Tegoroczny odpust parafialny poprzedzony trzydniowym przygotowaniem, jeszcze mocniej zintegrował wspólnotę gromadzącą się na modlitwie w kościele przy ul. Fabrycznej 19. Świadomość, że - jak mówi bp Mieczysław Cisło - „odpust jest świętem konkretnej rodziny parafialnej, ale także całego Kościoła”, przejawiała się na wszystkich płaszczyznach przygotowań do odpustu, poprzez realizację programu „Dni św. Michała”, aż po osobiste zaangażowanie duchowe wiernych. Radość ze wspólnego świętowania zasłaniała zmęczenie, a wielość przygotowanych na te dni atrakcji - pozwalała odnaleźć się każdemu. Festyn parafialny, projekcja filmu, „pielgrzymka do źródeł”, czy całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu wyznaczyły nowy wymiar parafialnej jedności.
Z miłością za miłość
Reklama
Parafianie prowadzeni byli świadectwem ks. Jerzego Popiełuszki obecnego poprzez znak relikwii oraz wystawą z IPN Białystok pt. „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko”. Do tego Błogosławionego Kapłana odwołał się Ksiądz Proboszcz, stawiając go jako symbol miłości, która wyzwala. Podczas Mszy św. inaugurującej parafialne świętowanie podkreślał: „W kontekście odpustu parafialnego przypominamy postać ks. Jerzego Popiełuszki nie, żeby przypominać jak straszny był system, ale aby pokazać świadka prawdziwej wiary. On uczył, że zawsze i wszystkich trzeba kochać. Bo ludzie zmienią się tylko wtedy, gdy będziemy do nich podchodzić z miłością”. Za tę miłość, przejawianą na różny sposób w życiu lokalnego Kościoła, kilkadziesiąt osób zasłużonych dla parafii św. Michała otrzymało podziękowanie, zaś dla wielu uczestników Festynu św. Michała (26 września), miłość przybrała kształt m.in. wpisu do rejestru dawców szpiku lub oddania krwi. W ciągu zaledwie kilku godzin, oddano jej kilkanaście litrów. Przykład z ks. Jerzego brali także ci, którzy epatowali radością podczas występów artystycznych: młodsi, m.in. ze scholi Cantorum Condradorum, Akademii Przedszkolaczka i Przedszkola nr 14, świetlicy parafialnej, zespołu tańca nowoczesnego, Szkoły Podstawowej nr 20 i trochę starsi m.in. z Gimnazjum nr 15, zespołu tańca dawnego „Beliguardo”, zespołu „Hanka” i „Grupa Nowa” z Zespołu Szkół nr 4. Wiele osób przyglądało się pokazom sprzętu Policji i Straży Pożarnej, wzięło udział w loterii fantowej, czy uczestniczyło w konkursach. dobrem zwyciężaj”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zakorzenieni w historii
27 września, po Mszy św. w intencji Ojczyzny, miała miejsce projekcja filmu pt. „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, zaś dzień później - „pielgrzymka do źródeł”. Pątnicy podczas czterech stacji, modlili się w intencji powołań do życia konsekrowanego, za chorych i cierpiących oraz za wszystkich wiernych parafii św. Michała Archanioła. Na Placu po Farze przywołali historię parafii i dziękowali Bogu za „dar wiary, świadectwa i służby tych, którzy przez lata tworzyli i troszczyli się o kult św. Michała”. Parafia św. Michała ściśle związana z tradycją kultu św. Michała Archanioła w Lublinie, swymi korzeniami sięga nieistniejącego już kościoła pod tym samym wezwaniem, ufundowanym w 1282 r., na Starym Mieście przy ul. Grodzkiej przez Leszka Czarnego, jako votum wdzięczności za zwycięstwo nad Jadźwingami. Tam, przez blisko 570 lat koncentrowało się religijno-umysłowe życie Lublina, a św. Michał stał się patronem miasta. Dziś, po kościele na Starym Mieście, który legł w gruzach w poł. XIX wieku, niewiele zostało. Jednak kult św. Michała, żyje i rozwija się w parafii na Bronowicach, powstałej w 1913 r. i kanonicznie erygowanej w 1921 r. przez bp. Mariana Fulmana.
W odpowiedzi wobec świata
Msza św. odpustowa ku czci św. Michała Archanioła poprzedzona była całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu. Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący parafialnym uroczystościom, nie krył radości z obecności wielu wiernych i dziękował im za zaangażowanie w życie Kościoła. Jednak mając na uwadze ich zbawienie przypominał: „Życie jest zmaganiem o Bożą łaskę w naszych sercach. Dlatego świadomi tego, że nasze sumienie może być obciążone winą i grzechem wynikającym z ludzkiej słabości, prośmy o opiekę św. Michała Archanioła. Niech nasza wierność, uczciwość, wiara i miłość będą odpowiedzią wobec świata, który chce śmierci Boga”.
Tydzień później, w ogłoszeniach parafialnych na XXVII niedzielę zwykłą, wierni parafii św. Michała Archanioła w Lublinie usłyszeli: „Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dni św. Michała. Jesteśmy zbudowani liczną obecnością wiernych na Mszach św., przy konfesjonale i na modlitwie w kaplicy adoracji. Dziękujemy za oddaną krew; dziękujemy osobom, które wpisały się w rejestr dawców szpiku…”. Taka parafia to skarb!