotkaniach, ale także zaproszeni. Powiedzmy może zatem o planach na ten rok akademicki - kogo będzie można posłuchać w „Wieczerniku”?

- Plany są już poczynione, każdego roku pod koniec sierpnia wyruszamy z grupą ok 20 osób z duszpasterstwa do Jamnej (ośrodek rekolekcyjny DA Poznań), żeby tam poprzez wspólną modlitwę dziękować za miniony rok i zaplanować pracę na nadchodzący. Były już tematy o małżeństwie, śledziliśmy św. Pawła, przyglądaliśmy się powołaniu do kapłaństwa. Te zagadnienia podyktowane były latami duszpasterskimi w Kościele. Obecny rok toczyć się będzie u nas pod hasłem: „Tematy niemodne, czyli...porozmawiajmy o żywym Kościele”. Poprzez zapraszanie ludzi z różnych Ruchów i Stowarzyszeń będziemy pokazywać, że Kościół naprawdę żyje! Z corocznego programu powtórzą się na pewno adwentowe Roraty ze śniadaniem, rekolekcje akademickie w pierwszym tygodniu Adwentu i Wielkiego Postu, pielgrzymka studencka oraz wyjazdy w góry. O dokładnych planach spotkań będziemy informować w różny sposób, ale na pewno na stronie www.wieczrenik.rzeszow.pl.

- Kiedy początek spotkań?

- W tym roku rozpoczęliśmy już spotkania 6 października, natomiast inauguracja działalności „Wieczernika” w roku akademickim 2010/11 będzie w czwartek 21 października. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 19, po niej będzie koncert zespołu Manitou.

- A ci, którzy chcieliby przyjść, ale nie wiedzą, czy odnajdą się tu, jak mogą wpisać się w cotygodniowe spotkania duszpasterstwa?

- Trzeba zacząć od tego, że przez kilka wieczorów w tygodniu o godz. 19 dolny kościół rzeszowskiej parafii Chrystusa Króla staje się kościołem akademickim. W poniedziałki spotyka się Oaza studencka, we wtorki trwamy na czuwaniu modlitewnym, można przystąpić do spowiedzi św., pomedytować, tegoroczne wtorki połączone będą z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. W środy Msza św., po niej spotkania z cyklu:...z Jezusem przy herbacie. W czwartki o godz.19 Studencki Krąg Biblijny, a o 20.15 spotkanie grupy modlitewnej „Kana”. Msza św. niedzielna o godz. 20. Wystarczy po prostu przyjść, nikt nie zostanie odesłany do domu, ale w szczególności zapraszamy środowisko studentów, absolwentów i pracowników wyższych uczelni. Wszystkie spotkania odbywają się w dolnym kościele Chrystusa Króla i w salkach przykościelnych (ul. ks. Jałowego 37).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Dziennik Gazeta Prawna": Picie w ciąży ma być przestępstwem

2020-07-02 07:27

[ TEMATY ]

alkohol

©Jakub Jirsk - stock.adobe.com

Rzecznik praw dziecka chce, aby w ramach ochrony dziecka poczętego odpowiedzialność karną ponosiła pijąca alkohol przyszła matka – informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", taki pomysł Mikołaj Pawlak przedstawił, prezentując raport ze swojej działalności. Znalazł się w nim następujący fragment:

"Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży" – czytamy w "DGP".

Według dziennika pomysł ma poparcie w PiS. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki.

"DGP" informuje, że Marek Ast (PiS) z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przekonuje, że dla jego partii ochrona życia dziecka poczętego jest szczególnie ważna.

"Dlatego konkretne zmiany ustawowe powinny stać się przedmiotem głębokiej refleksji" – mówi. Jego zdaniem przekaz o szkodliwości picia w ciąży jest obecny w społeczeństwie. Nie można więc dłużej zasłaniać się niewiedzą.

"To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. Dyskusji wymaga ich wysokość i sposób, w jaki następowałoby ściganie przestępstwa. Bezapelacyjnie jednak powinien być to czyn zabroniony" – dodaje. (PAP)

aop/ joz/

CZYTAJ DALEJ

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot. głosowania w II turze wyborów

Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu - podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.

PKW opublikowała w czwartek stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W II turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję