Reklama

Różańcowy szturm do nieba

Niedziela legnicka 42/2010

Jak co roku, w pierwszą sobotę października do Krzeszowa przyjechali członkowie Żywego Różańca oraz miłośnicy modlitwy różańcowej. W sumie na doroczną pielgrzymkę przybyło ponad 4 tysiące osób ze wszystkich stron diecezji. W tym roku Łaskawa Pani okazała się prawdziwie łaskawa - mówi kustosz sanktuarium krzeszowskiego ks. Marian Kopko. Po wielu dniach deszczu nad opactwem zaświeciło piękne, jesienne słońce. Choć temperatura nie była wysoka, promienie słońca rekompensowały jesienny chłód. Spotkanie rozpoczęło się w bazylice, oczywiście, odmówieniem modlitwy różańcowej. Następnie dla pielgrzymów wystąpił zespół ks. Lecha Gralaka z Radomia „Oratorium”. O Papieskich Dziełach Misyjnych mówił zaproszony na to spotkanie ksiądz. Natomiast Siostry Loretanki prezentowały książki wydane w ich wydawnictwie. Po tej uczcie duchowej rozpoczęła się w południe Eucharystia, której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy w asyście wielu kapłanów, którzy przyjechali ze swoimi parafianami, członkami Żywego Różańca. Podczas Eucharystii wystąpił Męski Chór Górniczy KGHM z Lubina. W homilii biskup Cichy nawiązał do postaci Maryi. To Jej serce rozważało wielkie sprawy Boże. Również nam trzeba rozważać sprawy Boże w naszym życiu. Wpatrujemy się w Maryję, w Jej serce, chcemy Ją naśladować. W dalszej części kazania, biskup Stefan odwołał się do książki „Maryja w życiu świętych i błogosławionych”, podkreślając rolę kultu maryjnego w życiu osób, które czcimy jako święte. To właśnie pobożność maryjna, wpatrywanie się w tę niezwykłą postać, chęć naśladowania Jej, kształtowało życie świętych, pomagając im osiągać szczyty świętości i doskonałości chrześcijańskiej. Również dla nas jest to wskazówka, jak osiągać naszą doskonałość. Poprzez modlitwę i naśladowanie świętych, szczególnie Maryi, możemy zbliżać się do ideałów świętości. Biskup Stefan przypomniał też postaci papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, wielkich czcicieli Maryi, ludzi, którzy zachęcali do kultywowania pobożności maryjnej, w tym również do odmawiania różańca. Biskup Legnicki zachęcał do włączenia się w wielką sztafetę modlitwy w różach różańcowych. Zachęcał, aby w każdej parafii takie róże powstawały i aby te róże były pełne. Po Mszy św. był czas na posiłek, rozmowy i wysłuchanie kolejnego koncertu muzyki chrześcijańskiej. Pielgrzymka zakończyła się po godzinie 15 Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Ks. Marian Kopko - kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej powiedział, że różaniec to najlepsza broń przeciwko złu i szatanowi. Cieszy się z tego, że w Krzeszowie odbywają się rekolekcje różańcowe oraz różańcowe Jerycho.
Ks. Mariusza Majewskiego różaniec nauczył patrzeć na Jezusa Chrystusa. „Dzięki różańcowi wchodzimy do szkoły Maryi, aby kontemplować oblicze Jezusa. Naszym zadaniem jest to, aby dzięki tej modlitwie to oblicze Jezusa odzwierciedlić w naszym życiu” - podkreśla sekretarz Biskupa Legnickiego.
W pielgrzymce wzięli udział również klerycy seminarium legnickiego, zwłaszcza należący do róży seminaryjnej. Opiekuje się nią ojciec duchowny ks. Krzysztof Wiśniewski. „To chyba jedna z niewielu róż męskich, które nie mają problemów z chętnymi do modlitwy. U nas w seminarium, tak jak we wszystkich parafiach, w pierwszą niedzielę miesiąca mamy zmianę tajemnic różańcowych, omawiamy intencje na dany miesiąc i modlimy się w tych intencjach” - dodaje ks. Krzysztof.
Pani Genowefa Kunecka przyjechała z Męcinki, należy do róży Matki Bożej Częstochowskiej. Różaniec to okazja do rozmowy z Matką Bożą, to codzienny obowiązek. Ona dodaje siły w codziennym życiu. Pani Genowefa ma swój ulubiony różaniec z drzewa różanego, przywieziony z Lourdes. Jest przekonana, że dzięki modlitwie różańcowej Pan Bóg ma ją w swojej opiece. Miała w swoim życiu niebezpieczny wypadek. Wjechała rowerem w samochód. Wszystko jednak skończyło się dobrze. Pani Genowefa w dniu pielgrzymki świętowała swoje urodziny. W Krzeszowie polecała Matce Bożej Łaskawej swoje sprawy osobiste i rodzinne.
Pani Maria Tympalska z Chełmca mówi, że w pewnym czasie dojrzała do tej modlitwy. Był w jej życiu ciężki czas poważnej choroby, którą jednak przezwyciężyła i dziś czuje się dobrze. Jest przekonana, że to między innymi dzięki sile modlitwy różańcowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 20:06

[ TEMATY ]

Kościół

pieniądze

biznes

Vatican News

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich. „Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych.
Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy” – wspomina kard. Pell.
„Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez Papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której George Pell spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję