Reklama

Pielgrzymka dziękczynna

Kilka tysięcy pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej dziękowało na Jasnej Górze za dar Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej

Niedziela łódzka 42/2010

Wierni archidiecezji łódzkiej przybyli na Jasną Górę w sobotę 25 września. O godz. 11 celebrowana była Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka, z udziałem bp. Adama Lepy i bp. Ireneusza Pękalskiego oraz 160 kapłanów. Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor jasnogórskiego konwentu, który podkreślił, że owocem peregrynacji jest wielka przemiana, jaka dokonuje się nie tylko w diecezji, ale również w całym Kościele.
„Niech to dzisiejsze spotkanie na Jasnej Górze w rodzinie diecezjalnej pod przewodnictwem pasterzy będzie przypieczętowaniem tego wielkiego święta, jakim było Nawiedzenie. Ale jednocześnie niech będzie prośbą, aby to uświęcenie, które dokonało się na waszej ziemi i na glebie waszych serc, było jak najbardziej trwałe i przyniosło jak najbardziej obfity owoc w życiu diecezji, Polski i całego Kościoła” - wzywał o. Sebastian Matecki.
Kazanie wygłosił o. Anzelm Frączek, który zwrócił uwagę, że Peregrynacja Ikony Matki Bożej to czas wielkiego świadectwa, że Bóg istnieje. „Tak wiele łask dokonało się w czasie Nawiedzenia, w czasie nocnych czuwań i refleksji. I ten zaczyn, którym wy tu jesteście, ten zaczyn dobra, wspólnej modlitwy, udziału w Eucharystii, dobrej spowiedzi i odwagi w obronie krzyża i dźwigania tego krzyża na co dzień, trzeba nieść do swoich domów i wspólnot, do swoich parafii” - apelował kaznodzieja.
O godz. 13 w Kaplicy Cudownego Obrazu miał miejsce Akt Dziękczynienia za Nawiedzenie archidiecezji łódzkiej przez Królową Polski w Znaku Jasnogórskiego Obrazu. Składając dziękczynienie Królowej Polski, metropolita łódzki abp Władysław Ziółek mówił: „Dziś, Maryjo, jako Kościół łódzki przychodzimy do Twego tronu, aby dziękować za łaskę Nawiedzenia. Wśród pielgrzymów są biskupi, prezbiterzy, klerycy, siostry zakonne i rzesza świeckich, reprezentujących wszystkie parafie archidiecezji. Nasza pielgrzymka jest rewizytą wdzięczności za Twoją królewską wizytę w naszej archidiecezji. Spotkania modlitewne z Tobą na szlaku Nawiedzenia stały się dla nas niezapomnianym przeżyciem. Do nich wracamy w modlitwach i wspomnieniach. Dziś pragniemy Ci powiedzieć, że od Twojego Nawiedzenia wiele się zmieniło. Mówią o tym duszpasterze i Twoi świeccy czciciele. Każdy z nas staje się jeszcze większym Twoim dłużnikiem. Matko i Królowo, zechciej teraz przyjąć nasze pokorne dziękczynienie, które przedstawiamy Ci z głębi serca i pełni ufności”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor Seminarium pallotynów Mistrzem Polski Duchowieństwa w szachach

2020-07-12 08:48

[ TEMATY ]

szachy

księża

facebook.com/wsdsac

W dniach 6-11 lipca 2020 odbywały się w Kałkowie-Godowie, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej, XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.

Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Startowało 25 zawodników: 23 księży, 1 kleryk i 1 siostra zakonna. Choć pandemia koronawirusa ograniczyła uczestnictwo duchownych spoza Polski, to jednak nie przeszkodziła w tym absolutnie: w zawodach wystąpił ks. Stanisław Gibziński z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Mirosław Mejzner SAC, rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie (8 pkt.). Jemu też przypadła w udziale nagroda za najpiękniejszą partię. Drugie miejsce zajął ks. Karol Jakubiak z diecezji siedleckiej (7 pkt.), a trzecie ks. Sławomir Pawłowski SAC (7 pkt.).

Najlepszym debiutantem mistrzostw był ks. Błażej Bryk z archidiecezji katowickiej, który zajął 6 miejsce (5,5 pkt.) i zdobył II kategorię szachową. Najlepszym seniorem został ks. Franciszek Grela, emerytowany proboszcz Parafii Św. Józefa w Nisku, który zajął 10 miejsce (5 pkt). Nagrodę fair play otrzymał ks. Bogusław Burgat, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej za trud pogodzenia zawodów z podjętymi wcześniej obowiązkami.

W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 24-25 lutego 2020 w Konstancinie-Jeziornej) 1 miejsce zajęła diecezja sandomierska, 2 miejsce archidiecezja przemyska, a 3 miejsce ojcowie franciszkanie.

Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli m. in. bp Henryk Tomasik, biskup radomski; pani Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu; pani Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu, pan Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. Jednym z fundatorów nagród był pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Patronat medialny sprawowała Telewizja Kielce (TVP3).

Oprócz zmagań sportowych mistrzostwa były także okazją do modlitwy i spotkań. Wszyscy chwalili klimat ciszy kałkowskiego sanktuarium wraz z jego walorami przyrodniczymi, a przede wszystkim gościnność jego kustosza, ks. Zbigniewa Staniosa.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).

Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornej, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 15-16 lutego 2021, a w szachach klasycznych w dniach 5-10 lipca 2021 w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Zapisy oraz inne informacje na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/ .

CZYTAJ DALEJ

Brazylia wspomina wizytę Jana Pawła II

2020-07-12 15:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum prywatne Valentiny Alazraki

Valentina Alazraki

Brazylijczycy wspominają pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ich kraju, która miała miejsce 40 lat temu. Z powodu trwającej pandemii rocznica obchodzona jest głównie w internecie. Papież Polak wracał do tego największego katolickiego kraju na świecie jeszcze trzy razy.

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej Papież św. Jan Paweł II między innymi konsekrował bazylikę Matki Bożej w Aparecidzie, beatyfikował jezuitę hiszpańskiego José de Anchietę, założyciela miasta São Paulo, aktualnie największego miasta Ameryki Południowej. Uczestniczył też w kongresie eucharystycznym w Fortalezie, w stanie Ceará.

W Kurytybie spotkał się z przedstawicielami Polonii brazylijskiej na stadionie Couto Pereira. W spotkaniu uczestniczyło 70 tysięcy osób. Rozpoczynając swoje przemówienie papież stwierdził z serdecznym naciskiem: „Do tego spotkania mieliście prawo wy, tutaj obecni i ci wszyscy, których reprezentujecie; miałem prawo do tego spotkania także ja, jako syn tej ziemi nad Wisłą, z którą wszyscy jesteśmy złączeni więzami krwi, w różnych stopniach pochodzenia. Do tego spotkania miała prawo także ta ziemia, nasza Ojczyzna”!

Bardzo głęboko w sercach Brazylijczyków pozostały słowa papieża wypowiedziane w trakcie pierwszej pielgrzymki: „Niech Bóg błogosławi waszą Brazylię. Niech Bóg błogosławi i was wszystkich Brazylijczyków, pokojem i postępem, spokojną zgodą w zrozumieniu i braterstwie. Pod matczynym spojrzeniem i opieką Matki Bożej z Aparecidy, Patronki Brazylii”.

Podczas pierwszej pielgrzymki (w dniach 30 czerwca - 11 lipca 1980 roku) z Janem Pawłem II spotkało się 12 milionów osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję