Reklama

Taka parafia to skarb!

„Zapraszam wszystkich do znalezienia czasu, żeby przyjść do kościoła i w ciszy trwać na modlitwie w kaplicy wieczystej adoracji. Proszę was o spowiedź, byśmy godnie i odpowiedzialnie przeżyli ten czas i abyśmy nabrali nadziei, by być niezłomnym, kochać zawsze i mimo wszystko”. Słowa ks. Arkadiusza Paśnika, proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Lubinie, wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej „Dni św. Michała”, nie pozostały bez echa. Parafianie nie tylko odpowiedzieli na prośbę duszpasterza, ale dali tak owocne świadectwo wiary i zaangażowania w życie wspólnoty, że w dzień odpustu usłyszeli z ust bp. Mieczysława Cisło: „gratuluję parafii i dziękuję Księdzu Proboszczowi!”

Niedziela lubelska 42/2010

Tegoroczny odpust parafialny poprzedzony trzydniowym przygotowaniem, jeszcze mocniej zintegrował wspólnotę gromadzącą się na modlitwie w kościele przy ul. Fabrycznej 19. Świadomość, że - jak mówi bp Mieczysław Cisło - „odpust jest świętem konkretnej rodziny parafialnej, ale także całego Kościoła”, przejawiała się na wszystkich płaszczyznach przygotowań do odpustu, poprzez realizację programu „Dni św. Michała”, aż po osobiste zaangażowanie duchowe wiernych. Radość ze wspólnego świętowania zasłaniała zmęczenie, a wielość przygotowanych na te dni atrakcji - pozwalała odnaleźć się każdemu. Festyn parafialny, projekcja filmu, „pielgrzymka do źródeł”, czy całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu wyznaczyły nowy wymiar parafialnej jedności.

Z miłością za miłość

Parafianie prowadzeni byli świadectwem ks. Jerzego Popiełuszki obecnego poprzez znak relikwii oraz wystawą z IPN Białystok pt. „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko”. Do tego Błogosławionego Kapłana odwołał się Ksiądz Proboszcz, stawiając go jako symbol miłości, która wyzwala. Podczas Mszy św. inaugurującej parafialne świętowanie podkreślał: „W kontekście odpustu parafialnego przypominamy postać ks. Jerzego Popiełuszki nie, żeby przypominać jak straszny był system, ale aby pokazać świadka prawdziwej wiary. On uczył, że zawsze i wszystkich trzeba kochać. Bo ludzie zmienią się tylko wtedy, gdy będziemy do nich podchodzić z miłością”. Za tę miłość, przejawianą na różny sposób w życiu lokalnego Kościoła, kilkadziesiąt osób zasłużonych dla parafii św. Michała otrzymało podziękowanie, zaś dla wielu uczestników Festynu św. Michała (26 września), miłość przybrała kształt m.in. wpisu do rejestru dawców szpiku lub oddania krwi. W ciągu zaledwie kilku godzin, oddano jej kilkanaście litrów. Przykład z ks. Jerzego brali także ci, którzy epatowali radością podczas występów artystycznych: młodsi, m.in. ze scholi Cantorum Condradorum, Akademii Przedszkolaczka i Przedszkola nr 14, świetlicy parafialnej, zespołu tańca nowoczesnego, Szkoły Podstawowej nr 20 i trochę starsi m.in. z Gimnazjum nr 15, zespołu tańca dawnego „Beliguardo”, zespołu „Hanka” i „Grupa Nowa” z Zespołu Szkół nr 4. Wiele osób przyglądało się pokazom sprzętu Policji i Straży Pożarnej, wzięło udział w loterii fantowej, czy uczestniczyło w konkursach. dobrem zwyciężaj”.

Reklama

Zakorzenieni w historii

27 września, po Mszy św. w intencji Ojczyzny, miała miejsce projekcja filmu pt. „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, zaś dzień później - „pielgrzymka do źródeł”. Pątnicy podczas czterech stacji, modlili się w intencji powołań do życia konsekrowanego, za chorych i cierpiących oraz za wszystkich wiernych parafii św. Michała Archanioła. Na Placu po Farze przywołali historię parafii i dziękowali Bogu za „dar wiary, świadectwa i służby tych, którzy przez lata tworzyli i troszczyli się o kult św. Michała”. Parafia św. Michała ściśle związana z tradycją kultu św. Michała Archanioła w Lublinie, swymi korzeniami sięga nieistniejącego już kościoła pod tym samym wezwaniem, ufundowanym w 1282 r., na Starym Mieście przy ul. Grodzkiej przez Leszka Czarnego, jako votum wdzięczności za zwycięstwo nad Jadźwingami. Tam, przez blisko 570 lat koncentrowało się religijno-umysłowe życie Lublina, a św. Michał stał się patronem miasta. Dziś, po kościele na Starym Mieście, który legł w gruzach w poł. XIX wieku, niewiele zostało. Jednak kult św. Michała, żyje i rozwija się w parafii na Bronowicach, powstałej w 1913 r. i kanonicznie erygowanej w 1921 r. przez bp. Mariana Fulmana.

W odpowiedzi wobec świata

Msza św. odpustowa ku czci św. Michała Archanioła poprzedzona była całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu. Bp Mieczysław Cisło, przewodniczący parafialnym uroczystościom, nie krył radości z obecności wielu wiernych i dziękował im za zaangażowanie w życie Kościoła. Jednak mając na uwadze ich zbawienie przypominał: „Życie jest zmaganiem o Bożą łaskę w naszych sercach. Dlatego świadomi tego, że nasze sumienie może być obciążone winą i grzechem wynikającym z ludzkiej słabości, prośmy o opiekę św. Michała Archanioła. Niech nasza wierność, uczciwość, wiara i miłość będą odpowiedzią wobec świata, który chce śmierci Boga”.
Tydzień później, w ogłoszeniach parafialnych na XXVII niedzielę zwykłą, wierni parafii św. Michała Archanioła w Lublinie usłyszeli: „Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dni św. Michała. Jesteśmy zbudowani liczną obecnością wiernych na Mszach św., przy konfesjonale i na modlitwie w kaplicy adoracji. Dziękujemy za oddaną krew; dziękujemy osobom, które wpisały się w rejestr dawców szpiku…”. Taka parafia to skarb!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka dobiegła końca. „Źródło” w parafii pw. św. Jana Kantego w Lublinie

2020-07-02 21:40

Paweł Wysoki

Parafia pw. św. Jana Kantego w Lublinie jako ostatnia przeżyła rekolekcje ewangelizacyjne „Źródło” i nawiedzenie kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża.

Planowane na początek marca, ze względu na czas epidemii mogły się odbyć dopiero pod koniec czerwca. 2 lipca za czas łaski wspólnota wraz z proboszczem ks. Bogdanem Zagórskim dziękowała Bogu pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.

- W ostatnim tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje; szukaliśmy tego, co w nas jest głęboko ukryte, jaka jest nasza wiara. Każdy z nas zastanawiał się nad osobistą relacją z Chrystusem; nad tym, czy odnajduje Go w życiu. Dziś stajemy, aby za ten dar rekolekcji Panu Bogu podziękować, a także za obecność wśród nas niezwykłej relikwii, przesiąkniętej krwią Jezusa Chrystusa cząstki drzewa krzyża - mówił ks. Zagórski. Jako gospodarz miejsca powitał Metropolitę Lubelskiego, a także kapłanów, m.in. dziekana ks. Marka Warchoła i dziekana seniora ks. prał. Józefa Dziducha. - Proszę o modlitwę, by te rekolekcje przyniosły jak największe owoce w sercach, abyśmy byli wśród ludzi apostołami miłości Bożej, pokoju i dobra; tymi, którzy przykładem życia będą pociągać innych do Jezusa Chrystusa - podkreślał.

- Bądź pochwalony Krzyżu Trybunalski, zawierający relikwie Krzyża Świętego, tak bardzo omodlony, tak bardzo otaczany czcią. Przez ostatnie 6 lat odwiedziłeś wszystkie parafie naszej archidiecezji, od katedry po tę najmłodszą, ale dynamicznie się rozwijającą - mówił w homilii abp Stanisław Budzik. - Przyjąłeś hołd setek tysięcy wiernych archidiecezji lubelskiej; usłyszałeś niejedno wyznanie i postanowienie odmiany życia. Przypominałeś o tym, jak bardzo Bóg umiłował człowieka i świat, że oddał za nas swoje życie na krzyżu. Jesteś znakiem zbawienia i odkupienia, dowodem radykalnej miłości Boga do człowieka (…). Wpatrujmy się w krzyż, którego wędrówka dobiegła końca. Przeszedł od Bugu po Wisłę, rozpoczął drogę i zakończy w katedrze (w sobotę, 4 lipca, o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się uroczyste zakończenie „Źródła”). Wpatrujmy się w to drzewo, na którym zawisło Zbawienie świata, i dziękujmy za dar rekolekcji w tej parafii i w całej diecezji. Dziękujmy za czas intensywnego działania Ducha Świętego, za nawiedzenie krzyża będącego znakiem Bożej miłości i apelem o naszą miłość - mówił abp Budzik. Wiernych parafii pw św. Jana Kantego zostawił z przesłaniem, że wiara nie jest prywatną sprawą człowieka. - Wiara nie służy tylko nam samym, ale może służyć bliźnim. Mocą naszej wiary jesteśmy w stanie przynosić pod stopy Jezusa naszych bliźnich potrzebujących Jego miłości, Jego przebaczenia, Jego uleczenia. Te rekolekcje miały nas zachęcić, abyśmy się w Duchu Świętym stali apostołami Chrystusowej Ewangelii, abyśmy stali się apostołami Bożego Miłosierdzia - podkreślał Metropolita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję